Škoda Favorit by dnes stála přes milion korun. Nová auta byla před revolucí těžko dosažitelný sen
Pokud kvůli aktuálním cenám nových aut nostalgicky vzpomínáte na roky před listopadem 1989, kdy byly opticky výrazně levnější, budete překvapeni. Když se totiž ohlídnete za tehdejšími průměrnými platy a srovnáte je s dnešními, zjistíte, že pro běžného smrtelníka byly nové vozy méně dostupné.
Favorita chtěl každý
I když stále dominují na českých silnicích škodovky, tehdy byla jejich převaha zdrcující. Před pádem socialistického zřízení byl hitem model Favorit, na který se při jeho uvedení na trh v roce 1987 stály dlouhé fronty a vedly pořadníky. Traduje se, že pokud jste chtěli novinku značky Škoda s designem od Bertoneho za každou cenu mezi prvními, přišlo vás to na dva tisíce navíc za místo v pořadníku nebo jako „motivace“ pro vedoucího autoprodejny.
Na první pohled tehdejší ceny Škody Favorit vypadají velmi přátelsky. V roce 1989 se prodávala ve verzi 136 L za 84 600 korun, vybavenější varianta LS stála 89 100 korun. Důležité ale je, za kolik tehdejších průměrných platů jste si mohli novinku pořídit. A tam už to tak růžově nevypadá.
Fabia „třikrát levnější“
Těsně před revolucí dělala průměrná mzda v Československu 3170 korun. Kdybyste si mohli dovolit všechny peníze z tehdejší výplaty dávat stranou, našetřili byste na levnější Škodu Favorit za bezmála 27 měsíců.
Pro srovnání ze současných modelů mladoboleslavské automobilky vybíráme nejlevnější variantu Fabie s cenovkou 369 900 korun, která je nepřímým nástupcem tehdejší Škody Favorit. Průměrná mzda loni na podzim dosahovala 40 324 koruny. Takže byste na ni měli už za devět měsíců a pár dní. Tedy třikrát rychleji! Nebo řečeno ještě jinak, Škoda Favorit by dnes musela stát 1 089 000 korun.
ARO nebo Ladu Nivu?
Výběr v nabídce nových aut byl v roce 1989 mnohem chudší, než jsme na vysoce konkurenčním trhu zvyklí dnes. Nabídku tvořila hlavně auta vyráběná v zemích socialistického bloku, hlavně ze Sovětského svazu, ale i Rumunska
Kromě favorita čeští motoristé prahli také po Oltcitu Club, který byl výrazně levnější, když stál „jen“ 69 000 Kčs. Takže jste ho mohli mít za necelých 22 průměrných platů. Ovšem kvalita jeho zpracování se s tehdejší českou novinkou nedala vůbec srovnávat. Rumunský vůz na základě techniky od Citroënu trpěl mnoha konstrukčními nedorazy. Takže nepatřil k autům, která by byla zrovna spolehlivá.
Tehdy se ale prodávala i zajímavá terénní auta. Ať už to bylo také rumunské ARO 240 za 110 000 Kčs (téměř 35 průměrných platů) nebo o dva půl tisíce levnější sovětská Lada Niva (34 průměrných platů). Ta se dokázala prosadit i na západních trzích. V Československu ji největší reklamu udělala zásadní role v oblíbeném sci-fi seriálu Návštěvníci.
Když frčelo Daewoo Racer
Pokud jste měli konexe, případně přístup k bonům, mohli jste si pořídit i některá kapitalistická auta, která se dostala do oficiální prodejní sítě v tehdejším Československu. Evropský hit Renault 5 se prodával za 164 000 Kčs. Na něj jste už ale potřebovali skoro 52 tehdejších průměrných platů.
Opravdovým ternem u nás ale byl model Daewoo Racer, který si pořizovali movitější zákazníci z řad zelinářů i řezníků. Před revolucí stál 189 900 Kčs, což byl na tehdejší poměry opravdu balík. Na tohle korejské auto byste tehdy šetřili skoro šedesát měsíců. Mimochodem, za takové peníze se dal těsně před revolucí pořídit i rodinný dům v Praze!
Zdroj: Autorský text