Reklama
Nová auta

Auto superlativů jezdí na vodík a využívá kosmickou technologii od NASA. Jeho dojezd je z říše snů

Hyperion XP-1 chce změnit vnímání vodíkového pohonu stejně, jako se to podařilo Tesle u elektroaut

To, že skutečným palivem budoucnosti bude vodík, je s přibývajícím časem čím dál pravděpodobnější. Bateriové elektromobily jsou kvůli těžkým akumulátorům, dlouhé době nabíjení i diskutabilní ekologičnosti jen jakýmsi mezistupněm mobility. Jak by mohla vypadat budoucnost, ukazuje americký hypersportovní vůz Hyperion XP-1, který se právě ukázal na veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas, který je již řadu let místem, kam utíkají představovat novinky i výrobci automobilů. Šéfovi značky Angelu Kafantarisovi však paradoxně nejde o prodej aut...

Auto superlativů ukazuje budoucnost

Vodíkový pohon přináší do automobilového světa celou řadu výhod. Předně se jedná o rychlost tankování, která je víceméně srovnatelná se současnou návštěvou čerpací stanice, druhou obrovskou výhodou je absence těžkých bateriových článků, s nimiž konstruktéři klasických elektromobilů zápasí a které mají svou hmotností paradoxně rovněž negativní vliv na dojezd. V neposlední řadě je vodíkový pohon ekologický. K jeho hlavním nevýhodám pak patří komplikovanější skladování a jeho výroba v masovějším měřítku. Obojí je však řešitelné.

Naposledy (a s velkou parádou) na sebe upoutal pozornost americký hypersport Hyperion XP-1, který se měl nejprve představit na autosalonu v New Yorku, což byl ovšem plán, který padl kvůli pandemii koronaviru. Následně se tedy tohle jedinečné auto představilo virtuálně v srpnu, aby se prototyp nyní již v reálu poprvé projel po ulicích Las Vegas při příležitosti veletrhu CES, který se mimochodem rovněž koná pouze virtuálně.

Tankování za 5 minut, dojezd až 1600 km

Hyperion XP-1 je svými jízdními parametry srovnatelný s tím nejlepším, co současná automobilová scéna nabízí. Z nuly na stovku vystřelí za 2,2 sekundy, maximálku má 355 km/h, ale hlavně má zcela inovativní ekologický pohon získávající energii z palivových článků. Jeho elektromotory, o nichž výrobce tvrdí, že mají výkon přes 1000 koní, tedy nečerpají "šťávu" z baterií, takže celé auto váží jen lehoulince přes jednu tunu (1031 kg).

A to není vše - naplnění jeho vodíkových nádrží zabere zhruba pět minut, přičemž auto má dle výrobce následně dojezd zhruba 1600 kilometrů.

"Nechci prodávat auta, ale energii"

Za kalifornským projektem stojí Angelo Kafantaris, který se navzdory tomu, že jeho společnost představila úžasný supersport, nechce zabývat výrobou aut, jako například Tesla. "Jde mi hlavně o energii jako takovou," říká Kafantaris, "hypersportovní auto jsme sestrojili hlavně proto, aby přitáhlo pozornost k vodíkové budoucnosti a posloužilo i jako předmět pro vzdělávání lidí."

 "Chcete-li být inovátorem, musíte odložit stranou své předsudky," říká Kafantaris a dodává, "Za pět let, pokud vodík nebude nejlepší řešení, to budu vědět." Je však přesvědčen, že do doby, než zvládneme studenou fúzi, což je zatím jen teoretický typ jaderné reakce, bude vodík nejlepším řešením.
Reklama

Vesmírná technologie od NASA

Kromě celé řady jiných technologických inovací, využívá Hyperion XP-1 pokročilou kosmickou technologii, která umožňuje bezpečné uložení většího množství vodíku v menším objemu nádrží, než kterékoliv jiné současné auto. Právě v této obasti využila firma know-how inženýrů NASA, kteří vodík pro vesmírné lety používají již 60 let. "Pokud chcete letět do vesmíru, musíte mít co možná nejnižší hmotnost," říká k tomu šéf Hyperionu Angelo Kafantaris.

Byť je nyní Hyperion XP-1 ve středu pozornosti, nejde u tohoto projektu zase až tak o auto, jako o snahu celkové popularizace vodíkového pohonu. Firma sice chystá výrobu 300 vozů, a to dokonce už v roce 2022, těžiště jejích aktivit však leží ve využití vodíku v dopravě a dobývání vesmíru. Jak moc bude v této snaze úspěšná, se dozvíme v několika málo příštích letech.
Reklama

Diskuze

Jarda - 25.01.2021 20:46:36
Auta na akumulátory jsou ekologický, ekonomický a technický nesmysl. Auta na vodík jsou ekologický a ekonomický nemysl. Proč? Výroba vodíku je neekologická, protože na jeho výrobu je spotřebovávaná špinavá, rozuměj uhelná energie.
Jarda - 25.01.2021 20:46:17
Auta na akumulátory jsou ekologický, ekonomický a technický nesmysl. Auta na vodík jsou ekologický a ekonomický nemysl. Proč? Výroba vodíku je neekologická, protože na jeho výrobu je spotřebovávaná špinavá, rozuměj uhelná energie.

Létají přes 300 km/h a z místa na stovku zrychlí pod 4 s. Našli jsme nejrychlejší kombíky světa

Která kombi akcelerují nejrychleji z nuly na 100 km/h? Vytvořili jsme žebříček pěti nejlepších
09.09.2020 20:01
|
2
Reklama

Bugatti oslavilo 110. výročí velkolepou Grand Tour napříč Francií. Podívejte se!

23 Veyronů a Chironů projelo během 5 dnů významná místa spjatá s Ettorem Bugattim. Která to jsou?
09.09.2019 13:16
|
0

Bugatti Chiron drží nový světový rekord - 490,484 km/h. A už se ho nikdy nepokusí překonat

Modifikovaná "sériovo-prototypová" verze Bugatti Chiron překonala magický limit 300 mph
02.09.2019 13:31
|
2

Se stavem tachometru lze snadno manipulovat i u moderních aut. Podvodníci mají staronový trik

Podle policie má každý třetí vůz přetočený tachometr. Německý autoklub ukázal, jak je to snadné
21.11.2024 14:15
|
0

Road trip: S prezidentským Renaultem Rafale na francouzskou riviéru i do automobilových muzeí

Vůz, který vozí Emmanuela Macrona, jsme důkladně prověřili ve všech jízdních režimech
17.11.2024 18:28
|
0
Reklama

Toto jsou nejspolehlivější a nejporuchovější auta vyrobená v Česku v letech 2020-2021

Německý autoklub dělá žebříček spolehlivosti na základě dat o technických kontrolách
13.11.2024 12:04
|
0

Komentář: Po zvolení Donalda Trumpa to mají evropské automobilky nahnuté. Neví se, co myslel vážně

Co byly jen předvolební řečí a jaká bude realita? Trump vzbuzuje nejistotu i mezi automobilkami
08.11.2024 13:33
|
4
Reklama
Autosalon TV