Reklama
Řidičův chleba

Výbuchy jsou u vodíkových aut pravidlem. Je to ale trochu jinak, než tvrdí některé mýty

Nádrže na vodík jsou testovány i pomocí střelby či simulace výbuchu. Vydrží opravdu hodně
Zdroj: Tiskový servis Hyundai

V současné době jsou v Česku jen dvě značky, které sází na vodíkové modely. Jednou je Hyundai s modelem Nexo a druhou Toyota s modelem Mirai. Zatímco Toyota už Mirai na český trh uvedla, Hyundai to má v nejbližší době v plánu. Dle stovek komentářů na sociálních sítích, které se vodíkovým autům věnují, je ale patrné, že mezi lidmi koluje mýtus o tom, že vodík je extrémně nebezpečný a i při malé nehodě vybuchuje. Pojďme si tedy vysvětlit, jak vypadá testování vodíkových aut. Nečekejte nehody ve stylu Kobry 11, vodíková auta opravdu nevybouchnou, nesrovnají okruh 10 kilometrů se zemí a opravdu nejsou víc nebezpečná než jakákoliv jiná auta.

Jak to funguje?

Vodík je v automobilismu stále tak trochu novinkou. V praxi jsou ale vodíková auta vlastně elektromobilem, jen trošku jiným. Jak přesně to funguje, nám podrobně vysvětlila Jitka Jechová, tisková mluvčí automobilky Toyota: „Do plnicího ventilu, který je umístěn na zádi vozu, v místě kde obvykle najdeme víčko palivové nádrže, natankujete plynný vodík pod tlakem 700 barů do tří vysokotlakých nádrží. Tento čistý vodík se slučuje s kyslíkem nasávaným kompresory v přední části vozu a k finální reakci pak dochází v palivovém článku. Takto vzniklá elektrická energie pohání elektrický motor a jediným odpadem této reakce je čistá voda. Velmi zjednodušeně řečeno jde o takovou malou elektrárnu, která vyrobí tolik elektrické energie z kyslíku a vodíku, kolik auto právě potřebuje - podle toho jak řidič sešlápne plynový pedál.“

Pojem elektrárna možná vede k mírně zvednutému obočí, ale není čeho se bát. Oba vodíkové modely, tedy Mirai i Nexo, musely povinně projít extrémně náročným testováním. A to jak v samotných automobilkách, tak u nezávislých organizací, které se na bezpečnost specializují. Vzhledem k tomu, jak náročné jsou tyto testy, není prakticky možné, aby se na silnice dostal vůz, který by i při malé nehodě explodoval jako ve filmu.
Zdroj: Tiskový servis Toyota
Toyota Mirai.
Reklama

Několik vrstev pevných materiálů

V prvé řadě je dobré vědět, jak vlastně taková vodíková nádrž vypadá. Opravdu ji nejde srovnat s tou na benzin či naftu. David Pavlíček, tiskový mluvčí značky Hyundai, ji u Nexa pospal takto: „Samotné nádrže jsou robustní sendvičové konstrukce, mají tloušťku několika centimetrů a jsou zesílené uhlíkovými vlákny. Jsou umístěné mimo hlavní deformační zóny vozu a navíc jsou uloženy v pevném skeletu, kterým jsou chráněny před nárazy či deformací.“

A velmi podobně je má zpracovány i Toyota. „Vysokotlaké vodíkové zásobníky jsou vyrobeny ze tří vrstev. Vnitřní vrstva je z plastu a zaručuje dokonalou těsnost zásobníku. Molekula vodíku je totiž velmi prchavá a rychlá a snaží se dostat každou skulinkou rychle pryč. Proto i obava z hromadění vodíku v nějakém prostoru a následného výbuchu je lichá. Další vrstva je vyrobená z kompozitu vyztuženého uhlíkovými vlákny a zabezpečuje odolnost vůči vysokému tlaku. Poslední vnější vrstva je kompozit vyztužený skelnými vlákny, který chrání zásobník před mechanickým poškozením v případě nehody,“ vysvětlila Jitka Jechová.

Vodíkový systém je navíc v každém případě vybaven ventilem, pomocí kterého je systém schopen automaticky vodík vypouštět a tím snížit případný tlak a zamezit tedy jakémukoliv náznaku výbuchu.
Zdroj: Tiskový servis Hyundai
Hyundai Nexo.
Reklama

Střelba i nárazové testy

Každé auto, a je jedno, jaký má pohon, je před uvedením na trh nesmírně náročně testováno. Všichni známe nárazové testy Euro NCAP nebo jejich americkou obdobu IIHS. A oba zmíněné modely právě tyto organizace pečlivě otestovaly. „Nexo je stejně bezpečné, jako kterýkoliv jiný automobil například se spalovacím motorem. V testech organizace Euro NCAP z roku 2018 získal pět hvězd a jeho bezpečnost byla v roce 2019 ověřena také americkou organizací IIHS, v jejíchž testech získalo nejvyšší ocenění Top Safety Pick+,“ vysvětlil David Pavlíček z Hyundai.

Ovšem kromě těchto testů si na svá vodíková auta vymýšlí náročné zkoušky i samy automobilky. „O bezpečnost vodíkových nádrží se není třeba bát. Naše testy zahrnovaly například zapálení nádrží, střelbu z pistole nebo dokonce výbuch. Nádrže vždy všechno bezpečně vydržely,“ vysvětlila nám Jitka Jechová z Toyoty.

Diskuze

Peter - 14.12.2021 21:06:27
A co asi ty nádrže udělají při požáru?

Hyundai Tucson se stal nejlevnějším rodinným SUV do zásuvky. Ceny zná už také elektromobil Ioniq 5

Korejský výrobce nepolevuje v jarní modelové ofenzívě. Jmenovatel je společný: elektřina
21.04.2021 17:14
|
0
Reklama

Toyota Yaris GR přivede řidiče k orgasmu. Má ale mouchy ve výbavě

Nejsilnější tříválec na světě jsme nechtěli opustit, ale v základu chybějící navigace nepotěší
16.03.2021 10:36
|
0
Reklama

Fanoušci černé barvy, zbystřete! Toyota prodává nejtemnější RAV4 v dějinách

Vyzkoušeli jsme Toyotu RAV4 2.5 Hybrid Black Edition AWD. Jezdí stejně, ale vypadá lépe
10.03.2021 19:15
|
1

BMW sází na vodík - měl by to být budoucí čtvrtý pilíř mobility mnichovského výrobce

Vodíkový pohon se i díky spolupráci BMW a Toyoty stává rok do roku realističtější
18.05.2020 16:15
|
0

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
1

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama

Retro: Před 50 lety vyjela do soutěží brutální monstra Škoda 180 a 200 RS, předchůdkyně stotřicítky

První škodovky s označením RS měly kvůli předpisům jepičí život, přesto zanechaly silnou stopu
11.05.2024 07:50
|
5

Retro: Neforemné Ladě 110 se říkalo Těhotná antilopa. Byla symbolem úpadku ruské značky

Nástupkyně Samary přišla s velkým zpožděním a podle toho to vypadalo. Auto se ale vyrábělo 23 let
04.05.2024 08:41
|
8
Reklama
Autosalon TV