Reklama
Řidičův chleba

Uhlíková stopa elektromobilů rozhodně není nulová. Baterie zatím končí ve spalovnách

Japonská Toyota pracuje na systému recyklace bez spalování a bez emisí oxidu uhličitého
Zdroj: Tiskový servis Toyota

Přestože to některé automobilky tvrdí, elektrifikovaná auta nemají ve výsledku nulové emise. Klasické elektromobily sice provozem vozidla žádné neprodukují, ale jezdí na elektřinu, která je vyráběna například spalováním uhlí, při němž emise vznikají. A jak nedávno přiznala v tiskové zprávě japonská Toyota, baterie z elektrických a hybridních vozidel recykluje pomocí spalování, při kterém se pochopitelně také uvolňuje CO2. Proto přichází s novým řešením, které bude bezemisní.

Nový přístup k recyklaci

Pokud jste si mysleli, že se průmyslové rozebírání vysloužilých baterií elektromobilů a hybridů obejde bez spalovací linky, byli jste na omylu. Jak přiznala japonská Toyota, která patří k lídrům ekologického přístupu v automobilovém průmyslu, dosud recyklovala baterie z elektrických a hybridních vozidel pomocí konvenčního spalování. Na přelomu roku ale začala s novou metodou přeměny vybitých baterií na nové.

„Při běžné likvidaci baterií se články nejprve spálí, čímž se uvolní CO2. Pracujeme na vývoji a ověřování nízkoemisních metod likvidace, kterými jsou zavedení oběhového hospodářství a dosažení uhlíkové neutrality,“ přibližuje Keisuke Isomura z divize pro životní prostředí a řízení inženýrství v Toyotě.

Použité baterie Toyota nejdřív naplní elektrolytickým roztokem, který umožní snadnější pohyb kladných a záporných iontů pro nabíjení a vybíjení elektřiny. Tato kapalina je ale vysoce hořlavá a při nesprávné manipulaci hrozí nebezpečí požáru. Nové zařízení ale toto riziko eliminuje tím, že elektrolytickou kapalinu destiluje a extrahuje. Tato technika se při běžné recyklaci nepoužívá, proto musí být baterie spáleny i s tekutinou.

Vzácné materiály v oběhu

Po extrakci kapaliny se články takzvaně „skartují“. Zařízení pak třídí a získává zpět zdroje, jako jsou velké kusy obsahující hliník a železo nebo prášek obsahující mnoho vzácných kovů využívaných v bateriích, jako je kobalt nebo lithium. Vytříděné kusy a prášky se převážejí do spolupracujících společností a zpracovávají se na materiály pro nové baterie.

Elektrody baterií totiž obsahují mnoho cenných zdrojů, jako jsou kobalt, lithium a nikl. Současné metody recyklace však začínají vhozením vybitých baterií do spalovny a následným sběrem vzácných kovů, které po spálení zůstanou. Tato metoda ale snižuje množství získaných materiálů. Toyota na projektu spolupracuje s firmou Chemical Engineering, která se dlouhodobě zabývá zpracováváním průmyslových odpadů. Společnost vytvořila v roce 2010 první technologie recyklace nikl-metalových hydridních baterií (NiMH) na světě. Od té doby v Japonsku sbírá a recykluje použité baterie z hybridních Toyot.

V Evropě začnou v roce 2031 platit předpisy, které výrobcům baterií ukládají povinnost používat pevný poměr vzácných kovů získaných z vybitých baterií.

Reklama

Diskuze

eLzyx - 12.03.2024 13:54:23
zase nepravdivý clickbaitový nadpis. Začínám přemýšlet, že budu autosalon ignorovat, aby přicházel o příjmy z reklamy a skončil na smetišti dějin.

Elektromobily jsou oproti běžným autům na opravu dražší až o 35 %. Může za to práce i baterie

Studie také zjistila, že elektromobily jsou celkově méně častými účastníky nehod
14.11.2023 13:16
|
3
Reklama

Trajekty vs. elektromobily: Majitelé by mohli být odmítnuti kvůli podezření na špatný stav baterie

Sdružení pojišťoven doporučuje důslednou kontrolu starších elektromobilů před naloděním
07.09.2023 11:40
|
0

Baterie jako generátor příjmů. Volkswagen vydělává na elektřině díky trikům s nabíjením

Levně nabít a pak vrátit zpět za vyšší cenu. To je základní recept na generátor peněz Volkswagenu
24.07.2023 10:17
|
4

Dacia začíná psát novou kapitolu. Se speciálem pro Rallye Dakar se poprvé postavila soupěřům

V soutěžní premiéře na Marocké rallye speciály Sandrider řídí hvězdní piloti Loeb a Al-Attiyah
08.10.2024 07:53
|
0

Jízdu po dálnici bez známky neřeší jen policie. Musíte být ale chyceni při činu, jinak neplatíte

Policisté a celníci mohou využít i portály nad dálnicemi. Pokutu ale dodatečně nedostanete
07.10.2024 14:15
|
0
Reklama

Havarijní pojištění automaticky nekryje škody z povodní. Záleží na typu pojistky

Pojistné produkty se v případě živlů liší. V klidu mohou být motoristé s pojištěním "all risk"
16.09.2024 14:00
|
2

Fanoušci sportovních aut nemohou dospat. V ČR se budou dražit vozy Toyota GR Yaris Ogier a Rovanperä

Aukce je naplánována na 25. září. Cena začíná na milionu a osmi stech tisících za jeden
09.09.2024 12:30
|
0
Reklama
Autosalon TV