Reklama
Řidičův chleba

Výbava, bez které si už auta neumíme představit. Za ABS se donedávna platily desetitisíce

Za poslední roky jsme rozhodně zpohodlněli. A i proto jsou dnešní auta o dost dražší než dřív
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Ačkoliv si při testování moderních automobilů často stěžujeme na nepřeberné množství nejrůznější elektroniky a asistenčních systémů, asi málokdo by se chtěl vrátit do dob, kdy dálkové ovládání platilo za luxusní vymoženost, před studeným startem bylo potřeba obohatit směs manuálním sytičem a šuplíková rádia se po každé jízdě vypojila a odnesla domů kvůli zlodějům. V tomto článku se podíváme na prvky výbavy, které dnes mnoho řidičů vnímá jako naprostou samozřejmost, bez níž se obejdou už jen stěží.

Dnes nutnost, dříve luxus

Těžko se tomu věří, ale od představení první generace modelu Škody Octavia uběhlo bezmála třicet let, zatímco menší Felicia na tento milník už dosáhla. Vzpomenete si na tehdejší prvky příplatkové výbavy? V základu vůz neměl třeba ABS, které reguluje brzdný účinek na jednotlivých kolech tak, aby nedošlo k jejich zablokování a případné ztrátě adheze. Zatímco v současné době mnoho mladých řidičů ani neví, že jim takový systém už mnohokrát ušetřil návštěvu servisu, na přelomu tisíciletí si musel zákazník dobře rozmyslet, zda se mu příplatek vyplatí. V ceníku zmiňované „oktávky“ najdeme tuto položku za 26 500 Kč (přitom základní cena činila 349 900 Kč, takže v dnešní době se příplatek rovná ceně 47 000 Kč) a při pořízení nové Felicie to bylo 19 800 Kč. Od roku 2004 je tento systém povinný ve všech nových autech prodávaných na území EU.

O deset let později byla schválena obligatorní integrace systému ESP, který se do té doby nacházel výhradně v dražších modelech. Elektronický stabilizační systém rovněž pomáhá s předcházením smyku, čehož dosahuje monitorováním polohy volantu, polohy pedálu či otáček motoru a podle toho aktivně zasahuje do řízení, ať už regulací výkonu motoru nebo přibrzďováním jednotlivých kol. Mnoho z našich čtenářů si také jistě vybaví zatáčení bez posilovače řízení. Nebylo o co stát, viďte? Z dnešního pohledu se zdají být nejneuvěřitelnější příplatky za airbagy - řidičův i spolujezdcův. První Octavia měla druhý airbag za lidových 9 800 Kč.

Trocha nostalgie

Z prvků výbavy, jejichž absence vás na životě neohrozí, ale rozhodně vám ho znepříjemní, můžeme jmenovat třeba klimatizaci, za kterou se zcela běžně připlácelo ještě na přelomu prvního a druhého desetiletí. Samozřejmě za tu manuální. Pokud jste nepatřili mezi šťastlivce, kteří si měli možnost pořídit německý sedan vyšší střední třídy (třeba Audi A6 v roce 2004), a nedávalo vám smysl za chladný vzduch připlácet několik desítek tisíc korun (u Audi A3 vyšla ve stejné době na 50 000 Kč), nezbývalo než v letních měsících stáhnout okénka. Nikoliv tlačítkem, nýbrž pěkně po staru - tzv. švihadlem. Toho jste se ve Felicii zbavili pořízením nejvyšší možné výbavy GLX, ke které jste museli přihodit dalších 7000 Kč. Tato výbava se však v průběhu času velmi rychle rozšířila a už o pár let později byla standardní součástí většiny nových vozů.

Dokonce i nám dělalo problém uvědomit si, jaké množství výbavy dnešních automobilů už vnímáme jako samozřejmost, a proto jsme málem vynechali automatické světlomety. Není to tak dlouho, kdy jsme před každou jízdou manuálně otáčeli spínačem světel - nejčastěji na levé straně palubní desky. To efektivně vyřešil senzor umístěný za předním oknem, který sám dokáže přizpůsobovat nastavení světlometů vnějším podmínkám. Také ten je už na území EU povinný. Řidiči, kteří často jezdí po dálnici, si jistě nedokáží představit život bez tempomatu - alespoň toho obyčejného. V portfoliu české automobilky se tato vychytávka poprvé objevila v Superbu. V roce 2002 byste si kvůli udržování konstantní rychlosti museli koupit nejvyšší výbavu Elegance nebo si připlatit 13 000 Kč. Ani v německé „prémiovce“ však dlouhou dobu nebyl standardem.

