Problém s klimatizací se objeví většinou v létě. Její pravidelná údržba chrání zdraví i peníze
V Česku během letošního léta převládají spíše tropické teploty, a tak zapnutí klimatizace v autě je téměř nezbytností. Motoristé by však měli vědět, jak ji správně používat a proč dbát na její údržbu. Na tyto otázky odpověděl Autosalonu Vladimír Janda, servisní poradce z Tukas Modřany.
Chladí, ale také způsobuje nemoci
Jakmile se objeví příznaky kašle nebo rýmy, měli byste omezit používání klimatizace. Příčinou nemoci může být rozdíl venkovní teploty a v kabině, pokud je vyšší než pět stupňů, můžete snadno nastydnout a podlehnout angíně nebo chřipce.
Přeci jen klimatizace sama o sobě vzduch v kabině vysušuje, což není příznivé pro nosní sliznici, ani únavu. Jestliže míváte stavy, kdy se vám chce spát, pak raději vypněte klimatizaci a stáhněte okénko s přísunem čerstvého vzduchu. V létě se pak vyvarujte situacím, kdy přijdete do rozpáleného auta, pustíte klimatizace naplno a vyrazíte na cestu. Raději auto nejprve postaru vyvětrejte a teprve pak vyrazte společně s klimatizací.
„Ideální je, když na krátké vzdálenosti otevřete okénka a necháte proudit vzduch, v takových případech nemá smysl zapínat klimatizaci. Při těch delších už je to jasná volba. Avšak zhruba pět až deset minut před koncem jízdy klimatizaci vypněte, aby se výparník stihl vysušit a zamezilo se vzniku vlhkosti, která je pak hojnou půdou pro škodlivé bakterie,“ dodává Janda.
Důležité je také pravidelně klimatizaci pouštět během zimy alespoň na pár minut, v opačném případě by při prvním horku na jaře nebo v létě hrozilo, že kompresor nebude mít dostatek maziva a můžete si ho snadno poškodit.
Zanesený a neměněný filtr je zlo
„Pokud někdo trpí zdravotními problémy, měl by pylové filtry měnit ideálně jednou až dvakrát ročně. Stává se ale pravidelně, že na to lidé kašlou, pak je to ale vhodné prostředí pro usazení bakterií, vzniku plísně, a to vše lidé dobrovolně dýchají,“ řekl Autosalonu Vladimír Janda. Pylový filtr totiž odstraňuje nečistoty z venkovního vzduchu tak, aby se nedostaly do kabiny, až zapnete ventilaci. Jeho znečištění tuto úlohu komplikuje až znemožňuje.
Po čase se tak ucpe a je žádoucí ho vyměnit, protože už nedokáže tak dobře filtrovat nečistoty. Pro člověka to může znamenat nepříjemný zápach, zamlžování skla a v neposlední řadě i zdravotní problémy v podobě například alergie. Pro alergiky se pak doporučuje nechat si jednou za čas vyčistit kompletně vůz ozónovačem, který dokáže zabít vše špatné a toxické, proto byl také tak oblíbeným v období pandemie.
„Doporučoval bych nechat výměnu filtrů a doplnění klimatizace na servisu, protože to provede profesionálně, a především zajistí i dezinfekci a vyčištění ventilačního systému, stejně tak naplní správně klimatizaci,“ doplnil Janda. Investice je to trochu dražší, ale zase děláte něco pro své zdraví. Při opravách „samo-doma“ je to risk, neboť si můžete neodborně poškodit nějakou komponentu. Výsledkem bude, že musíte stejně do servisu a oprava bude dražší. Týká se to zejména vozů, které jsou ještě v záruce, takže byste přišli o možnost reklamace, ale ani na starší auta nejsou v dnešní době levné náhradní díly.