Jak to funguje?
Vodík je v automobilismu stále tak trochu novinkou. V praxi jsou ale vodíková auta vlastně elektromobilem, jen trošku jiným. Jak přesně to funguje, nám podrobně vysvětlila Jitka Jechová, tisková mluvčí automobilky Toyota: „Do plnicího ventilu, který je umístěn na zádi vozu, v místě kde obvykle najdeme víčko palivové nádrže, natankujete plynný vodík pod tlakem 700 barů do tří vysokotlakých nádrží. Tento čistý vodík se slučuje s kyslíkem nasávaným
kompresory v přední části vozu a k finální reakci pak dochází v palivovém článku. Takto vzniklá elektrická energie pohání elektrický motor a jediným odpadem této reakce je čistá voda. Velmi zjednodušeně řečeno jde o takovou malou elektrárnu, která vyrobí tolik elektrické energie z kyslíku a vodíku, kolik auto právě potřebuje - podle toho jak řidič sešlápne plynový pedál.“
Pojem elektrárna možná vede k mírně zvednutému obočí, ale není čeho se bát. Oba vodíkové modely, tedy Mirai i Nexo, musely povinně projít extrémně náročným testováním. A to jak v samotných automobilkách, tak u nezávislých organizací, které se na bezpečnost specializují. Vzhledem k tomu, jak náročné jsou tyto testy, není prakticky možné, aby se na silnice dostal vůz, který by i při malé nehodě explodoval jako ve filmu.