Po prodeji auta hrozí, že za nového majitele budete platit pokuty a škody. Stačí podcenit papírování
Možná to vypadá jako logická věc, jenže podle zkušeností České kanceláře pojistitelů (ČKP) to u nás úplně neobvyklý případ není. Soukromý prodejce si najde kupce na své auto a po zaplacení mu předá potřebné dokumenty i klíče. A spolehne se, že nový majitel vůz přehlásí ne sebe. Jenže ten to neudělá, neplatí povinné ručení a sbírá pokuty. A pak začnou chodit výzvy k zaplacení původnímu majiteli.
Obvyklý scénář
Že něco není v pořádku jako původní majitel velmi často poznáte podle toho, že vám od ČKP přijde výzva, abyste u prodaného auta kvůli nezaplacenému (propadlému) povinnému ručení zaplatili příspěvek do garančního fondu. Pak máte jasno, že vůz je nejspíš stále napsán na vás a všechny pokuty a prohřešky s ním spáchané budou příslušné orgány vymáhat na vás. V krajním případě může být s vozem spáchán trestní čin nebo způsobena vysoká škoda. Tam už je to pochopitelně na okamžité zastupování právníkem a dokazování, že jste auto prodali, ale nebylo přehlášeno.
Především při prodeji auta člověku, kterého neznáte, byste se vždycky měli řídit klasickým pravidlem „z ruky do ruky“. Proto nikdy nepředávejte vozidlo ani doklady a zároveň neukončujte povinné ručení, dokud nebude vozidlo převedeno na nového vlastníka.
„Nespoléhejte na kupujícího, že za vás vše vyřídí. Převod na registru vozidel si raději zajistěte sami. Nechte si k tomu od kupujícího dodat plnou moc s ověřeným podpisem. Žádost o zápis změny vlastníka musíte podat do 10 pracovních dní, jestliže tak neučiníte, jde o přestupek, za který může správní orgán uložit pokutu až do 50 tisíc korun,“ upozorňuje právník České kanceláře pojistitelů Vladimír Krejzar.
Bez smlouvy zbytečně riskujete
Při prodeji auta se vždy vyplatí sepsat kupní smlouvu se všemi potřebnými náležitostmi a také se dohodnout na tom, kdo nahlásí změnu majitele v registru vozidel. Smlouvu podepsanou oběma stranami si uložte tak, abyste ji snadno v případ potřeby našli. Bude se vám hodit v případě, když právě třeba na základě obsílky zjistíte, že jste stále v registru vozidel vy, i když už počítáte s opakem.
Pokud nechcete platit právníka za sestavení kupní smlouvy, můžete využít návody z internetu od důvěryhodných institucí. Například Česká kancelář pojistitelů (profesní organizace pojišťoven, které mají oprávnění poskytovat na území Česka pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla) má na svých stránkách přehledný návod, jak správně při prodeji i koupi automobilu postupovat, jaký krok nevynechat a co by mělo být v kupní smlouvě.