Reklama
Řidičův chleba

Špatně nastavená klimatizace může způsobit nepříjemná onemocnění. Organismu škodí teplotní šoky

Vychlazené auto na 18 stupňů není správnou volbou, jak předcházet přehřátí organismu
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Léto úřaduje v plné síle. Venku jsou tropy a v autě, které celý den stálo na přímém slunci, to je ještě horší. Skoro každého tak po usednutí za volant napadne zapnout naplno klimatizaci. Pozor ale na jakou teplotu ji nastavujete. 

Navíc lékaři podle internetové poradny U Lékaře se shodují, pokud se o klimatizaci příliš nestaráte, zahráváte si s vážnými respiračními nemocemi, od angíny počínaje až po zanesení plísně do plic. Své k tomu přidávají i specialisté z oční kliniky Gemini, podle nich by si lidé měli dávat pozor na nastavení směru proudění vzduchu, jinak hrozí nepříjemná onemocnění očí.

Časté střídání teplot příliš nepomáhá

Obecná pravda je, že by teplota v autě měla být maximálně nižší o pět stupňů, než je skutečná teplota venku. A rovněž by se neměla dostat pod hranici 20 stupňů Celsia. Kromě toho byste měli zajistit, aby výdechy nesměřovaly přímo na vás. To totiž také snižuje pravděpodobnost nachlazení, případně zánětu karpálního tunelu na ruce či zablokování krční páteře. 

Lékaři také radí, aby se klimatizace vypínala alespoň 15 minut před ukončením jízdy. Vyhnete se tak drastickému přechodu z klimatizovaného auta do tepla venku a zajistíte, že se z výdechů dostane ven vlhkost, která je jinak rájem pro množení nebezpečných bakterií uvnitř filtrů. Dostatečný pitný režim je také důležitý. Dehydratace a suchý vzduch z klimatizace nejsou zrovna vítaným společníkem.

Klimatizace dokáže skolit i na několik týdnů

Příliš časté používání klimatizace má za následek respirační onemocnění. Nejvážnější formou může být až zápal plic, na který mají vliv i zanesené filtry škodlivými mikroorganismy. Poznáte to snadno podle zápachu.

Nejčastěji se v takovém prostředí množí bakterie Legionella. Příznaky onemocnění připomínají právě zápal plic. Člověk je unavený, slabý a pociťuje velkou bolest na hrudi. Další ze známých nemocí je angína. Poznáte ji snadno, pocit na zvracení, knedlík nebo bolest v krku, zalehnuté uši a rýma. Občas to dospěje do stádia, kdy je nutné zajít za lékařem pro antibiotika. Letní radovánky tak mohou rychle skončit.

Kromě těchto nemocí se v ambulancích doktoři často setkávají se svalovou ztuhlostí, mezi kterou patří například blokáda krční páteře. Těmto neduhům se opět dá snadno vyhnout, pokud nastavíte optimální teplotu v kabině vozu. Pro osvěžení si kupte raději nanuk na čerpací stanici.

Oči trpí stejně jako pokožka

V neposlední řadě je vhodné se postarat o oči, které se vlivem foukání studeného vzduchu mohou vysušovat. Jak poznáte, že máte problém? V očích pocítíte pálení a řezání, pocit jako byste v nichměli zrníčko písku a to nešlo ven, opravdu nic příjemného. To navíc neustává, ani když si oči promnete nebo proslzíte, ba naopak se tím situace ještě zhoršuje. 

V takových případech je vhodné se zastavit v lékárně pro umělé slzy a pravidelně mrkat, abyste oko zvlhčili. Pokud problémy nevymizí samy do druhého dne, je vhodné navštívit lékaře. Špatně nastavená klimatizace může také působit na pokožku, která začne být suchá a po čase se bude loupat. Předcházet tomu můžete opět vhodně zvolenou teplotou, případně mazáním krému.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Letošní závod 24h Le Mans jel 16letý mladík, slovenský podnikatel i hollywoodská filmová hvězda

Podívejte se na největší příběhy 90. ročníku nejznámějšího vytrvalostního závodu na světě
16.06.2022 19:05
|
0
Reklama

Češi mají raději LPG než elektřinu. Vozů na plyn se letos prodalo víc než těch do zásuvky

Nejprodávanější elektromobily mají Škoda, Hyundai a KIA. LPG vládne zejména Dacia
14.06.2022 07:18
|
5

Honda letos válcuje trh s motocykly. Češi ve velkém počtu kupují také CFMOTO nebo Yamahu

Podívejte se na přehled nejoblíbenějších značek motocyklů na českém trhu v roce 2022
25.05.2022 19:10
|
2

Letní teploty, nízký tlak i jízda v noci. Češi příčiny mikrospánku podceňují a pak bourají

Pouhé tři sekundy stačí k nevratné tragédii. V ohrožení není přitom jen samotný řidič
17.07.2024 11:35
|
1

Dohled mentora zatím znamená méně nehod mladých. Sedmnáctiletí řidiči mohou být úspěšným projektem

Mladí motoristé pod dozorem více jezdí. Stávají se z nich bezpečnější účastníci provozu
11.07.2024 14:00
|
3
Reklama

Reportáž: Klus to rozjel v kempu Kristýna. Léto jsme odstartovali na Volkswagen Transporter srazu

Setkání se zúčastnilo 235 fanoušků a majitelů. Téčka byla k vidění po celém kempu
04.07.2024 14:28
|
0

Cestování s dětmi po Evropě má svá specifika. Ne všude platí stejná pravidla jako v Česku

Bezpečná cesta je nejdůležitější. Rodiče by měli pořídit kvalitní dětské autosedačky
02.07.2024 13:30
|
0
Reklama
Autosalon TV