Reklama
Řidičův chleba

Péči o akumulátor neberte na lehkou váhu. Ten kvalitní něco váží a taky něco stojí

Málokde platí, že čím těžší, tím lepší. U zohledňování kvality baterie však téměř bezvýhradně
Zdroj: kidsoftheblock.com

Když se auto s klasickým spalovacím motorem na silnici znenadání zastaví, nebo naopak vůbec nenastartuje, bývají při vyloučení fatálních mechanických poruch příčinou dva základní problémy: buď do motoru z nějakého důvodu neteče palivo, nebo jej není jak udržovat v chodu, chybí mu tedy elektřina. Zdrojů druhé diagnózy může být celý seznam, k těm nejzákladnějším ale vedle porouchaného alternátoru patří špatná kondice akumulátoru čili autobaterie. Při všech možných zárukách a pokroku naší doby není radno její stav podceňovat, a to ani u těch nejdražších modelů. Naopak právě u nich je elektrická síť vozidla nejvíce namáhána množstvím spotřebičů.

Když více znamená více

Možností, jak poznat kvalitní akumulátor při nutnosti jeho koupě, je v zásadě několik. Existují nezávislé testy, doporučení prodejců nebo různé srovnávače. Hlavním kritériem správné baterie je ale, věřte nevěřte, její hmotnost. Čím těžší při stejné nominální kapacitě, tím lepší. A tím dražší. "Ve většině případů cena odpovídá kvalitě," říká Vít Vondráček ze společnosti Efteria, dovážející autobaterie.
 
Podle Vondráčka se v případě akumulátorů skutečně nevyplatí brát nejlevnější zboží. "V takovém případě doporučuji raději tramvajenku", říká s nadsázkou.  

Na co si pří nákupu dát pozor

Dnes už není výběr nové baterky žádným komplikovaným problémem - většina v Evropě homologovaných aut používá akumulátory standardních rozměrů a provedení orientace kontaktů. Určitě je dobré vědět, zda má váš vůz systém stop/start, to potom potřebujete baterii typu AGM či EFB. Dodržet je potřeba minimální požadovanou kapacitu (Ah), případně startovací proud.

Trochu problém může nastat u aut vyrobených v 90. letech a dříve. Třeba fordy mívaly ještě nedávno prohozené kontakty, japonská auta zase s oblibou používala baterie menších kapacit a atypických menších rozměrů.

Obecně není moc doporučeníhodné kupovat akumulátor v hobbymarketu (pokud je zrovna otevřen...). Kromě toho, že málokdy narazíte na kvalitní zboží, existuje poměrně velké riziko, že baterka leží v regálu už nějaký ten pátek a indikovaná kapacita tedy vůbec nemusí odpovídat realitě. Ještě horší to může být třeba při nákupu z venkovního regálu u čerpací stanice, kde akumulátor trpí i vlivy vnějšího prostředí. Datum výroby je každopádně snadno zjistitelné z výrobního kódu.
Reklama

Jak poznat, že baterie nepřežije zimu?

Pokud baterie při teplotě nad bodem mrazu tak tak nastartuje motor, s prvním mrazem jej takřka s jistotou nenastartuje. Když si člověk není jistý, je lepší si nechat akumulátor zavčasu proměřit u odborníků. Obecně platí, že běžná životnost baterie činí čtyři až šest let, u baterií z prvovýroby o něco více.

Pokud v zimě jezdíte dostatečně dlouhé vzdálenosti na jedno nastartování, není třeba pro prodloužení životnosti baterie dělat v podstatě nic. Většina dnešních řidičů však jezdí krátké trasy s mnoha opětovnými starty, tím spíš v časech koronaviru. V takových případech je vhodné baterce ulevit používáním menšího počtu elektrospotřebičů, případně ji příležitostně dobít domácí nabíječkou. 

