Švýcaři jsou proti dalšímu rozšíření dálniční infrastruktury. Odměnou jim budou zácpy
Nadpoloviční většina Švýcarů (52,7 procenta) odmítla projekt na rozšíření dálnic. Ten měl ulevit stále rostoucímu dopravnímu zatížení v šesti oblastech země. Pro rozšíření a výstavbu nových úseků dálnice hlasovaly zejména severní oblasti, kterých by se projekt přímo týkal. Proti byl překvapivě i jeden z dopravně nejvytíženějších kantonů Švýcarska. O rozhodnutí informoval internetový deník Swiss info.
Referenda se neúčastnili všichni
Na projekt vláda vyčlenila pět miliard švýcarských franků (136 miliard Kč). Výsledek referenda potěšil zejména Stranu zelených. Je třeba podotknout, že volební účast v referendu činila pouze 45 procent. Jak by hlasování dopadlo, kdyby hlasovalo více lidí, zůstává tedy otázkou.
Před referendem vedly masivní kampaně jak levicové, tak pravicové strany, přičemž nejvýraznější byla právě kampaň Zelených. Ti kladli tradičně důraz na ochranu životního prostředí. Protistrana naopak apelovala na potřebu držet krok s růstem země a odlehčit přetíženým dopravním uzlům. Podle švýcarské spolkové vlády se totiž objem dopravy za posledních 60 let zvýšil pětinásobně.
Proti projektu byl například také kanton Ticino, který je podle švýcarských medií jedním z dopravně nejzatíženějších v zemi. Rozšíření dálnice by se však jeho území nedotklo, proto možná lidé hlasovali proti návrhu. Jisté tak je, že šest klíčových míst bude nadále trpět zácpami a narůstajícími kolonami, které mělo rozšíření a výstavba nových úseků dálnic zmírnit. Vláda tak musí přijít s novým a lepším nápadem, který bude více po vůli obyvatelstva.
Alternativou může být železnice
Rozhodnutí voličů mohly ovlivnit nejen kampaně, ale také vlaková doprava. Po železnici se cestující dostanou do hlavního města a dalších částí země často mnohem rychleji a bez stresu z narůstajícího zpoždění v autě. Například cesta z Milána do Curychu trvá vlakem tři hodiny a 15 minut, zatímco autem téměř čtyři hodiny – a to ještě za ideálních podmínek bez dopravních komplikací.
Referendum tak ukázalo, že Švýcaři dávají přednost udržitelným řešením před dalším nárůstem automobilové dopravy, což by mohlo vést i ke zvýšení počtu aut na silnicích. Tento přístup podporují i Zelení, kteří nyní plánují prosazovat investice do veřejné dopravy a modernizace stávajících dálničních uzlů. Zda je to skutečně moudré řešení pro narůstající dopravní zátěž, ukáže až čas.