Reklama
Řidičův chleba

Plošná třicítka a žádné hrátky s telefonem. EU chystá další restrikce v zájmu všeobecného blaha

Cíl je, aby v roce 2050 na silnicích nezemřel jediný člověk. V plánu je i nulová tolerance alkoholu
Zdroj: Jan Markovič

Česko je aktuálně jen jednou ze čtyř zemí Evropské unie, kde platí nulová tolerance alkoholu. To by se ale mohlo brzy změnit. Evropský parlament totiž minulý týden přijal rezoluci, která by v následujících letech měla přinést ještě větší bezpečnost na silnicích. Kromě alkoholu řeší i plošnou maximální rychlost nebo omezení elektroniky, která by neměla být za jízdy ovladatelná. Řada návrhů i konečný cíl jsou ale poměrně naivní.

Už žádní mrtví!

Co poslance Evropského parlamentu vede k tomu, aby volali po větší restrikcích pro řidiče? Je to prý nespokojenost s tím, jak se vyvíjí bezpečnost na evropských silnicích. Co naplat, že takřka ve všech zemích každoročně klesá počet úmrtí (v Česku byl roku 2020 nejbezpečnější v měřené historii), je to pořád málo. Od roku 2010 do 2020 klesl počet obětí o 36 procent, EU ale měla cíl polovinu. Musí tedy přijít přísnější pravidla. Proč? Aby se v roce 2050 splnil cíl, že na evropských silnicích nikdo nezemře.

To je poměrně naivní úvaha, se kterou už před lety koketovala švédská automobilka Volvo. Pamatujete na její vizi 2020, kdy už neměl ve vozech této značky zemřít jediný člověk? Švédové už o této strategii dávno nemluví, protože je jim jasné, že něco takového nejde ovlivnit. Příčin nehod je tolik, že jim nelze zabránit jen instalací bezpečnostních asistentů do aut. EU jde ale ještě dál a chce řešit legislativu.

Pořádným zásahem do provozu by mělo být plošné snížení rychlosti na 30 km/h. A to v obytných oblastech, nebo tam, kde se ve větším množství vyskytují chodci, cyklisté a další křehcí účastníci provozu. V Paříži, ve které už platí třicítka plošně, to zřejmě nepocítí, ale v řadě evropských metropolí by takové opatření mohlo vyvolat dopravní kolaps. Nehledě na to, že dopravní agendu si magistráty a radnice řeší sami. Tedy zatím.

Nepij, ani kapku!

To ale není vše. EU chce zavést nulovou toleranci alkoholu ve všech členských zemích s odkazem na to, že může za řadu smrtelných nehod. V Česku to problém nebude, ale vzít Francouzovi možnost dát si k obědu sklenku a pak jet, může vyvolat stávky (trocha ironie). Navíc nejrozšířenější toleranční hranice na světě, tedy 0,5 promile, je rozumná. Do této hodnoty člověk rozhodně není opilý a neřídí hůř než zcela střízlivý. Tato hranice navíc dává prostor pro jistotu, kdy řidič, který „požil“ třeba malé pivo, nemusí hádat, zda může jet za 20 minut nebo hodinu a vystavovat se tak riziku vysokých pokut, popřípadě vině na nehodě, když do něj jen zezadu někdo ťukne.

Vím ale, že úvahy o zvednutí limitu na obvyklých 0,5 promile jsou v Česku tabu, protože se proti nim okamžitě vyvalí otřepané demagogické fráze typu: „Dovol Čechovi jedno pivo, dá si dvě.“ Které jsou mimochodem naprosto absurdní. Nechává vás tedy alkohol za volantem klidnými? Tak si vzpomeňte na starší návrh, který počítá s instalací alkoholtesterů do aut. Před každou jízdou si budeme muset „fouknout“, jinak nenastartujeme.

Ještě lepší je ale návrh, který počítá s tím, že mobilní telefony a jiná elektronika by byla vybavena režimem pro bezpečné řízení. Zkrátka by poznala, že jedete a nešlo by ji během jízdy ovládat. To aby se řidič soustředil. Jak by to poznala, není jasné. Že je jen v pohybu? To by asi nestačilo. Mimochodem dnes už některé vozy neumožní třeba spárovat mobilní telefon se zábavním systémem během jízdy. Taky kvůli bezpečnosti. Jenže nepočítají s tím, že vedle vás sedí spolujezdec, který si chce připojit telefon a pustit třeba svůj playlist. Nebo ano, ale i to politikům přijde nebezpečné. Nejlépe dodržovat staré pravidlo: Na řidiče za jízdy nemluvit!

Děkujeme, Evropo

Chápu snahu evropských poslanců o to, aby na silnicích bylo bezpečněji. Domnívám se ale, že řada navrhovaných opatření je až nesmyslně přísná. Nakonec bude mít řidič pocit, že už za volantem není tak svobodný jako dřív. A možná i přesedlá do MHD. Že by byl i tohle cíl? Možná ano, když budou prázdné silnice, podaří se přece snáz splnit i ekologické cíle EU. Vše je přece ve jménu všeobecného blaha, tak si nestěžujme.
Reklama

Diskuze

Pavel - 05.08.2022 15:10:35
Právě jsem se stal zastáncem vystoupení z EU
Kremzič - 02.11.2021 12:07:50
Už aby to bylo. Jsem jednoznačně pro. Na silnicích je nebezpečno.

Kelímek s kávou na palubní desce zabrání odtahu špatně stojícího vozidla. Nesmysl, říká policie

Městská policie ani odtahová služba kelímek na palubní desce neřeší, majitel tím zbytečně riskuje
06.10.2021 12:15
|
9
Reklama

Rekonstrukce dálnice D1 je u konce, z velké části ji zaplatila EU. Cena za kilometr je astronomická

Už v následujícím roce začne další rekonstrukce úseku u Brna. Potrvá několik let
05.10.2021 11:20
|
9

EU chce už za pár let definitivně zakázat spalovací motory v autech. Jinak to prý nejde

Zákaz prodeje aut se spalovacím motorem je předběžně naplánován na rok 2035
12.07.2021 11:11
|
16

Kvíz: Škoda Favorit jezdí po silnicích už 37 let. Jak dobře ji znáte? Vyzkoušejte se

Škoda Favorit se představila v září 1987. Zachránila automobilku od krachu a pomohla prodeji VW
08.09.2024 08:51
|
0

Ojetá Škoda Fabia je na tom se spolehlivostí poměrně dobře. Potvrzují to německé žebříčky

Třetí generace Škody Fabia byla poslední, která se nabízela s karosářskou verzí kombi
04.09.2024 11:41
|
3
Reklama

V zatáčkách je doma. Cupra Formentor umí bavit, i když jí nedopřejete nejsilnější motor

Testovali jsme crossover Cupra Formentor, který prošel faceliftem. Motor 1.5 eTSI má střídmý apetit
02.09.2024 14:00
|
0

Je to katastrofa. Mercedes bojuje s propadem zájmu o své luxusní modely, čeká je sloučení

Příští generace Mercedesu třídy S bude mít pod kapotou spalovací i elektrické motory
02.09.2024 10:00
|
1
Reklama
Autosalon TV