Kam všichni jedou? Teda, včetně mě?
Na dopravní zácpu určitě nadává každý, kdo v ní stojí. Jen málokdo si uvědomuje, že i on sám ji svou přítomností pomáhá tvořit. To, že kvůli ucpané dopravě strávíme v autě ve městě hodiny a hodiny navíc nikoho nepřekvapí ani v menších městech, je proto zajímavé se detailněji podívat na dopravní trendy. Z obsáhlé studie se v kostce zaměřme na dopravní situaci v Evropě.
Ta se v uplynulém roce, i díky uvolnění covidových restrikcí, přiblížila předcovidové úrovni. Souvisí to s tím, že lidé z bezpečnostních důvodů více využívají auta než veřejnou dopravu. Například ve Velké Británii hlásil národní železniční dopravce pokles za první kvartál 2021 citelných 58 procent, a i Deutsche Bahn přepravily v prvním pololetí meziročně o 51 procent cestujících méně.
Lidé tedy sedí v autech a hodiny tikají. V Evropě je pak nejhorší situace v italských, francouzských a ruských městech, které jsou v TOP25 zastoupeny nejvíce. Městům jako Londýn, Paříž, Brusel, Moskva, Řím, Palermo, Lyon, Rostov na Donu, Turín, Petrohrad, Nimes, Marseille... je lepší se vyhnout.
Z měst, která máme poblíž, jsou na tom nejhůře Budapešť (92 hodin v zácpě), Poznaň (87), Mnichov (79), Wroclav (84) či Berlín (65).