Reklama
Řidičův chleba

Boříme mýty na silnicích: Absolutní přednost chodců je nesmysl, který už stál spoustu životů

Problém je hlavně v tom, že chodec nesmí do vozovky vstoupit jen tak. Byť je to na přechodu
Zdroj: tytozvladnes.cz

Často se v diskuzích setkáváme s názorem, že chodec má na přechodu absolutní přednost. Tento nesmírně nebezpečný mýtus vznikl v dobrém úmyslu v médiích v roce 2000, kdy byla schválena novela zákona o provozu na pozemních komunikacích s vyšší mírou přednosti chodců na přechodech. A řidiči se měli díky tomuto mýtu naučit dávat chodcům přednost. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Hned v první rok platnosti nových pravidel, v roce 2001, vzrostla úmrtnost chodců na přechodech čtyřnásobně a dodnes se ani zdaleka nevrátila na úroveň z minulého tisíciletí.

Absolutní přednost chodců neexistuje. Ani na přechodech pro chodce. Fakt je, že řidič chodci musí umožnit bezpečně silnici přejít. Nicméně chodec musí s řidičem komunikovat a hlavně se ujistit, že může do vozovky bezpečně vstoupit. 

Povinnosti chodců jsou jednoduché

Obě skupiny účastníků provozu, tedy jak řidiči tak chodci, mají své povinnosti. Nejprve si vysvětlíme ty, které patří právě chodcům. V prvé řadě je nutné zdůraznit, že pokud má chodec 50 metrů kolem sebe možnost bezpečně přejít, tedy využít přechod pro chodce nebo třeba nadchod či podchod, musí jej použít. Zmatené přebíhání vozovky v místech k tomu neurčených je nesmírně nebezpečné. Pamatovat by si také měli to, že na přechodu se chodí vpravo. Zbytečné motání se pod nohy ostatním může přecházení zbytečně prodloužit.

Ještě před tím, než chodec vstoupí na přechod, a to i ve chvíli, kdy má zelenou, musí se důkladně přesvědčit, jestli opravdu může bezpečně přejít. Nesmí totiž ohrozit sebe nebo ostatní účastníky provozu a to včetně cyklistů. Dle zákona smí chodec do vozovky vstoupit jen ve chvíli, kdy s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče k náhlé změně směru nebo rychlosti jízdy.

Další pravidlo chodců se zaměřuje hlavně na ohleduplnost mezi nimi a řidiči. Chodec by vždy měl navázat oční kontakt s řidičem, který se blíží k přechodu. Do vozovky by měl vstoupit až ve chvíli, kdy si je jistý, že jej řidič opravdu vidí. O slušném poděkování prostým mávnutím asi netřeba se více rozepisovat.

Situace, kdy přednost neexistuje

Chodci by měli vědět, že existují situace, kdy naopak oni musejí dát přednost. I na přechodech pro chodce. Dle zákona chodec nesmí vstoupit do silnice ve chvíli, kdy se k němu blíží vozidlo s právem přednosti v jízdě, tedy především složky IZS. Pokud už na přechodě je, musí jej takovým vozidlům neprodleně uvolnit. Chodci také nesmí na přechod vstoupit bezprostředně před blížícím se autem a samozřejmě musejí dát přednost tramvaji.
Reklama

I řidiči mají vůči chodcům povinnosti

Zákon o silničním provozu upravuje také povinnosti řidičů. Ti dle něj nesmí ohrozit nebo omezit chodce, kteří přechází po přechodu nebo to mají evidentně v plánu. V případě potřeby je povinen chodci umožnit přejít a také tedy před přechodem pro chodce zastavit. Řidič dále nesmí nijak ohrozit chodce při odbočování nebo při vjíždění na silnici nebo při otáčení a couvání.

Diskuze

Tom - 18.10.2023 09:06:08
"Chodec by měl navázat oční kontakt" - to je v zákoně kde? A chodec může vozidlo vstupem na přechod nejen omezit, ale i donutit zastavit. V zákoně je totiž ono kouzelné slovíčko "náhle". Chodec tedy NEmusí čekat, až jej někdo pustí...
Martin - 22.06.2023 22:19:43
O očním kontaktu se v zákoně nic nepíše. Je samozřejmě žádoucí, ale ať si autor článku nevymýšlí a nepíše o něm jako o povinnosti chodce.

Vyvracíme řidičské mýty: Klimatizace dramaticky zvyšuje spotřebu. Bývávalo, automatické jsou úsporné

Fakt je, že klimatizace spotřebu zvýší. Ale zanedbatelně, tedy podobně, jako otevřená okna
24.10.2020 08:36
|
8
Reklama

Řidičské mýty: Brzdná dráha se systémem ABS je kratší než bez něj. Ani náhodou, přesto pomáhá

Záleží na tom, na jakém povrchu řidič brzdí. Díky ABS je ale auto při prudkém brzdění ovladatelné
16.10.2020 08:11
|
4

Řidičské mýty: Mobil vyhodí čerpací stanici do povětří! Ne, důvod zákazu telefonování je přízemnější

Zakázaná je dokonce jakákoli manipulace s mobilními telefony. Důvodem ale není hrozba výbuchu
30.09.2020 06:51
|
27

Retro: Socialistický Fiat 125p byl luxusem své doby. Kvůli mocné korozi ale přímo mizel před očima

Starší bratr Malucha byl zásadním příspěvkem italského Fiatu k motorizaci socialistického Polska
22.06.2024 07:22
|
5

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3
Reklama

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
16

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama
Autosalon TV