Reklama
Řidičův chleba

Jezdit v zimě do automyčky není vždycky dobrý nápad. Klíčovým okamžikem je předmytí

Při dodržení pár základních pravidel je pravidelná očista od posypové soli rozhodně prospěšná
Zdroj: Superior Car Wash

Nebudeme nosit led do mrazáku omíláním notoricky známých pouček o tom, co a jak v zimě dělat a nedělat s autem, aby se spolu s vámi ve zdraví dožilo jara. Jsou ale i některé specifické zimní disciplíny, o kterých se tolik nemluví. Jednou z problematik okolo se pravidelně množí různá zaručená pro a proti je mytí auta v zimě.

Může za všechno zlo sůl?

Auto bychom v zásadě měli zbavovat nečistot stále stejně často podle aktuální potřeby, což teoreticky znamená, že v myčce byste měli být v zimě častěji než v létě. Mimo technické konsekvence je totiž nesporné, že čisté auto je lépe viditelné než špinavé. Samozřejmě, zejména ve špatném počasí. Od zavedení povinného denního svícení se ale tato výhoda dost zásadně relativizovala, či spíše úplně ztratila.

Je pravda, že autu v zimě škodí posypová sůl? Ano a ne. Tvrzení, že agresivní sůl má vliv na korozi karoserie, není zcela pravdivé. Sůl škodí jen na místech, kde je lak poškozen. Například vlivem škrábanců. Bezchybné povrchy laků si však s útoky špíny a soli snadno poradí. Podvozková část už samozřejmě tak dobře chráněná není, tím spíš, že úsporná opatření jednotlivých automobilek často způsobují ne zrovna dlouhou odolnost spodních nechráněných partií. Zdánlivě důvěru budící ochranné plasty a deflektory často chrání jenom na oko, takže kvalitní pravidelná očista má rozhodně smysl stejně jako sekundární ochrana karoserie, jak už jsme o ni psali dříve. 
Reklama

Kdy už raději nemýt

Když už to opravdu zavání prasklými trubkami, provozovatelé automyček své chrámy čistoty jednoduše uzavřou. Na jejich uvážení ale nelze stoprocentně spoléhat, nebezpečí hrozí už v relativně mírumilovných teplotách. 

Obecně nicméně platí, že pokud venkovní teplota vzduchu klesne pod minus 10 stupňů Celsia, není nejlepší nápad začít umývat auto. Lak auta, stejně jako lidská pokožka, reaguje totiž citlivě na extrémní výkyvy teplot. Takový tepelný šok škodí i gumovým a plastovým komponentům.

Teplota použité vody v myčce přitom mívá mezi 10 až 30 stupni Celsia. Pokud zasáhne vozidlo, které se jen před pár minutami pohybovalo v mrazu, rozhodně to autu neprospěje. Zvláště citlivé jsou na tepelný šok poškozené nebo přelakované části karoserie. Zaručeně vám také krátce po vyjetí z myčky zamrznou veškeré styčné body mezi karoserií a různými gumovými těsněními, takže otevírání oken a dveří se rázem stane obtížné, ne-li nemožné, navíc těsnění "utrhnutím" pravděpodobně poškodíte. 

Z čeho se vyrábí "štětiny" v myčce?

Na výrobu kartáčů se dnes používá výhradně polyethylen (PE). V závislosti na typu myčky mívá většinou dvě formy. Buďto jde o pěnový materiál s uzavřenými buňkami nebo tkaný, který se kvůli své vláknité struktuře často označuje jako "textilní". Pokud je vozidlo před umytím kartáči dobře předmyto tlakovou vodou, nepředstavují polyetylenové "štětce" pro lak auta téměř žádné riziko.

Opatrnost především

Stejně jako v létě, je i v zimě potřeba dodržovat základní pravidla. Zavřete okna, včetně střešního, zkontrolujte uzávěr palivové nádrže, vypněte stěrače čelního skla, zejména dešťový senzor, sklopte zpětná zrcátka a pokud ji máte, odšroubujte anténu.

V zimě je ovšem důležitá ještě další zásada. Nezapomeňte odstranit všechny zbytky sněhu a ledu z karoserie. Ledové částečky působí totiž po zásahu mycího kartáče jako brusný papír. Které mycí programy jsou v zimě nejvhodnější? Zcela zásadní je předmytí, které odstraní tu nejhrubší špínu z povrchu karoserie, takže kartáče pak nebudou působit jako bruska.

Výhodou předmytí je i fakt, že se během něj odstraní největší teplotní rozdíl mezi vnějším prostředím a lakem. Jinak se u moderních aut nevyžadují žádné speciální programy, jako je nanesení horkého vosku, u starších to naopak velmi prospěje. Dalším stěžejním bodem je řádné usušení, které auto v teplotách pod bodem mrazu v rámci možností ochrání od zamrznutí různých těsnění. 

Raději ručně

Test autoumyček německého ADACu prokázal, že při mytí aut je rozhodně lepší upřednostňovat ruční myčku. Ne snad kvůli materiálu mycích kartáčů, protože ty jsou vyrobeny ze šetrného polyetylénu. A vůbec ne kvůli čistícím prostředkům, protože ty jsou v obou případech podobné. Hlavní rozdíl spočívá v ručním předmytí tlakovou vodou, které odstraní nečistoty i z míst, kde se kartáče portálových myček prostě nedostanou. V zimě je to důležité dvojnásob. 

Když už se vám nechce z auta vylézat a máčet si ruce i oblečení, zvolte alespoň mycí linku průtaového typu, kde vám auto vždy ručně předmyje její zaměstnanec. Průtahové myčky jsou navíc rychlejší a důkladnější než ty běžné portálové.

Diskuze

Tom - 29.07.2022 22:20:35
Aha, myslel jsem si, že folie se na auto lepí hlavně kvůli změně barvy. Nevěděl jsem, že jsou nějaké ochranné, ty jsou průhledné?
Jiří - 28.07.2022 22:18:27
Základem při mytí je prvně auto pořádně opláchnout. Ale uvažujete dobře, já si nechal na auto, které mám jako firemní ale bylo dražší dát ochrannou fólii, která dokáže lak auta chránit.

Kalendářní zima sice ještě nepřišla, ta petrolejářská však už ano. Zimní nafta je alfou omegou

Od poloviny listopadu se u čerpacích stanic začíná prodávat takzvané zimní palivo
19.11.2020 09:28
|
16
Reklama

Pozitivní výsledek testu zimních pneumatik. Z 15 testovaných selhaly pouze dvě

Německý autoklub ADAC prověřil 15 zimních plášťů rozměru 205/55 R16 H (do 210 km/h)
22.09.2020 19:37
|
23

Pračka i myčka ve výbavě? Škoda vymyslela speciální Karoq pro cyklisty

Až přijedete propocení ke svému SUV, můžete si hodit prádlo do pračky a opláchnout kolo
10.06.2019 17:00
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV