U vašich čerpadel už nyní!
Jak je možné zjistit, že tankuji zimní palivo? Jako běžný zákazník, který tankuje palivo na čerpací stanici, není možné při pohledu na průtokoměr nebo tankovací pistole poznat, zda teče letní, přechodový, nebo zimní benzín, respektive motorová nafta.
Je to ale jednoduchí. Distribuční společnosti už od 16. listopadu dodávají čerpacím stanicím výhradně naftu odolnou do minus 20 stupňů Celsia a počínaje prosincem se jiná ani prodávat nesmí. To nařizuje příslušná jakostní norma, podle níž tato zimní nafta, značená jako třída F, nahrazuje naftu přechodovou pro teploty do minus deseti stupňů, již rafinerie zavážejí čerpacím stanicím od října do půlky listopadu.
Co dělat, pokud jsem měl vozidlo delší dobu v garáži a před Vánoci s ním chci vyrazit pro stromek? Vzhledem k nízký venkovním teplotám není vhodné spoléhat na motorovou naftu natankovanou před několika týdny, případně měsíci (před 16.11.), protože takto staré palivo ještě nebude obsahovat potřebné složky pro fungování v nízkých teplotách.
Při výměně letního paliva za zimní je tedy samozřejmě optimální jet tankovat s co nejmenším objemem starého paliva v nádrži. Tím se minimalizuje negativní vliv letní motorové nafty na nízkoteplotní užitné vlastnosti. Současně je dobré vědět, že není nutné utrácet další peníze za "nemrznoucí" aditiva do nafty - ta už je totiž dle normy obsahuje z rafinerie. Přeaditivování paliva může naopak vést ke snížení účinnosti přísad.
Odolnost benzínu vůči nízkým teplotám je zajištěna jeho přirozeným složením a vlastnostmi, takže benzín ani v zimě nezamrzne. Pokud dojde k ucpání palivového systému u zážehového motoru, je to téměř výhradně z důvodu přítomnosti vody v benzínu.