Stačilo se jen otočit a přišla pokuta na 30 tisíc korun. Soud rozhodl, že je to špatně
Podvodných parkovišť na území Rakouska v posledních týdnech neustále přibývalo. Stačilo se jen otočit nebo krátce přizastavit na prázdné nijak neoznačené ploše a brzy se majitel vozidla dočkal pořádně tučné pokuty. Mnohdy pak atakovala i hranici 1200 eur, tedy zhruba třicet tisíc korun. Naštěstí však začalo přibývat i těch, kteří se s tímto nemorálním způsobem vydělávání rozhodli bojovat a boj nakonec vyhráli. Soud zároveň určil maximální výši takovéto pokuty. Kolik to je?
Pomohly stížnosti řidičů
Celý tento dobře promyšlený byznysový plán spočíval v tom, že řidič vjel na místo, které zprvu vypadalo jako parkoviště. Často tu byla i dopravní značka označující parkoviště či dokonce vyznačená parkovací stání. Nikde ale nebyl žádný zákaz, závora, parkomat, prostě nic takového. Řidič na něj tedy vjel, na chvíli zastavil nebo se třeba jen otočil a zase odjel. Později pak ve schránce našel dopis s pokutou v rozmezí od 400 až do 1200 eur (10 až 30 tisíc korun) za porušení vlastnictví a dokonce i fotografii jeho vozu z ukrytého kamerového systému.
Dlouhou dobu to ale vypadalo, že s tím poškozený nic nezmůže a pokutu prostě bude muset zaplatit. „Tím, že řidič opravdu vjel neoprávněně na soukromý pozemek, může po něm jeho majitel pokutu vyžadovat,“ podobně se k tomu i pro Autosalon vyjádřilo hned několik českých i rakouských právníků. Ani údaje o provozovateli vozidla nebyly dohledávány nijak nelegálně. Pokud totiž máte pádné důkazy, například právě fotografii auta na vašem pozemku, můžete požádat úřad a ten vám na základě registrační značky vydá potřebné informace k jeho nalezení.
Jestliže pak podobná pokuta přišla i některému z řidičů do Česka, nehrálo příliš roli ani to, že byla odeslána nedoporučeně, kompletně celá v angličtině a často i s ročním zpožděním. Spousta těch, kterým pokuta přišla, ji raději obratem zaplatili, aby se vyhnuli dalším problémům. Ne všichni se ale rozhodli vzdát bez boje a začali podávat stížnosti, na základě kterých pak Sdružení pro ochranu spotřebitelů podalo hromadnou soudní žalobu proti obchodním praktikám těchto parkovišť. Píše o tom rakouský server Heute.at.
Pokuta maximálně 30 eur
A tento boj nakonec vyhráli. „Jak jednatel, tak i společnost PV22 GmbH provozující tato parkoviště se v rámci soudního vyrovnání zavázali vůči Sdružení pro ochranu spotřebitelů ukončit obchodní praktiky spočívající v zasílání výhružných dopisů s nepřiměřenými pokutami,“ uvedlo sdružení. Podle právního experta nyní společnosti smí od údajných narušitelů majetku požadovat maximálně částku okolo 30 eur (757 Kč). To je natolik nízká suma, že se jim nevyplatí ji řidičům posílat.
Dá se tedy očekávat, že s přibývajícími stížnostmi si soud brzy posvítí i na provozovatele parkovišť, kteří si nechávají účtovat nesmyslně vysoké poplatky za překročení maximální povolené doby stání, například u Vídeňského letiště. Více se o tom dočtete v článku nad tímto textem.