Reklama
Řidičův chleba

Řidičské mýty: Není pravda, že elektronická ručka funguje hůře než klasická. Umí i zachránit život

Elektronické ruční brzdě se také říká nouzová. Pro zastavení auta ji může použít i spolujezdec
Zdroj: iStock

Už více než 10 let se v autech místo klasické ruční brzdy v podobě páky objevuje brzda elektronická. Od té doby se řidiči dělí na dvě skupiny. Jedna nový systém nenávidí, druhá jej kvituje. První skupina se často ohání tím, že klasická mechanická ruční brzdy fungovala lépe a navíc se díky ní dalo užít spoustu legrace. S tím druhým souhlasíme, ale pokud se podíváme na pole bezpečnosti, nemá elektronická ruční brzda konkurenci. Krom toho, že umí pomoci auto udržet třeba při parkování v prudkém kopci, funguje zároveň jako sofistikovaný bezpečnostní systém. A to klasická ručka neuměla.

Méně legrace, více bezpečnosti

Víte, co se stane, když u auta s klasickou ruční brzdou zatáhnete za páku? Jsou dvě verze. Pokud jedete opravdu pomalu, ideálně krokem, zablokují se zadní kola a auto s cuknutím zastaví. Pokud to uděláte ve vyšší rychlosti, můžete se snadno dostat do smyku. A to je situace, která je žádoucí v rámci rallyových zimních radovánek, ale za běžného provozu nikoliv.

Elektronická ruční brzda smyk vyvolat neumí. To je pro milovníky klouzání na sněhu špatná zpráva, ale fakt, že se řidič nedostane do smyku, je naopak v pořádku. Reakce elektronických ručních brzd po zatažení za jízdy se liší v závislosti na výrobci, ale vždy jde ruku v ruce zvukové upozornění a plynulé zastavení. To však jen v případě, že řidič nebo někdo z posádky tlačítko drží nějakou dobu aktivované. Pokud to třeba dítě v autě udělá omylem, auto zareaguje zvukovým upozorněním, maximálně lehce ťukne do brzd, ale nic dramatického. To přesně dělá třeba Subaru, což jsem před nedávnem zkoušel na vlastní kůži.
Reklama

Nouzová brzda

Drama ale nenastane ani v případě, kdy někdo z posádky aktivuje elektronickou ruční brzdu za jízdy na delší čas. Pak se totiž pomocník při parkování v kopci změní na bezpečnostní systém, který může pomoci i při opravdu vypjatých situacích. Představme si situaci, kdy řidič za jízdy zkolabuje a není schopen dále řídit nebo auto zastavit. Pak musí zakročit spolujezdec.

Pak stačí, aby prostě držel tlačítko elektronické ruční brzdy, čímž dá autu najevo, že je potřeba zastavit. Pavel Jína ze Škody Auto nám to vysvětlil následovně: „Nouzové brzdění parkovací brzdou funguje prostřednictvím systému ESC hydraulicky na všechna kola. ESC dokáže vůz silně dobrzdit až do zastavení a pokud se tak stane, parkovací brzda automaticky zajistí vůz proti pohybu. Během takového nouzového brzdění se rozsvítí brzdové světlomety a za určitých podmínek dojde k aktivaci výstražného blikání brzdových světel a před zastavením i k aktivaci výstražných blinkrů. V takovou chvíli ale musí být počáteční rychlost vyšší než 50 km/h a systém ABS v činnosti déle než jednu sekundu.“

Pokud by u takového nouzového brzdění došlo k nehodě, automaticky se spustí systém eCall, který spojí posádku s operátorem linky 112.

Diskuze

Kocka - 29.11.2020 18:28:53
TO: Kocour No to by me taky zajimalo, jak to je u aut s el.ruckou a zadnim nahonem. Tedy zda je normalne mozne predni kola nejak pribrzdil a zadni nechat klouzat ci gumovat. Jde to s autem tak jak je, nebo je potreba nejaka uprava/zasah?
Tom - 25.11.2020 16:29:00
mně se u mechanické brzdy zaseklo po pár létech lanko, jen trošku, takže to nebylo poznat a auto vlastně neustále lehce brzdilo. Takže kromě lanka výměna brzdových desek. Drahá zábava. Ale prý se to stává.Teď mám 6 let elektrickou, zatím funguje, uvidíme.

Boříme řidičské mýty: Na těžkých elektromobilech se více opotřebovávají pneumatiky. Je to naopak

Byť jsou elektroauta často těžší než auta se spalovacím motorem, jejich pneumatiky vydrží víc
28.10.2020 08:00
|
14
Reklama

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8

Řidičské mýty: Stačí projet dírou a v motoru se vypne přívod paliva

V motoru opravdu existuje systém, který umí vypnout přívod paliva. Ta díra by ale musela být obří
08.10.2020 13:50
|
6

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV