Řidiči se na dálnicích někdy zbytečně plouží. Nevědí, kde přesně končí rychlostní omezení
S omezením rychlosti se dozajista setkal už každý a nemusel přitom jen projíždět stavbou. Ve městech se používá také ke zklidnění dopravy, když je na silnici příliš mnoho aut, a nebo také ke zvýšení bezpečnosti jako třeba u škol. Vždy je na začátku takového úseku příslušná dopravní značka s vyznačenou maximální povolenou rychlostí. Na konec její platnosti často upozorňuje přeškrtnutá bílá cedule, případně platí jen do první křižovatky. S tím mají ovšem někteří řidiči stále problém, obzvláště na rychlostních komunikacích.
Křižovatky jsou i na dálnicích
Podle zákona o silničním provozu zní definice křižovatky jako místo, kde se pozemní komunikace protínají nebo spojují, nejde-li ovšem o vyústění polní či lesní cesty nebo jiné účelové komunikace. Mimo město je poznáte zpravidla podle červených patníků v bodě, kde se napojují na silnice. Znamená to zároveň, že nejde o křižovatku a vy musíte pokračovat předepsanou rychlostí.
Z popisu také vyplývá, že za křižovatku se na dálnicích i silnicích pro motorová vozidla považuje také místo, kde se ostatní účastníci provozu mohou připojit skrze takzvaný připojovací pruh. A pokud jej míjíme, jakákoli omezení za ním už neplatí. V opačném případě by totiž řidič, co se na rychlostní komunikaci připojuje, mohl jet zákonem stanovenou rychlostí, zatímco ostatní by se museli pohybovat tou sníženou, dokud nenarazí na dopravní značení o ukončení platnosti.
Nepleťte si to ale se sjezdem z dálnice. „Platnost zákazu, příkazu nebo omezení končí také v mimoúrovňové křižovatce v případě nájezdu. Tedy v místě, kde se připojovací pruh připojuje k jízdním pruhům na hlavní trase dálnice. V místě sjezdu z dálnice ale platnost omezení, zákazu nebo příkazu formálně nekončí, protože tam nedochází ke spojení nebo úrovňovému křížení dvou dopravních proudů,“ sdělila Autosalonu Alena Mühl z tiskového oddělení Ministerstva dopravy.
Pozor ve městech
Zatímco v prvním případě, kdy se řidič drží omezení na rychlostních komunikacích zbytečně dlouho, hrozí fakticky jen nenávistné pohledy od ostatních šoférů, při projíždění městem by naopak mohla přijít i tučná pokuta.
Na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla vedoucích skrz město je maximální povolená rychlost 80 km/h, nicméně například v Praze je na jejím okraji směrem do centra místní úpravou zvýšená na některých úsecích až na 100 km/h. Jenomže i zde platí, že pokud během jízdy minete nájezd, toto povolení za ním končí a vy musíte zpomalit. Jinak můžete přijít o čtyři body a několik tisíc korun.
Jsou samozřejmě i situace, kde konec omezení rychlosti křižovatka neurčuje. Je to především v místech, kde je zónovou cedulí předepsaná maximální povolená rychlost a platí až po ukončení příslušnou dopravní značkou.