Reklama
Řidičův chleba

Filtr pevných částic bývá u ojetých dieselů problém. I laik ale může poznat, že je něco špatně

Kdo před koupí staršího naftového vozu podcení kontrolu DPF, riskuje následné vysoké výdaje
Zdroj: Jan Blažek, Autosalon.tv

Filtr pevných částic je důležitou komponentou aut. Zvláště u těch ojetých by si člověk měl dávat pozor, protože v minulých letech se filtry často z dieselů odstraňovaly. To mělo za následek nejen karcinogenní látky, které se tak snadno dostaly do ovzduší a kabiny vozu, ale také nemalé problémy pro budoucí majitele. Pokud si někdo takové auto koupil, neměl pak projít technickou kontrolou, zejména kontrolou emisí.

Navíc podle legislativy se úmyslné odstranění filtru pevných částic a provozování takového auta trestá pokutou ve výši 50 tisíc korun. Autosalon zjišťoval u odborníků, jak poznat, že je na ojetém voze vybaveným filtrem něco špatně.

Nejjednodušší metodou je obyčejný papír

Každý má doma kousek papíru, který mu dokáže celkem rychle napovědět, zda auto má problém s filtrem pevných částic nebo ne. Místo papíru je možné použít i čistý kapesník. „Například poškozený, případně zcela chybějící filtr pevných částic, je snadno poznatelný podle velmi černé koncovky výfuku,“ řekl Autosalonu Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO. Při jízdě se pak z výfuku nesmí linout černý kouř.

Výfuk vozu tak dokáže prozradit mnohé. Pokud filtr v autě zůstal, ale koncovka je stále začernalá, bude nutné ho vyměnit nebo provést repasi. Ta je levnější, než výměna celého filtru, která může stát i několik desítek tisíc korun. „Servis moderních dieselových motorů je zpravidla finančně náročnější, než u benzinu. Ať už se jedná o EGR ventily, dvouhmotové setrvačníky, vstřikovače a vstřikovací čerpadla, turbodmychadla nebo třeba různé mezichladiče, vždy se jedná o celkem nákladné součástky,“ dodal Vaněček.

Použijte i vlastní oči

Každé auto má jinak vypadající DPF filtr. Je vhodné si před vizuální kontrolou nejdříve najít, jak vypadá filtr ve voze, který si chcete koupit. Samotné hledání však většinou nebude zase tak jednoduché, protože se filtr může nacházet na různých místech, a to i v rámci stejné modelové řady, popř. jím dané auto ani nebylo vybaveno z výroby. Jakkoliv zcela identický model, třeba jen dovezený z Německa, filtrem DPF vybavený je. Záleží totiž na roku výroby, zemi, pro kterou byl vůz vyroben, typu motoru a spoustě dalších faktorů. Většinou také není filtr viditelný na první pohled a ještě složitější je odhalit jeho tzv. vykuchání, neboť zvenku komponenta na autě nechybí. Obecně platí, že naftová auta vyrobená v Evropě s emisní normou EURO 5 musí mít vždy z výroby filtr pevných částic. Dávejte si tedy pozor především u vozů s rokem výroby 2015 a výše.

„Jednou, a vlastně i jedinou, spolehlivou možností, jak zjistit detailní informace, je prolustrování VIN kódu v databázi výrobce,“ vysvětlil František Vilánek, servisní technik z Auto Strakonice. Kromě toho je možnost připojit auto ještě na diagnostiku, ani ta však nemusí vždy ukázat vše. Pokud se filtr nebo jeho část (vložka) odstranila a následně technik precizně nastavil řídící jednotku tak, aby vykazovala normu, nemusí se diagnostikou vůbec nic zjistit. Na takovou úpravu auta jsou pak povětšinou krátcí i na STK a emisích.

Správná péče a životnost

Dieselová auta by měli volit lidé, kteří cestují často a daleko, aby se mohla zajistit správná funkčnost filtru pevných částic. „Zejména v zimních měsících při krátkých popojížďkách po městě zpravidla nestihne auto ani ohřát na správnou provozní teplotu a filtr pevných částic nemá možnost správně regenerovat. Důležité je dávat pozor i na kvalitu tankovaného paliva, které se svým složením v zimě a v létě liší, “ řekl Vaněček. Nejlepší je tak prémiové palivo nebo pravidelné používaní aditiv.

„Důležité jsou i pravidelné servisní prohlídky auta, při kterých se dá odhalit méně závažný problém, který by ale po čase ignorování mohl znamenat větší potíže. Klasickým příkladem je poškozený termostat. Při neřešení problému by to znamenalo kompletní zničení DPF filtru a jeho nákladnou výměnu,“ upozornil Vilánek.

Nejdůležitější ale pro každého kupujícího je, aby si ještě před příchodem do autobazaru dobře zjistil, kolik peněz by ho případná výměna DPF filtru jako náhradního dílu stála. Leckdy totiž jde o vyšší řády desetitisíců korun, které by celou, na první pohled výhodnou koupi pořádně prodražily.

Reklama

Diskuze

PICHAV - 10.12.2022 13:56:54
***** HAU!!!!
Toto - 05.12.2022 16:46:11
Článek jedna hloupost. Pichav bere nový matroš, velice silný, mozek na kaši. Tenhle web je už naprostá žumpa .

Nejúspornější benzinové auto nemusí stát ani 300 tisíc Kč. Jezdí přitom levněji než většina dieselů

Vytvořili jsme přehled nejúspornějších benzinových motorů. Vystačí si bez jakékoliv elektrifikace
02.11.2022 09:41
|
19
Reklama

S ojetým autem se po nákupu vyplatí zajet do servisu. V krajním případě u něj může hrozit požár

Stačí, aby předchozí majitel ignoroval svolávací servisní akci. Týká se to i modelu Opelu Mokka 1
16.05.2022 10:45
|
0

Odlišujte původ a historii ojetého auta. Falešný původ totiž historii úplně změní

Skrývá se tak nejen skutečný technický stav, ale třeba i reálný rok výroby nebo uvedení do provozu
21.03.2022 16:51
|
2

Jízda důchodce v protisměru mohla skončit tragédií. Řidič, který ho pomohl zastavit, dostal cenu

Titul Gentleman silnic získal Robin Komárek. Za pomoci policie zastavil nebezpečného seniora
24.03.2023 10:37
|
3

Naděje pro majitele aut na LPG. V Česku přibývají garáže, do kterých mohou vjet

V drtivé většině případů to zatím možné není. Nově postavené garáže v Praze už auta na plyn vpustí
23.03.2023 13:36
|
1
Reklama

Aplikace Waze přináší usnadnění pro majitele elektromobilů. Nově dokáže plánovat dobíjení

Stačí zadat údaje o svém autě, aby aplikace mohla najít správné konektory pro elektromobil
21.03.2023 19:15
|
1

Najít veterána ve stodole je skoro nemožné, říká muž, který jich má ve sbírce přes tři sta

Ladislava Samohýla přivedla k autům rodinná povinnost. Přesto by ve svém životě neudělal nic jinak
19.03.2023 18:37
|
1
Reklama
Autosalon TV