Méně práce pro policisty
Třeba policisté z dálničního oddělení Brno Venkov novelu vítají. „Někdy je opravdu nebezpečné lovit řidiče, kteří jezdí třeba i přes 200 km/h. Je tu totiž ostrá, ale důležitá zatáčka na Vídeň,“ říká podpraporčík Robert Knedloň. „Teď už ale můžeme rychle jedoucí řidiče se zapnutými blikačkami nechat jet. Osobně bych ještě zákon rozšířil speciálně s ohledem na dálniční provoz. Za rychlost by se neměli také trestat ti, kteří mají takzvaně vyhozený blinkr doleva nebo při dojetí jiného vozu najíždí co nejvíc do levého okraje levého pruhu,“ dodává Knedloň.
S novelou nemají problém ani pojišťovny. „Pokud nově auto srazí člověka na přechodu a přitom použije výstražná světla, budeme to posuzovat jako vinu chodce. Tím pádem nedojde k úhradě trvalých následků z povinného ručení, což značně sníží naši administrativní zátěž. Lidem pak doporučujeme výhodné životní pojištění,“ mne si ruce Mirko Jindřiško, mluvčí Armádní pojišťovny pro rybáře, invalidy a lid (APRIL).
Objevují se ale i kritické hlasy, třeba ekologičtí aktivisté ze skupiny Fakt už poslední generace chystají pochody po pražské magistrále. „Vadí nám, že blinkry zvyšují spotřebu aut a tím i množství vypouštěných emisí do ovzduší,“ stěžuje si jeden z aktivistů, který si přál uvést své jméno, ale redakce nechtěla. Magistrát proti chystaným akcím nehodlá zasáhnout: „Spolehneme se na řidiče, kteří už vědí, že mohou zapnout blinkry i v případě, kdyby hrozil střet s aktivisty. Co se bude dít dál, to už je ve hvězdách,“ řekl Autosalonu pražský radní za dopravu Zbyněk Hořkohřib.