Reklama
Řidičův chleba

Policie už nebude trestat přestupky, při kterých řidič použije výstražné blinkry

U řidičů oblíbené tlačítko dostalo konečně pevnou oporu v české legislativě
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Strážník Václav Chroustal z Hostinného má za úkol jediné. Procházet městem, kontrolovat auta a těm špatně zaparkovaným okamžitě udělit tučnou pokutu. „Ha, vidíte, máme ho,“ konstatuje s úsměvem, když vidí Škodu Forman u místní fakultní nemocnice, která stojí jedním kolem na chodníku. A už vytahuje bloček. „A budeme pokutovat i tamto auto?“ ukazujeme směrem k BMW X5 zaparkovanému na přechodu pro chodce. „Kdepak, to ne. Jak vidíte, stojí takzvaně na blikačkách. Tam je vše v pořádku,“ pokračuje ve vypisování pokuty. Právě jsme zažili to, jak bude postupně v celém Česku převedena do praxe důležitá novela zákona.

Univerzální pomocník

Výstražná světla jsou univerzálním pomocníkem každého řidiče. Třeba na chodníku, v zákazu zastavení nebo před cizím vjezdem do garáže. Už z dálky totiž dávají jasně na srozuměnou, že řidič o přestupku ví, ale zapnuté blinkry ho z něj omlouvají. Až doteď přitom tato důležitá funkce vozu nebyla nijak zákonem vymezena. Teď už ale podle novely zákona o silničním provozu policie nebude smět trestat přestupky, u nichž řidič použije právě výstražná světla. A týkat se to bude naprosto všech případů.

„Ano, řidiči až dosud nejčastěji používali výstražná světla při špatném parkování,“ potvrdil mluvčí ministra dopravy Martin Hrouda. „Tam už se i před novelou zákona počítalo s jistou benevolencí, ale každý příslušník k posuzování přestupku mohl přistupovat volně. Ostatně sami strážníci rádi používají blikačky, třeba když blokují frekventovanou silnici proto, aby legitimovali bezdomovce spícího na lavičce,“ dodal Hrouda s tím, že odteď bude v blikačkách už jasno.

Výstražná světla se podle novely zákona používají: „Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na páchaný přestupek. Ostatním účastníkům se zakazuje na daný přestupek reagovat gesty, hlasitým troubením nebo voláním příslušným orgánům činným v trestním řízení,“ píše zákon.

Méně práce pro policisty

Třeba policisté z dálničního oddělení Brno Venkov novelu vítají. „Někdy je opravdu nebezpečné lovit řidiče, kteří jezdí třeba i přes 200 km/h. Je tu totiž ostrá, ale důležitá zatáčka na Vídeň,“ říká podpraporčík Robert Knedloň. „Teď už ale můžeme rychle jedoucí řidiče se zapnutými blikačkami nechat jet. Osobně bych ještě zákon rozšířil speciálně s ohledem na dálniční provoz. Za rychlost by se neměli také trestat ti, kteří mají takzvaně vyhozený blinkr doleva nebo při dojetí jiného vozu najíždí co nejvíc do levého okraje levého pruhu,“ dodává Knedloň.

S novelou nemají problém ani pojišťovny. „Pokud nově auto srazí člověka na přechodu a přitom použije výstražná světla, budeme to posuzovat jako vinu chodce. Tím pádem nedojde k úhradě trvalých následků z povinného ručení, což značně sníží naši administrativní zátěž. Lidem pak doporučujeme výhodné životní pojištění,“ mne si ruce Mirko Jindřiško, mluvčí Armádní pojišťovny pro rybáře, invalidy a lid (APRIL).

Objevují se ale i kritické hlasy, třeba ekologičtí aktivisté ze skupiny Fakt už poslední generace chystají pochody po pražské magistrále. „Vadí nám, že blinkry zvyšují spotřebu aut a tím i množství vypouštěných emisí do ovzduší,“ stěžuje si jeden z aktivistů, který si přál uvést své jméno, ale redakce nechtěla. Magistrát proti chystaným akcím nehodlá zasáhnout: „Spolehneme se na řidiče, kteří už vědí, že mohou zapnout blinkry i v případě, kdyby hrozil střet s aktivisty. Co se bude dít dál, to už je ve hvězdách,“ řekl Autosalonu pražský radní za dopravu Zbyněk Hořkohřib.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 01.04.2024 15:21:53
JA FURT PRO VYSTRAHU !!!! BLEJU !!!! MAM V TAYCANU PYTLIKY !!!! A NEJSOU NA PYTEL !!!! V TECH PYTLIKACH MAM SACKY !!!! TO ZNATE Z ROZTRZITEHO !!!! A TY SACKY JSOU BLICI !!!! A KDYZ VIDIM A HLAVNE CITIM ROPAKA !!!! TAK BLINK BLINK !!!! A ROPAKU JE HAFO HAF
Novák - 01.04.2024 10:12:18
ha ha ha to jsem se nasmál..... úroveň Autosalonu je však prvoAPRÍLOVÁ celoročně.

Redaktor Autosalonu nadýchal po požití nealkoholických piv. Zjišťovali jsme, jak to policie řeší

Lidé mohou mít v krvi alkohol, i když ho před tím nekonzumovali
13.03.2024 18:17
|
20
Reklama

Policie zabavila drogovému bossovi 23 luxusních aut. Teď s nimi bude sama jezdit

Flotila obsahuje vozy značek Ferrari, Bentley nebo Range Rover, pochlubil se turecký ministr vnitra
28.12.2023 10:21
|
4
Reklama

Za vonný stromeček na zrcátku hrozí vysoké pokuty. Podle policie jde o vážnou technickou závadu

Předmět zavěšený za vnitřní zpětné zrcátko omezuje řidiči výhled z vozu. Neobstojí kamery ani držáky
21.12.2023 08:05
|
19

Auto, které blokuje ostatní, městská policie jen tak neodtáhne. Známe postup, jak ji přesvědčit

Odtah špatně zaparkovaného auta je až poslední volbou. Odstranění překážky tak může zabrat dost času
19.12.2023 08:03
|
25

Voyah Dream už jezdí po českých silnicích. Posádku hýčká luxusem a šokuje rychlostí

Podle výrobce jde o nejrychlejší elektrické MPV na světě. Na palubu se vejde až sedm lidí
22.04.2024 10:00
|
0

Sveze sedm lidí, přitom je stejně dlouhý jako Škoda Karoq. Citroën představil nový C3 Aircross

Auto dostane pod kapotu elektrický pohon i benzinové motory. Výkon ale velký nebude
19.04.2024 09:50
|
0
Reklama

Elektrické BMW iX2 umí na silnici bavit. Kvůli pomalému nabíjení je ale jen pro trpělivé řidiče

Luxusní materiály dělají skvělou atmosféru, překvapí velký kufr. Už chybí jen lepší nabíječka
19.04.2024 08:10
|
0

Nový Renault Scenic dorazil do Česka. Je větší než Škoda Karoq, ale jezdí jen na elektřinu

Automobilka sází na cenu lehce pod 1,1 milionem korun, mluví i o solidním dojezdu a nabíjení
17.04.2024 09:59
|
0
Reklama
Autosalon TV