Za ohození chodce louží hrozí řidiči pokuta. Policie dokáže poznat, kdy to byl úmysl a kdy ne
Po českých silnicích jezdí nejrůznější typy řidičů. Od těch, kteří jsou naprostí kliďasové a na všechno reagují s chladnou hlavou, přes ty, které za volantem vytočí snad úplně všechno, až po ty, co dělají ostatním účastníkům silničního provozu naschvály. A právě ti se pak nejčastěji dopouštějí přestupku, o němž vlastně ani neví, že je to přestupek. Řeč je o záměrném rozstřikování kaluží v blízkosti chodců. Co když k tomu dojde omylem?
Řidič se musí chovat ohleduplně
Znáte to, vyjdete po dešti z domu, ideálně ve světlém oblečení a v tu chvíli vás projíždějící řidič ohodí špinavou vodou z přilehlé louže. „Najel do ní schválně nebo proč alespoň nezpomalil?“ ptáte se sami sebe. Většina řidičů samozřejmě rozstříkne louži v blízkosti nejzranitelnějšího účastníka provozu, kterým je chodec, omylem. Jsou ale i tací, kteří se projížděním kaluží vyloženě baví, tím lépe, když jimi pak někoho ohodí.
Je to v takovém případě přestupek nebo se zákon ničím takovým nezabývá? „Ano, tato situace může být opravdu považována za přestupek, který ukládá řidiči povinnost chovat se ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu,“ vysvětlila nám mluvčí policie Violeta Siřišťová.
Ať už jde však o problikávání dálkovými světly, vybrzďování nebo právě rozstřikování kaluží v blízkosti chodců, je pro policisty zpravidla nejtěžší řidiči přestupek dokázat. Pro něj totiž není nic snazšího, než říci, že nikoho neproblikl, brzdil, protože viděl srnku v příkopě nebo že tou kaluží projel omylem a žádného chodce si pochopitelně nevšiml. I proto naše další otázka na Violetu Siřišťovou směřovala právě k tomu, jak je v takovýchto případech možné viníkovi vinu prokázat.
„Pro nás jsou samozřejmě rozhodující zejména záznamy svědků, kteří viděli incident, záznamy z kamer, pokud je situace zachycena na bezpečnostní kamery, palubní kamery jiných vozidel nebo mobilní zařízení, může to poskytnout důkazy o chování řidiče a v neposlední řadě i okolnosti incidentu. Konkrétně chování řidiče před a po události, například pokud by zpomalil, zrychlil nebo se vyhnul kaluži jinak, mohlo by to být považováno za záměrné jednání,“ odpovídá mluvčí.
Pokud nelze jednoznačně prokázat úmysl řidiče, může být pochopitelně těžší pokutu uložit. Policie však vždy situaci posoudí na základě dostupných důkazů. „Výše pokuty a další opatření závisí na okolnostech a závažnosti přestupku. Typicky se může jednat o pokutu na místě nebo správní řízení,“ dodává Siřišťová.