Zloději nekradou jen zpětná zrcátka, ale třeba i prvky z interiéru. Na černém trhu se prodá všechno
Zloději nakradou jen celá auta nebo zapomenuté osobní věci v interiéru, ale zaměřují se i na náhradní díly, po kterých je na černém trhu poptávka. Podle Matase Buzelise, odborníka ze společnosti carVertical, která se zabývá zpracováním automobilových dat, se zlodějové běžně zaměřují na díly z novějších aut, za které mají šanci získat vyšší obnos. Ani zdaleka jim nejde jen o zpětná zrcátka, ale zajímá je vše od katalyzátorů přes kola, až po státní poznávací značky. Výjimkou nejsou ani prvky interiéru.
Zrcátka a světlomety jsou velkým lákadlem
Zpětná zrcátka nejen prémiových automobilů, ale často i celkem běžných modelů, se mohou svou cenou vyšplhat i na vysoké tisíce korun, a tak není divu, že se právě tento náhradní díl často stává terčem zlodějů. Jsou to totiž často právě zrcátka, která bývají poškozena drobnějšími nehodami, takže je po nich na černém trhu vysoká poptávka.
Zloději se také čím dál častěji zaměřují na světlomety, jejichž cena je jen výjimečně nižší než 10 000 Kč, spíše jde i u normálních aut o částky v nižších desítkách tisíc korun a v některých případech se může cena blížit sto tisícům Kč. I zde je tedy poptávka po kradeném zboží vysoká a jsou tedy pro nenechavce lákadlem. Kradená světla a další náhradní díly nemusí nutně vždy skončit na inzertních portálech v Česku – často putují do zahraničí.
„K odstranění světel mohou zloději použít speciální nůžky na kov a vážně u toho poškodit také blatníky a kapotu vozu. V takových případech jsou škody pro majitele ještě větší,“ dodává Buzelis, odborník carVertical na oblast automobilového průmyslu.
Z interiérů mizí volant i čalounění
I když je pro zloděje samozřejmě jednodušší a většinou i rychlejší „očesat“ auto zvenku, zaměřují se i na vybrané prvky interiéru. Už dávno nevévodí žebříčku zcizených věcí autorádia, která už jsou v drtivé většině zabudovaná do palubní desky, ale lapkové často kradou volanty, jež mohou zejména u luxusních značek jako jsou Porsche, BMW nebo Mercedes-Benz cenově vyšplhat až na desetitisíce korun. Do Česka se navíc ze zahraničí dováží velké množství i vážně poškozených aut s vystřelenými airbagy, takže také volanty jsou poměrně žádaným zbožím.
Zajímavostí jsou i krádeže panelů čalounění, které se sice kradou výrazně méně než světla nebo zrcátka, ale i tak jsou mezi zloději poměrně oblíbeným dílem. I zde se zlodějové obvykle zaměřují na panely luxusnějších vozů.
Klasikou jsou kola, specialitou katalyzátory
Najít svoje auto na cihlách je noční můrou všech majitelů, ale děje se to poměrně často, neboť sada pěkných kol se na inzertních portálech moc dlouho neohřeje. Vzniklá škoda je velmi vysoká, protože nejde jen o disky, ale i pneumatiky. „Kola aut jsou poměrně žádaným zbožím a najít pro ně kupce není těžké. Nejspolehlivějším způsobem, jak se vyhnout nepříjemnému rannímu překvapení, je použití speciálních bezpečnostních šroubů, které brání odšroubování kol běžným nářadím,“ vysvětluje Matas Buzelis.
Poměrně specifickým terčem zlodějů jsou katalyzátory, které obsahují drahé kovy. Ukradený díl tak nesměřuje do jiného auta, ale do výkupny surovin, kde zloděj obdrží minimálně několik tisíc korun. Specializovaní zloději se velmi dobře orientují v jednotlivých typech vozů a vědí, kolik drahých kovů je v tom kterém modelu použito. Na pozoru by se údajně měli mít zejména majitelé Toyot a Lexusů, protože použité katalyzátory těchto značek obsahují více vzácných kovů a tím pádem zaručují také vyšší výdělek. Nahrává tomu také fakt, že se obě automobilky zaměřují na výrobu hybridů a jejich katalyzátory jsou obvykle v lepším stavu než u čistě benzinových vozů.