Reklama
Řidičův chleba

Řidiči kamionů jsou v úzkých. Zákon jim ukládá povinnost, kterou ale často nemohou splnit

Porušení zákazu jízdy kamionů se trestá pokutami. Ne vždy se ale policie zachová zcela spravedlivě
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Při cestě po dálnici si lze v podvečerních hodinách určitých dnů všimnout nemalého množství kamionů na čerpacích stanicích i odpočívadlech. Řada z nich stojí na místech pro osobní auta nebo vyčnívají do cesty. Proplést se takovým labyrintem může být pro některé motoristy celkem náročné. Na druhou stranu se není čemu divit, kapacity odpočívadel v Česku jsou prostě nedostatečné.

Tuto situaci mohou řidiči kamionů řešit dvojím způsobem. Buď budou stát všude, kde se dá, tedy i na místech, kde to není zrovna vhodné, a nebo to risknou a v cestě budou pokračovat. Ani jedna z možností však není v pořádku. V obou případech mohou totiž řidiči dostat pokutu – jednak za porušení zákazu, jednak za špatné parkování. To, že není kam zaparkovat, už nikdo moc příliš neřeší.

Nedovolená jízda nákladního automobilu

O řidičský průkaz řidič přijít nemůže, stejně tak se mu nepřičtou body do bodového systému. Přestupek je ale hodnocen sankcí 2500 korun. Pokud ji nebude motorista chtít zaplatit, pak se s největší pravděpodobností přestupek přesune do správního řízení, kde může dojít ke zvýšení původní částky až na 5000 korun. 

Legislativa, tedy zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, přesněji paragraf 43 o omezení některých vozidel, vyžaduje striktní dodržování zákazu jízdy v určených časech. Jenže nedostatečná síť odpočívadel v Česku k dodržování zákazu příliš nepomáhá. Řidiči jsou tak nuceni zastavovat na čerpacích stanicích, případně na jiných ne příliš bezpečných místech podél silnic, jako jsou například připojovací pruhy. To může být obzvlášť nebezpečné pro jiné účastníky silničního provozu. 

Někteří jsou nuceni zastavovat například i přímo v průmyslových areálech. Řada z nich se chová slušně, ale existují i tací, kteří kolem vytváří nepořádek, na což si samozřejmě stěžují místní obyvatelé i vlastníci areálů. To jen dokazuje fakt, že plnohodnotných odpočívadel je v České republice zatím opravdu málo.

Reklama

Kde je odpočívek nejvíc a kde naopak chybí?

Ředitelství silnici a dálnic se k problému s nedostatkem stání pro kamiony staví čelem. Přiznává, že obecně chybí parkovací místa. Naštěstí se počítá s rozšiřováním stávajících odpočívadel, stejně tak s vybudováním těch nových, zejména podél hlavních tranzitních tahů jako jsou dálnice. 

Problém zastavit nemají kamioňáci tradičně na úseku dálnice D1, kde je ploch ke stání dostatek. Naopak tristní situace je na jihu Čech, kde podle interaktivní mapy ŘSD není odpočívadlo žádné, naštěstí se jich ale hned deset chystá k výstavbě.

V současné době je v Česku vybudováno 173 odpočívek a rychle přibývají další. Za necelých dvacet let by jich mělo přibýt zhruba 80, dohromady by pak disponovaly 7660 parkovacími stáními, které by měly být už kapacitně dostačující. Bohužel rozšiřování některých oblastí nejde tak rychle, jak se čekalo. Naráží se na odpor územně správních celků, které nechtějí prodat pozemky, na ekologické aktivisty a samozřejmě i na nevoli místních obyvatel.


Diskuze

Ghj - 23.11.2022 17:24:36
Ghjkl
Petra - 22.10.2022 16:51:29
dobrý den,potřebuji radu ohledně karet do tachografu.může mít řidič v autě jinou kartu,i když na ní nejezdí, ale jezdí jen na svoji kartu? šéf si stoji za tim,ze tu kartu tam ma řidič mít (někde v prihradce), jelikoz se na autě střídají. moc děkuji.

Řidič kamionu nepochopitelně předjížděl na plné čáře. Vytlačil svého kolegu i policejní auto

Policisté ihned zakročili. Za vážný přestupek hrozí řidiči pokuta, rok bez papírů a sedm bodů
23.05.2022 09:32
|
10
Reklama

Stát po dobu nouzového stavu zrušil dálniční poplatky. Výhoda platí pro osobní auta i kamiony

Osvobození se týká všech humanitárních jízd, tedy všech, kteří se zapojují do pomoci Ukrajině
06.03.2022 18:39
|
49

Kamion v rychlosti pouhých 43 km/h sešrotoval octavii na placku. Crash-test ukázal, kde nezastavovat

Zastavit osobákem mezi kamiony je životu nebezpečné. Stačí málo a tragédie je na světě
02.02.2022 07:19
|
11

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1
Reklama

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1

Najít veterána ve stodole je skoro nemožné, říká muž, který jich má ve sbírce přes tři sta

Ladislava Samohýla přivedla k autům rodinná povinnost. Přesto by ve svém životě neudělal nic jinak
19.03.2023 18:37
|
1
Reklama
Autosalon TV