Reklama
Nová auta

Hyundai to myslí s vodíkem vážně. Ukázal, jak by mohl vypadat kamion budoucnosti

Podle korejské automobilky je palivový článek ideálem pro dálkovou dopravu

Korejská automobilka Hyundai je první značkou, která hodlá na český trh poslat automobil jezdící na vodík. Už příští rok by se tu mohl začít prodávat její crossover Nexo. Že to myslí s tímto stále poměrně neobvyklým druhem pohonu vážně, to dokládá i studie dalšího modelu využívajícího palivové články. Tentokrát jde ale o kamion.

Hyundai ukázal vůz HDC-6 Neptune na výstavě komerčních automobilů v americké Atlantě. Tahač zaujal hlavně futuristickým designem, který připomíná sci-fi motorkářskou helmu. Tmavé prosklení hladce mizí v kabině a nejsou zřetelné žádné přechody. Spodní část vozu je pak určena pro vodíkový článek a elektromotor, který zásobuje elektrickou energií. Tahač nese jméno Neptun jako odkaz na stylovou lokomotivu z roku 1936.

Automobilka v rozsáhlé tiskové zprávě hovoří o výhodách vodíkového pohonu. Jednou ze zásadních je fakt, že se podle ní víc hodí pro dálkovou dopravu než klasický elektromobil. Může totiž nabídnout nejen delší dojezd, ale i rychlejší doplnění paliva, které je srovnatelné s benzinem nebo naftou.

Škoda, že zůstalo jen u designu. Hyundai totiž neodhalil, jaký výkon bude tahač mít a zda k jeho pohonu poslouží jeden nebo i více elektromotorů. Korejci se nezmiňují ani o kapacitě palivového článku, poskytnuté energii nebo alespoň teoretickém dojezdu.
Reklama

Firma nicméně spolu s konceptem představila ještě chladící návěs. Ten obstarává nízkou teplotu v nákladovém prostoru pomocí kapalného dusíku. Podle zprávy Hyundai tak bude převoz mražených nebo chlazených potravin a dalšího nákladu ekologičtější. Emise mají být až o 90 procent nižší než u současných chladírenských řešení.

Představený tahač i návěs jsou součástí strategie automobilky, která nese jméno Fuel Cell Electric Vehicle 2030 Vision. Podle názvu se dá předpokládat, že jde o plány na využití vodíku v pohonu vozidel Hyundai během dalších deseti let. Snad se tedy brzy setkáme alespoň s funkčním prototypem, jenž by mohl odhalit už i nějaká technická data.
Reklama

Diskuze

Zdenda - 05.11.2019 09:39:27
Tahač se zdá delší. Bude to na úkor návěsu? Může tahat běžné návěsy? Pohon na vodík je velice energeticky náročný. Obrovské množství elektřiny na jeho výrobu získáte jak? Tyhle zelené mozky ve skutečnosti životnímu prostředí škodí.

Elektromobil s dojezdem přes 4000 kilometrů? Zní to úžasně, ale jeden háček to má

Britský vědec tvrdí, že vyvinul revoluční baterii, která by mohla dát elektromobilitě smysl
30.10.2019 16:30
|
1
Reklama

Korejský elektromobil, čínská čtyřkolka i český kříženec kombíku a SUV. To uvidíte v Autosalonu

Ve čtvrtek večer v premiéře 44. epizody na Prima Cool zavítáme i na formuli 3
28.10.2019 10:55
|
0

Ticho jako v kostele aneb vodíková Toyota Mirai se předvedla na německé rallye

Toyota už potvrdila, že to se svým návratem do mistrovství světa rallye myslí vážně. Svou zbraň do WRC vyšle na ostro v roce 2017.
24.08.2015 23:00
|
0

Palubní hodinky za miliony, dřevo či V12 pod kapotou. Toto jsou nejluxusnější SUV světa

Vybrali jsme 10 SUV, které si pořídí jen nejbohatší z bohatých. Většinu z nich potkáte i v Česku
02.01.2020 16:40
|
0

Čtvrteční autosalon vás zahrne luxusem rolls-royců i vily na kolech

Vyzkoušíme neuvěřitelný obytný vůz Morelo či kupé snů Bentley Continental GT
30.12.2019 15:09
|
0
Reklama

Turecký prezident Erdogan chce vyrábět elektromobily. Doma jich ale moc neprodá

Země zatím nebyla ve výrobě vlastních aut úspěšná. Teď má v plánu hned čtyři nové modely
30.12.2019 13:31
|
0

Užitečná i užitková. Taková budou auta v posledním letošním Autosalonu

Sršeň si vezme do parády nadupanou motorku KTM, vyzkoušíme i zvláštní stroj jménem Bureko
23.12.2019 13:26
|
0
Reklama
Autosalon TV