Reklama
Řidičův chleba

Stát začal poskytovat až 200 tisíc na elektromobily. Žádat mohou jen podnikatelé, úvěr je povinný

Příspěvek na výstavbu nabíjecí stanice lze získat pouze s elektromobilem. Zvlášť to nejde
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Od 18. března běží dotační program, který má pomoci obnovit a modernizovat vozový park v českých firmách. O dotaci mohou požádat pouze podnikatelé, na velikosti firmy nezáleží. Příspěvek bude možné získat pouze na základě úvěru. Bez něj to není možné. Informace jsme získali od Národní rozvojové banky (NRB).

Nabíjecí stanice mají podmínku

„Podpora se skládá z bankovní záruky za komerční úvěr a finančního příspěvku podle typu vozu,“ řekl již dříve pro Autosalon ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Zájemci o nový elektromobil se budou muset nejprve podívat do seznamu spolupracujících bank nebo leasingových společností, než půjdou žádat o úvěr na vybraný vůz.

Jejich seznam je k nalezení v infoboxu níže a na stránkách NRB. Ta rovněž umožní poskytnutí záruky až do výše 70 procent jistiny zaručovaného úvěru. Ve finále to bude znamenat benevolentnější podmínky pro získání úvěru, což pomůže zejména malým podnikatelům.

Na nákup elektromobilů je aktuálně vyčleněno 1,65 miliardy korun, dalších 300 milionů pak na výstavbu nabíjecích stanic. V případě čistě elektrického vozidla lze získat až 200 tisíc korun, u užitkových vozů je to 250 tisíc a za vodíková auta 300 tisíc. V rámci programu se počítá i s dotací na nabíjecí stanice, u nich je možné získat 50 až 150 tisíc korun v závislosti na nabíjecím výkonu. 

Nabíjecích stanic se týká jedno specifikum. Žádat o ně totiž nepůjde samostatně. Získat dotaci na výstavbu tak půjde jedině v případě, že klient požádá zároveň o příspěvek na elektromobil. Veškeré žádosti o příspěvek se budou podávat elektronicky, buď přes online registrační formulář, nebo si potřebné přílohy stáhnete a následně nahrajete na e-podatelnu. Vždy bude nutné doložit podepsanou kopii úvěrové smlouvy.

Tip: Pročtěte si všechny oficiální informace

Zažádat o dotaci není úplně jednoduché. Automobilky už školí/proškolily své dealery, aby byli schopní zákazníkům pomoci. Seznam formulářů, přesné podmínky i návod, co všechno při žádosti o dotaci na elektromobil musí zájemci udělat, najdete na stránkách Národní rozvojové banky (NRB)

Dotace se bude týkat i ojetin

Pokud si žadatelé nebudou chtít pořídit pouze nový elektromobil, mají možnost sáhnout po zánovním. Ten však nesmí být starší 6 měsíců a nesmí mít najeto více jak 6 tisíc kilometrů. U nových aut jsou rovněž podmínky, a to takové, že cena jednoho elektromobilu nesmí přesáhnou částku 1,5 milionu korun bez daně. Pří překročení této částky nebude dotace poskytnuta.

Na jednu firmu lze koupit i více elektromobilů, výsledná částka z dotací však nesmí přesáhnout pět milionů korun. Tento fakt je pro změnu výhodný pro velké společnosti, které tak mohou obnovit ve větší míře svůj firemní vozový park. V případě poskytnutí příspěvku z dotačního programu bude možné automobil prodat až po uplynutí 24 měsíců od vyplacení příspěvku. 

Elektromobilitě vstříc!

Česká republika je oproti západním zemím v prodejích elektromobilů poměrně pozadu. Například v Portugalsku se prodávají EV auta pětkrát rychleji než u nás. Situace by se mohla změnit právě se spuštěním dotací, navíc lidé nebudou muset dlouho čekat na své objednávky. „K podpoře poptávky po elektromobilech by mohly přispět i kratší dodací lhůty. Zatímco v minulosti se pohybovaly mezi 12 a 24 měsíci, v současnosti je možné získat elektromobil již za 1 až 3 měsíce v závislosti na modelu,“ řekl Ivo Hykyš z Direct Auto.

Partneři, kteří spolupracují s NRB

Partneři, kteří spolupracují s Národní rozvojová bankou jsou: AGRO LEASING J.Hradec, BMW Financial Services Czech Republic, ČSOB Leasing, ESSOX, IMPULS-Leasing-AUSTRIA, Leasing České spořitelny, Mercedes-Benz Financial Services Česká republika, MONETA Money Bank, MONETA Auto, Raiffeisen - Leasing, RCI Financial Services, ŠkoFIN, Toyota Financial Services Czech, UniCredit Leasing CZ, UNILEASING a VFS Financial Services Czech Republic.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Elektromobily nehoří častěji než jiná auta. Podle Škodovky jsou stejně bezpečné

Škoda Auto pravidelně spolupracuje s hasiči a pomáhá jim naučit se, jak s hořícím autem pracovat
22.06.2021 10:26
|
1
Reklama

Škoda nabídla k elektromobilu Enyaq iV dobíjecí kartu Powerpass. Elektřina stojí i víc než benzin

Jedna karta zajistí přístup ke 200 000 nabíječek po Evropě. Cena za dobíjení se liší podle tarifu
17.05.2021 19:07
|
19

Korejský elektromobil, čínská čtyřkolka i český kříženec kombíku a SUV. To uvidíte v Autosalonu

Ve čtvrtek večer v premiéře 44. epizody na Prima Cool zavítáme i na formuli 3
28.10.2019 10:55
|
0

SsangYong od začátku roku na českém trhu posiluje. Pomáhá mu k tomu solidní cena

Nejvíce jde na odbyt Korando a Tivoli Grand. Na paty jim však šlape i novinka Torres
10.04.2024 20:15
|
0

Opel ukázal nástupce Crosslandu. Frontera nabídne velký kufr, do Česka přijede v září

S původním offroadem nemá už nic společného, zato může zaujmout jako rodinný vůz
09.04.2024 15:58
|
0
Reklama

Nejlevnější Tesla se zřejmě nezačne ani vyrábět. Musk zatím tyto informace popírá

Důvodem ukončení Modelu 2 by mohla být Čína, zároveň ale také fakt, že Tesla prostě zaspala dobu
08.04.2024 16:00
|
0

Češi jsou experti v nadávání za volantem. Nejčastější vulgarita začíná na písmeno D

Každý motorista si někdy při řízení slovně uleví. Lepší, než aby se proměnil v nebezpečného agresora
08.04.2024 07:54
|
4
Reklama
Autosalon TV