Některým řidičům za překročení rychlosti pokuty nehrozí. Musí pro to mít však dobré vysvětlení
Všichni účastníci silničního provozu jsou podle zákona povinni dodržovat dopravní předpisy. Pokud je dodržovat nebudou, hrozí jim patřičný trest. Existuje ovšem jedna výjimka, kdy jako řidič běžného auta nemusíte dopravní předpisy včetně rychlostních limitů respektovat. Problém ale je, že někteří se snaží této výjimky zneužít, což se jim nakonec může tvrdě vymstít. Kdy tedy ze zákona smíte porušovat pravidla na silnicích?
Co všechno je krajní nouze?
V životě se člověk může dostat do chvíle, kdy je nucen se za každou cenu a co nejrychleji přemístit z bodu A do bodu B. Samozřejmě teď nemluvíme o situaci, kdy nestíhá pracovní schůzku nebo sportovní utkání, ale spíš o chvíli, kdy potřebuje akutně převézt svou rodící ženu do porodnice, těžce raněného do nemocnice nebo když například zjistí, že mu hoří dům. Ve všech těchto případech je pak zcela pochopitelné, že při cestě autem nepojede 30 km/h na třicítce a že nezastaví na každé stopce.
Vědom si je toho pochopitelně i zákon, který spěchající řidiče v „krajní nouzi“ zbavuje povinnosti dodržovat dopravní předpisy. Je však nutné znát, co vlastně je považováno za krajní nouzi. „Krajní nouze je definována jako čin, jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem. Takový čin pak není trestným činem,“ sdělila Autosalonu mluvčí policie Violeta Siřišťová.
V zákoně se však dále píše: „O krajní nouzi nejde, jestliže toto nebezpečí bylo možno za daných okolností odvrátit jinak nebo následek tímto odvracením způsobený je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl-li ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.“ Než tedy sednete do auta a budete porušovat dopravní předpisy, chce se vždy zamyslet nad tím, zda vaše jízda nebude představovat větší nebezpečí než například samotné zranění.
„Především je třeba zhodnotit, zda toto zranění je tak závažné, že vyžaduje okamžitou cestu do nemocnice a jestli nebude vhodnější přivolání záchranné služby,“ vysvětlil Autosalonu Petr Škadra, advokát z kanceláře Drobiš & Novotný, který se dlouhodobě zabývá dopravním a trestním právem s tím, že právě dotaz, proč jste rovnou skočili do auta a raději nezavolali záchrannou službu, bude patrně jedna z prvních věcí, na kterou se budou policisté při případném řešení události ptát.
Dobré vysvětlení a pádné důkazy pak budou tím, co policie bude ve chvíli, kdy vaší nebezpečnou jízdu odhalí, chtít. Pokud je mít nebudete, skončíte v nejlepším případě s vysokou pokutou nebo zákazem řízení, v nejhorších případech pak s trestem odnětí svobody. To samozřejmě jen v případě, že byste vaší jízdou způsobili nějakou vážnou dopravní nehodu nebo někoho ohrozili na životě.