Ničí silnice a dálnice. Přesto chce ministerstvo dopravy za přetížený kamion snížit pokutu na místě
Už dlouho se mluví o tom, že nenápadnou tikající bombou pro stav českých silnic i dálnic jsou přetížené nákladní vozy. Česko je totiž tranzitní zemí, přes kterou kamionovou dopravou proudí velké množství zboží. A pokud kamion naložíte „až po střechu“, bez ohledu na hmotnost soupravy, jako dopravce můžete hodně ušetřit. Jenže tím trpí komunikace, po kterých přetížené náklaďáky jezdí. Ministerstvo dopravy proto přichází s novelou zákona, která se tohoto dlouhodobého problému týká.
Pomoci musí Celní správa a policie
Dříve prosazované vysokorychlostní vážení, při kterém je váha vozu ověřena při běžné jízdě, se od začátku potýká s technickými problémy. Podle ministerstva trpí častými poruchami, problémy jsou s přesnou kalibrací, která je nutná k tomu, aby bylo měření průkazné a řidiči nemohli výsledek vážení zpochybnit. Proto je systém aktuálně využíván hlavně pro takzvaný předvýběr přetížených vozidel a souprav, na který musí navázat nízkorychlostní vážení. U něj je ale nutná asistence policie nebo celníků.
Ministerstvo chce dynamické vážení kamionů přesto rozvíjet, a to i v režimu automatického pokutování. Musí ale odstranit technické závady a obnovit certifikací u stávajících zařízení. Platnou ji pro výběr pokut bez zastavení momentálně mají jen čtyři vysokorychlostní váhy v Česku. Obnovení certifikace u ostatních vybudovaných vah bude postupně Ministerstvo dopravy řešit ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic a příslušnými obcemi s rozšířenou působností, které budou následně odpovědné za výběr pokut. Ne u všech vah to ale bude možné, protože byly historicky instalované jen pro předvýběr. Ministerstvo proto plánuje rozšíření vysokorychlostního vážení i na další místa
Dynamické váhy v Česku
Aktuálně je dynamické vážení na dálnicích D1, D2, D5, D8 a D35. Dokončena byla i váha na D48, která bude zprovozněna v průběhu letošního léta. Aktuálně ŘSD hledá vhodná místa pro další vysokorychlostní váhy.
Snížení pokuty jako recept na neplatiče
Novela přináší i poněkud kontroverzní návrh na snížení pokuty za přetížený kamion, pokud ji řidič zaplatí na místě „Omezit by to mělo administrativu spojenou s vymáháním pokut. Částku ukládanou příkazem na místě navrhujeme snížit na polovinu oproti pokutě ve správním řízení. Kromě toho se nově umožní postih i nepodnikajících fyzických osob coby provozovatelů uvedených vozidel nebo jízdních souprav, a to proto, aby stávající právní úprava nemohla být obcházena,“ vysvětluje ministr dopravy Martin Kupka.
Zákon o pozemních komunikacích sankcionuje přetížené kamiony pokutou 9 000 Kč za každou započatou tunu, která překračuje největší povolenou hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy. Není-li nejvyšší povolená hmotnost vozidla nebo jízdní soupravy překročena o více než 500 kilogramů, je pokuta stanovena na 5 000 Kč.
Víc pro obce
Výběr pokut z vysokorychlostního vážení kamionů má být do budoucna pro obce s rozšířenou působností výhodnější. Novela zákona o pozemních komunikacích navrhuje zvýšit obcím podíl z vybraných pokut na dvojnásobek ze současných 15 na 30 procent. Stejný podíl pak má mít kraj. Ten je odvolacím orgánem proti rozhodnutí obecních úřadů obcí s rozšířenou působností. Největší podíl, a to 40 procent, zůstane příjmem vlastníka pozemní komunikace, tedy kraji nebo státu.
„Navrhujeme od příštího roku spravedlivější rozdělení příjmů z pokut uložených za přetížená vozidla. Obce s rozšířenou působností, které vedou příslušná správní řízení a ukládají pokuty za spáchané přestupky, budou mít dvojnásobek příjmů oproti současnosti. Administrovat přestupky za přetížené kamiony tak bude pro obce výhodnější,“ dodává ministr Kupka.