Jak správně nabíjet

Domácí nabíjení prodlouží životnost akumulátoru trápeného častými starty a náročným zimním provozem, Přistoupit byste k němu teoreticky měli několikrát za zimu. Nejlépe s k takovému úkonu hodí automatická nabíječka s dobrým kompromisem mezi rychlostí a kvalitou nabití.
Levná nabíječka z hobbymarketu většinou také poslouží, pokud vám tedy nevadí její menší životnost a nižší kvalita dobití. Rozhodně akumulátor nebude ohrožovat tolik jako některé po domácku vyrobené amatérské nabíječky, které jej přebíjejí a tím přibližují jeho brzký konec.
Pozor na baterie typu AGM či gelové baterie - ty vyžadují speciální nabíječku. Kdo myslí svou lásku k akumulátoru opravdu seriózně, může si pořídit i zátěžový tester za zhruba 1500 Kč. Prozradí vše podstatné o kondici baterky.

Vyšší kapacitou nezarmoutíš

Mohu použít akumulátor s vyšší kapacitou než požaduje výrobce auta? "Určitě ano, dokonce to doporučujeme našim zákazníkům", říká Vít Vondráček. Auto si vždy vezme jen tolik energie, kolik potřebuje. Množství energie je vždy stejné, a tak i energie, která se musí po nastartování dobít zpátky, je stejná. Nehrozí tedy poškození startéru, alternátoru ani jiného zařízení.

Při použití baterie s větší kapacitou jsou starty hladší a v případě častých startů trvá vybití a tím poškozování baterie delší dobu.

Údržba se nemusí přehánět

Dnes je 99,9 % baterií opravdu bezúdržbových. Někteří výrobci na svých produktech ponechávají plnící otvory, ty ale slouží pro případnou kontrolu hladiny elektrolytu. Za běžných podmínek tedy není nutné doplňovat baterii destilovanou vodou.

Pakliže máte akumulátor v pořádku a plně nabitý, platí, že jej neohrozí provoz ani skladování v minusových teplotách. Kapacita ale s mrazem každopádně klesá. Když je kolem nuly, činí ztráta zhruba 15 %, v extrémních -40 st. už ale 50 %.

Záruka na akumulátor obecně kryje výhradně výrobní vady - ty se zpravidla projeví do půl roku. Předčasnou ztrátu kapacity způsobenou nesprávným zacházením však nevyreklamujete.

Baterie pro auta se systémem stop-start

Máte-li ve vůz vybavený samočinným zhasínáním motoru v případě, že jeho výkonu není třeba (systém stop-start), počítejte při skončení životnosti tovární baterky s nutností pořídit speciální, citelně dražší akumulátor. Vozy s tzv. inteligentním dobíjením vyžadují typ AGM s elektrolytem vsáklým do skelné vaty. Takový stojí nejvíce a vyžaduje speciální nabíječku. O něco levnější je konvenční typ EFR, s nímž se spokojí vozy se stop-startem, avšak bez inteligentního dobíjení. Na takový stačí běžná dobíječka.
Reklama

Diskuze

Lukáš - 21.09.2021 02:00:18
Ideální varianta jsou dráty, které mají 250 nebo 300 cm. To je tak nějak v pohodě, aby člověk dosáhnul z jednoho auta na druhé. Kupoval jsem startovací dráty 700A 2,5m v obalu za 330 korun od bmshop.eu
Ivoš - 16.09.2021 12:04:35
A s délkou to také nějak souvisí? Jakože čím kratší drát, tak tím lepší?

Téměř pětinu hmotnosti Škody Citigo iV dělá baterie. Pokud je poškozená, musí do karantény

Baterie elektromobilů jsou složeny z modulů. Ty se dají v případě poškození měnit zvlášť
13.01.2021 13:41
|
0
Reklama

Němec najezdil s Teslou 1,2 milionu kilometrů. První baterie měnil už ve 300 000 km

Čistě teoreticky by elektromobily měly mít menší náklady na údržbu. Realita je ale trochu jiná
22.10.2020 15:59
|
2

Plné dobití baterie za 15 minut? Toyota a Panasonic tvrdí, že mají funkční prototyp

Při stejných rozměrech slibuje baterie i větší dojezd. Na trh by se novinka mohla dostat v roce 2025
13.08.2020 13:05
|
2

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV