Reklama
Řidičův chleba

Ničí silnice a dálnice. Přesto chce ministerstvo dopravy za přetížený kamion snížit pokutu na místě

Nově má být kvůli obcházení sankcí možný i postih nepodnikajících osob coby provozovatelů vozidel
Zdroj: Tiskový servis Policie ČR

Už dlouho se mluví o tom, že nenápadnou tikající bombou pro stav českých silnic i dálnic jsou přetížené nákladní vozy. Česko je totiž tranzitní zemí, přes kterou kamionovou dopravou proudí velké množství zboží. A pokud kamion naložíte „až po střechu“, bez ohledu na hmotnost soupravy, jako dopravce můžete hodně ušetřit. Jenže tím trpí komunikace, po kterých přetížené náklaďáky jezdí. Ministerstvo dopravy proto přichází s novelou zákona, která se tohoto dlouhodobého problému týká.

Pomoci musí Celní správa a policie

Dříve prosazované vysokorychlostní vážení, při kterém je váha vozu ověřena při běžné jízdě, se od začátku potýká s technickými problémy. Podle ministerstva trpí častými poruchami, problémy jsou s přesnou kalibrací, která je nutná k tomu, aby bylo měření průkazné a řidiči nemohli výsledek vážení zpochybnit. Proto je systém aktuálně využíván hlavně pro takzvaný předvýběr přetížených vozidel a souprav, na který musí navázat nízkorychlostní vážení. U něj je ale nutná asistence policie nebo celníků.

Ministerstvo chce dynamické vážení kamionů přesto rozvíjet, a to i v režimu automatického pokutování. Musí ale odstranit technické závady a obnovit certifikací u stávajících zařízení. Platnou ji pro výběr pokut bez zastavení momentálně mají jen čtyři vysokorychlostní váhy v Česku. Obnovení certifikace u ostatních vybudovaných vah bude postupně Ministerstvo dopravy řešit ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic a příslušnými obcemi s rozšířenou působností, které budou následně odpovědné za výběr pokut. Ne u všech vah to ale bude možné, protože byly historicky instalované jen pro předvýběr. Ministerstvo proto plánuje rozšíření vysokorychlostního vážení i na další místa

Dynamické váhy v Česku

Aktuálně je dynamické vážení na dálnicích D1, D2, D5, D8 a D35. Dokončena byla i váha na D48, která bude zprovozněna v průběhu letošního léta. Aktuálně ŘSD hledá vhodná místa pro další vysokorychlostní váhy.

Snížení pokuty jako recept na neplatiče

Novela přináší i poněkud kontroverzní návrh na snížení pokuty za přetížený kamion, pokud ji řidič zaplatí na místě „Omezit by to mělo administrativu spojenou s vymáháním pokut. Částku ukládanou příkazem na místě navrhujeme snížit na polovinu oproti pokutě ve správním řízení. Kromě toho se nově umožní postih i nepodnikajících fyzických osob coby provozovatelů uvedených vozidel nebo jízdních souprav, a to proto, aby stávající právní úprava nemohla být obcházena,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka.

Zákon o pozemních komunikacích sankcionuje přetížené kamiony pokutou 9 000 Kč za každou započatou tunu, která překračuje největší povolenou hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy. Není-li nejvyšší povolená hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy překročena o více než 500 kilogramů, je pokuta stanovena na 5 000 Kč.

Víc pro obce

Výběr pokut z vysokorychlostního vážení kamionů má být do budoucna pro obce s rozšířenou působností výhodnější. Novela zákona o pozemních komunikacích navrhuje zvýšit obcím podíl z vybraných pokut na dvojnásobek ze současných 15 na 30 procent. Stejný podíl pak má mít kraj. Ten je odvolacím orgánem proti rozhodnutí obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Největší podíl, a to 40 procent, zůstane příjmem vlastníka pozemní komunikace, tedy kraji nebo státu.

„Navrhujeme od příštího roku spravedlivější rozdělení příjmů z pokut uložených za přetížená vozidla. Obce s rozšířenou působností, které vedou příslušná správní řízení a ukládají pokuty za spáchané přestupky, budou mít dvojnásobek příjmů oproti současnosti. Administrovat přestupky za přetížené kamiony tak bude pro obce výhodnější,“ dodává ministr Kupka.

Reklama

Diskuze

Vladimir - 14.06.2023 07:30:49
Váhy u cesty a a povinne se musí vážit Když ma vetší váhu nesmí pokračovat v jízde musí se poslat druhé auto náklad navíc preložit znovu váha a pak muže pokračovat v jízde + pokuta.Takto je to v USA a každý majitel kamionu si rozmyslí jezdit s nadváhou.
Sam moravský kreativní komentá - 13.06.2023 16:40:25
Čemu se divíte demokrati, vždyť jste si zvolili přisírače Kupku.

Na dovolenou se cestuje lépe bez kamionů. Přehled ukazuje, kdy mají zákaz v Česku i v cizině

Zákaz jízdy kamionů se liší stát od státu i podle ročního období. Někteří přepravci ale mají výjimku
27.06.2022 14:00
|
6
Reklama

Řidič kamionu jel po dálnici D5 bez předního kola. Policisty zaskočila jeho výmluva

Svou nebezpečnou jízdou si vysloužil kauci 10 tisíc korun. Pokuta ale nemine ani provozovatele auta
13.06.2022 09:55
|
10

Řidiči kamionů jsou v úzkých. Zákon jim ukládá povinnost, kterou ale často nemohou splnit

Porušení zákazu jízdy kamionů se trestá pokutami. Ne vždy se ale policie zachová zcela spravedlivě
07.06.2022 13:22
|
84

Elektromobily se mohou dlouho po nehodě samovznítit. Často musí i v servisu do karantény

U oprav vozů na elektřinu se servisy řídí přísnými předpisy. Mají bezpečné místo pro vychladnutí
23.04.2024 14:12
|
0

U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nový Ford Focus ST Edition má nastavitelný podvozek jako závodní vozy. Ale umí být i rodinným autem

Novinka kombinuje sportovní vlastnosti se zrychlením z 0 na 100 za 5,7 sekundy a užitnou hodnotu
11.04.2024 07:59
|
0

Rozdíly mezi dojezdy aut na hladové oko jsou propastné. Dělají i víc než dvojnásobek

Pokud často riskujete jízdu na palivovou rezervu, nikdy nepřekračujte hranici 50 ujetých kilometrů
09.04.2024 07:59
|
9
Reklama
Autosalon TV