Pojišťovny si zatím s elektromobily hlavu nelámou, přitom jim chybí důležitá data
Není to totiž ale tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vozy s alternativním pohonem zabírají stále velmi malé procento z celkového vozového parku v zemi. Řada pojišťoven se tak k elektromobilům při tvorbě ceny staví jako k běžným spalovacím autům. Ostatně jiné možnosti ani nemají.
Spalovák nebo elektromobil? Je to jedno
Bylo by snadné si myslet, že pojišťovny nasadí pro elektromobily vysokou částku za pojištění už jen kvůli faktu, že v případě dopravní nehody nebo poruchy baterie existuje reálná šance vyšších nákladů na uhrazení škod. Opak je ale zatím pravdou. „K pojištění elektromobilů přistupujeme stejně jako k pojištění jiného auta s jiným zdrojem pohonu. Ceny se u elektromobilů stanovují primárně podle výkonu motoru, avšak ovlivňují je další parametry jako u pojištění ostatních vozidel,“ řekla Autosalonu Nela Maťašeje z pojišťovny Direct.
Majitelům těchto aut hraje do karet fakt, že jich je prostě registrovaných málo. Pojišťovny tak nemají dostatečná data, podle kterých by mohly vytvořit specifickou cenotvorbu a také není dostatek prostředků podle čeho analyzovat rizika. Přesto existuje jedna pojišťovna, která elektromobily bere jako jiný produkt. „Pokud jde o cenu pojištění, vstupuje do ní víc parametrů. U nás platí, že elektromobily zařazujeme do nejnižší kategorie, tedy jako vozidla se spalovacím motorem v objemu do 1000 cm³. Ale ceny pojištění dále ovlivňuje mnoho parametrů jak o vozidle, tak o klientovi,“ vysvětlila Marie Petrovová, mluvčí pojišťovny Allianz.
Počet pojišťoven, které by elektromobil braly jako specifický produkt, zas tolik v Česku není. Spíš narazíte na ty, které rozdíly v pohonech zatím nevnímají. „Z pohledu zastoupení elektromobilů v našem kmeni pojištěných aut jde zatím o zanedbatelný podíl, proto se jinakost elektromobilu z pohledu řízení rizik v tom množství ještě neprojevuje. Uplatňujeme tedy tu samou segmentaci pro výpočet tarifu, jako u ostatních aut, “ řekla Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.
Náhradní elektrický vůz či pomoc s dobíjením
Stejně jako jsou elektromobily specifické, jsou specifické služby, které potřebují v rámci pojištění. „Naším cílem je poskytovat takové služby, které řidičům umožní využívat svůj elektromobil naplno. V neočekávaných situacích motoristům pomohou asistenční služby, které automobil v případě vybití baterie odtáhnou k nejbližší nabíjecí stanici, aby si řidiči mohli baterii v klidu nabít a pokračovat ve své cestě,“ doplnila Petrovová.
Poskytnutí náhradního vozidla je už standardem i u běžných asistenčních služeb, avšak například u Allianz lze požádat o náhradní plně elektrický vůz, pokud je k dispozici. Ve své nabídce poskytují například i pojištění kabelů nebo wall boxu proti krádeži či požáru. To může být pro některé majitele elektrických vozů příjemný bonus, který u běžného autopojištění nedostanou. „Pro
elektromobily nemáme žádné speciální asistenční služby. V případě, že u
elektromobilu dojde „palivo“, stejně jak u klasického automobilu
zajistíme odtah na místo, kde si může řidič elektromobil
dobít,“ řekla mluvčí Directu.
Vývoj cen záleží na počtu pojistných událostí
Vzhledem k tomu, že po Česku stále jezdí malé množství elektrických aut, je těžké predikovat, jak se bude cena za jejich autopojištění dál vyvíjet. Pojišťovny mají stále jen malý vzorek pojistných událostí, které by je mohly nasměrovat k vytvoření produktu přímo pro elektromobily.
„S pojistnými událostmi elektromobilů se setkáváme výjimečně a v naprosté většině případů nejde o totální škody. Proto zatím není na pořadu dne připravovat odlišné pojistné podmínky nebo cenotvorbu, než jakou máme u konvenčních aut. Situaci ale pravidelně monitorujeme,“ řekla Eva Svobodová.