Nechali jsme se zhýčkat

Existuje i mnoho výbavových prvků, které se do moderních aut rozšířily teprve nedávno, ale už se staly nepostradatelnou součástí našeho každodenního života. Hned se nám vybaví parkovací senzory (případně kamery), které nás denně zachraňují před škrábanci na laku karoserie. Přiznejte se, koukáte ještě do zpětného zrcátka, abyste odhadli vzdálenost auta za vámi, nebo se spoléháte na zvyšující se intenzitu pípání? A co takhle vyhřívaná sedadla a skla? V zimních měsících už většina z nás nepoužívá škrabku tak často jako dřív, že? Velké ulehčení je také automatická klimatizace, kterou stačí při převzetí vozu nastavit na preferovanou teplotu a potom na ni nemusíte sahat po zbytek vlastnictví.

Každý z nás má jistě něco, bez čeho si už řízení nedokážeme představit. Podělte se s námi v diskuzi o to, jaký prvek výbavy by vám chyběl nejvíc.

Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr. - 10.08.2024 15:17:03
Z Barrandova dolů na most po ujetým sněhu auta s ABS lítala až na Smíchov. Nás pár bez ABS s lehkou nohou jsme pomalu sjížděli dolů... A ESP raději nechá chcípnout motor než aby se i lehce protočila kola při rychlém rozjezdu. Co jde vypnu!
K007 - 09.08.2024 10:22:14
asi pred 10+ lety mi u jedno staryho krapu z roku 2002 s kterym sem uz moc nejezdil prestalo fungovat abs, esp...nakonec sem si ho do technicky hyckal, protoze na snehu to byla zabava bez tehle asistentu, vystupoval sem z toho se slzou v oku jak za mlada

Problém s klimatizací se objeví většinou v létě. Její pravidelná údržba chrání zdraví i peníze

Klimatizaci a ventilaci byste měli používat i během zimy. Předejte nepříjemnému překvapení na jaře.
05.08.2024 10:23
|
0
Reklama

Americký trend dorazil do Evropy. V některých zemích si Ferrari pořídíte za virtuální měnu

Nákup aut se posunul na novou úroveň. Majitelé bitcoinu mají další možnost, za co utrácet
31.07.2024 16:25
|
0
Reklama

Klimatizace elektromobilu ukrojí v letní zácpě z dojezdu poměrně málo. Přesto je nutné myslet dopředu

Laboratorní měření s Teslou Y při vnější teplotě 35 °C ukázala vysokou efektivitu klimatizace
31.07.2024 10:44
|
4

Zloději nekradou jen zpětná zrcátka, ale třeba i prvky z interiéru. Na černém trhu se prodá všechno

Zkušený zloděj očeše zaparkované auto během chvíle a dokáže způsobit vysoké škody
26.07.2024 09:15
|
0

V Česku lze za palivo platit přímo z auta. Potřebujete k tomu škodovku a správnou benzinku

Služba Pay to Fuel využívá stejnojmenné aplikace, kterou lze stáhnout přímo v infotainmentu vozu
18.09.2024 07:49
|
0

Kdy je koní až moc? Vyzkoušeli jsme nové Audi e-tron GT se skvělým aktivním podvozkem

Facelift elektrického kupé nese název e-tron GT PI. Přinesl mnoho změn, které jsme vyzkoušeli
17.09.2024 08:13
|
0
Reklama

Ministerstvo si došlápne na podezřelé stanice technických kontrol a měření emisí. První už zavřelo

Uzavřena byla stanice měření emisí v Lipníku nad Bečvou. Bylo zde manipulováno s výsledky měření
12.09.2024 11:00
|
0

Přestože Toyota brzdí výrobu elektromobilu BZ4X, v Japonsku staví továrnu na revoluční baterie

V roce 2026 bychom se v elektromobilech Toyoty mohli dočkat prvních baterií s pevným elektrolytem
11.09.2024 14:05
|
3
Reklama
Autosalon TV