Reklama
Autopunk

Kdo je teď nejrychlejší na světě? Americký rekord 533 km/h totiž neplatí kvůli pochybnému videu

Byla to velká sláva, když se SSC Tuatara stala nejrychlejším autem světa, ale dlouho to nevydrželo

Honba za rychlostí přináší řadu úskalí. Kdo by ale čekal, že jsou pouze technického rázu, mýlil by se. Přesvědčili se o tom Američané z malé společnosti Shelby SuperCars, kteří s vozem SSC Tuatara v říjnu 2020 stanovili nový rychlostní rekord s hodnotou 532,92 km/h. Vše vypadalo perfektně, jenž ani tento rekord nakonec oficiálně moc dlouho nevydržel...

Všechno bylo křišťálově čisté...

Pokud budeme vycházet z předpokladu, že není v zájmu automobilky uskutečnit podvod v takto celosvětově sledované disciplíně, může nám být americké společnosti vlastně dost líto, protože SSC Tuatara chtěla mít všechno křišťálově čisté.

Rekordní jízda se uskutečnila na uzavřené veřejné komunikaci Route 160 poblíž Las Vegas, kde už třeba zkoušel v roce 2017 svůj top-speed i Koenigsegg Agera RS. Použity byly běžně dostupné pneumatiky (žádné vyloženě speciální pro konkrétní model a účel) a dokonce byl natankován i obyčejný 91oktanový benzin. Závodní pilot Oliver Webb se přesto dostal na ohromující čísla. Jeho výsledný rychlostní průměr 508,73 km/h také správně vznikl z hodnot rychlostí absolvovaných oběma směry (484,53 km/h a 532,93 km/h - a prý by jelo ještě více, kdyby nefoukal boční vítr). 

...jenže pak bylo uveřejněno video

Problém a stín pochybností se však vyrojil v momentě, kdy automobilka uveřejnila záběry z kamer doplněné o telemetrii. Při detailním zkoumání si začali lidé, zejména z řad slavných youtuberů všímat toho, že rychlost zachycená na videu neodpovídá údajům prezentovaným z telemetrického  měření. 

Značka přišla s vysvětlením, že záběry na finálním videu, které dokumentuje rekordní pokus, nepochází pouze z této jízdy, ale jsou do něj zahrnuty i sekvence, které byly pořízeny během testování a jiných jízd. Bohužel jsou však doplněny právě o telemetrické údaje, u nichž se značka dušuje, že ukazují správně, což ale ve výsledku znamená, že v některých pasážích ukazuje telemetrie diametrálně odlišné hodnoty od těch, co jsou na tachometru, popř. od těch, které lze vyvodit výpočtem rychlosti ze vzdálenosti mezi pevně danými body.

Zkrátka a dobře, dost na to, aby vznikly pochybnosti o celém pokusu a ten tedy zatím automobilový svět nebere ani jako oficiální, ani jako neoficiální. Vzhledem k neoddiskutovatelným kvalitám tohoto hyperauta lze ale předpokládat, že skutečného rekordu se tak či onak stejně dočkáme.

Jak to s těmi rekordy aktuálně vůbec je?

V souvislosti s výše zmíněným americkým pokusem se sluší uvést, že ani dosavadní rychlostní král Bugatti Chiron Super Sport 300+ nemá titul oficiálně. Když v srpnu 2019 dosáhl maximálky 490,5 km/h, neproběhlo zase pro změnu měření v obou směrech. Výsledek byl sice správně zprůměrován ze dvou pokusů, ale testovací trať Volkswagenu Ehra-Lessien umožňuje bezpečné dosažení takto vysokých rychlostí pouze v jednom směru.

Stejně "jednosměrný" je i rekord řádně upraveného Fordu GT s výkonem 2500 koní, který v březnu 2019 dosáhl rychlosti 483,4 km/h.

Na oficiálním trůnu tak nadále sedí Koenigsegg Agera RS, který v listopadu 2017 dosáhl podle všech pravidel (oba směry, sériové pneumatiky, normální palivo) rychlosti 457,2 km/h.

Protože se Bugatti nechalo slyšet, že se honby za dalšími rychlostními rekordy už nebude nikdy účastnit, musí hozenou rukavici zvednout další adepti, kterými jsou tedy kromě SSC Tuatara třeba Hennessey Venom F5, Koenigsegg Jesko Absolut a možná překvapí také projekty typu Aston Martin Valkyrie, McLaren Speedtail či Mercedes-AMG One.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 05.01.2021 16:15:18
A PLAGIATOR MĚ PŘEDBĚHL ŠKODA NENE SKODA TOLIK NEJEZDI SKODY JE SKODA KOUPĚ VÍM ZNI TO HLOUPE ALE PRAVDA TAKA JE.MNAU
PICHAV - 05.01.2021 14:27:58
DOPORUCUJI !!!! CHECK JAK JE NA TOM CHUCK !!!! JESLI JE CHUCK DUCK !!!! TAK JSEM PRVNI JA !!! MUSLIM ZE MALOKDO JEZDI V MESTE !!!! DVESTE !!!! KAZDY TO POCITA A DELI 4 !!! PSYCHYATRI TRI ZE TRI RIKAJI ZE POCITAT SI CLOVEK MUSI JINAK BY CLOVEK MOHL I ZABIT

Létají přes 300 km/h a z místa na stovku zrychlí pod 4 s. Našli jsme nejrychlejší kombíky světa

Která kombi akcelerují nejrychleji z nuly na 100 km/h? Vytvořili jsme žebříček pěti nejlepších
09.09.2020 20:01
|
2
Reklama

Policisté uspořádali spektakulární závod. Při něm prozradili, které jejich vozidlo je nejrychlejší

Sprintu se účastnily audiny, BMW, škodovky i motorky. Vznikl jako součást online Dne dětí 2020
20.05.2020 14:40
|
13

Nejrychlejší taxi v Praze. Rallyový šampion Jan Kopecký vozil zákazníky s vozem Škoda Fabia R5.

Škoda Motorsport oslavuje nejúspěšnější sezonu v historii neobyčejným stylem. Tovární jezdec Jan Kopecký si připravil pro fanoušky překvapení.
25.12.2017 08:24
|
0

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
10

České silnice jsou poprvé bezpečné jako evropský průměr. Rychlost na dálnici s usmrcenými osobami nesouvisí

Podle dat Evropské komise jsou nejbezpečnější silnice ve Švédsku, Česko se postupně zlepšuje
22.03.2024 07:30
|
0
Reklama

BMW ukázalo svou budoucnost v podobě Neue Klasse X a prozradilo detaily o cenové politice

V rámci sledování výroční konference byla možnost vyzpovídat i českého ředitele Macieje Galanta
21.03.2024 12:55
|
0

Když Kachna rozdávala radost. Zkuste si kvíz o historii legendárního Citroënu 2CV

Motoristé toto ikonické auto milovali. Vždyť rozhýbalo Francii a dostalo se i k nám
10.03.2024 09:30
|
2
Reklama
Autosalon TV