Reklama
Řidičův chleba

Kalendářní zima sice ještě nepřišla, ta petrolejářská však už ano. Zimní nafta je alfou omegou

Od poloviny listopadu se u čerpacích stanic začíná prodávat takzvané zimní palivo
Zdroj: reddiesel.com

Jen málokterá věc dokáže řidiče v chladném zimním počasí tak rozladit jako nepojízdné auto, pokud možno ještě na nějakém těžko dostupném místě. Když to zrovna není vybitým akumulátorem nebo třeba zlobivým startérem, bývá typickým důvodem stávky motoru zamrzlá nafta. Jak s touto provozní obstrukcí bojovat a proč jsou oni ochuzeni majitelé zážehových motorů?

Nejen nafta

Během letních měsíců nejsou motorová paliva vystavovány nízkým teplotám, na které je citlivý jak benzín, tak motorová nafta. Motorová nafta obsahuje menší množství těžkých parafinů, které mají tendenci při záporných teplotách krystalizovat jako první. "Zimní" nafta tedy obsahuje v zimním období speciální aditiva, která napomáhají eliminovat negativní chování parafínů, jež jsou přirozenou součástí paliva.

Během zimního období se kromě vznětových motorů kladou odlišné požadavky i na paliva pro zážehové motory. Hlavní rozdíl oproti letnímu benzínu je, že obsahuje více těkavých složek. Těkavé složky v zimě zajišťují lepší odpařitelnost paliva, která v kombinaci s destilačním profilem zajišťuje spolehlivou startovatelnost a plynulý chod motoru i při minusových teplotách okolí.
Reklama

U vašich čerpadel už nyní!

Jak je možné zjistit, že tankuji zimní palivo? Jako běžný zákazník, který tankuje palivo na čerpací stanici, není možné při pohledu na průtokoměr nebo tankovací pistole poznat, zda teče letní, přechodový, nebo zimní benzín, respektive motorová nafta.

Je to ale jednoduchí. Distribuční společnosti už od 16. listopadu dodávají čerpacím stanicím výhradně naftu odolnou do minus 20 stupňů Celsia a počínaje prosincem se jiná ani prodávat nesmí. To nařizuje příslušná jakostní norma, podle níž tato zimní nafta, značená jako třída F, nahrazuje naftu přechodovou pro teploty do minus deseti stupňů, již rafinerie zavážejí čerpacím stanicím od října do půlky listopadu.

Co dělat, pokud jsem měl vozidlo delší dobu v garáži a před Vánoci s ním chci vyrazit pro stromek? Vzhledem k nízký venkovním teplotám není vhodné spoléhat na motorovou naftu natankovanou před několika týdny, případně měsíci (před 16.11.), protože takto staré palivo ještě nebude obsahovat potřebné složky pro fungování v nízkých teplotách.

Při výměně letního paliva za zimní je tedy samozřejmě optimální jet tankovat s co nejmenším objemem starého paliva v nádrži. Tím se minimalizuje negativní vliv letní motorové nafty na nízkoteplotní užitné vlastnosti. Současně je dobré vědět, že není nutné utrácet další peníze za "nemrznoucí" aditiva do nafty - ta už je totiž dle normy obsahuje z rafinerie. Přeaditivování paliva může naopak vést ke snížení účinnosti přísad.

Odolnost benzínu vůči nízkým teplotám je zajištěna jeho přirozeným složením a vlastnostmi, takže benzín ani v zimě nezamrzne. Pokud dojde k ucpání palivového systému u zážehového motoru, je to téměř výhradně z důvodu přítomnosti vody v benzínu.

Druhy nafty prodávané během roku u ČS

Druh nafty Dostupnost Filtrovatelnost
Letní 15.4. - 30.9. 0°C
Přechodná 1.3. - 14.4. a 1.10. - 15.11. -10°C
Zimní 16.11. - 28./29.2. -20°C
Arktická v případě extrémně nízkých teplot -32°C
Zdroj: Benzina

Když už to zamrzne...

Prevence nežádoucího zamrznutí paliva je i přes starosti mnohem jednodušší, než úspěšné vyřešení následku jejího zanedbání. Pokud vám zamrzne nafta, musíte počkat na vyšší teploty, nebo vůz přestěhovat na teplejší místo - do garáže nebo třeba nad kanál odvětrání horkovzdušného potrubí. Operativně může pomoci také fénování palivového filtru, tedy místa, kde nejčastěji dochází k "blokádě" palivového systému.
Majitelé naftových vozů staršího roku výroby, mohou též zkusit přidat do nádrže "panáka" benzinu. U nových vozů se vzhledem k vysoké citlivosti vstřikovacích systémů přidání benzínu nedoporučuje, protože snižuje mazací schopnosti paliva.

Když už dojde k vyčerpání všech popsaných nenáročných řešení a auto pořád nejede, nezbude než nevhodnou motorovou naftu vypustit a natankovat tu správnou. V případě extrémních mrazů (pod -20 ° C) je navíc bezpečnější natankovat prémiovou motorovou naftu, jejíž kvalita je nastavena tak, aby zvládala i arktické teploty pod -40 ° C.

V zimě je rovněž dobré natankovat vždy plnou nádrž. Do palivového systému se totiž dostává voda kondenzací vzdušné vlhkosti, je tedy dobré mít v nádrži co nejméně vzduchu, který tento proces umožňuje. Vysrážené krystaly vody při teplotách nižších než 0 ° C jinak dokáží urychlit ucpání filtru.

Ještě jedna věc - pokud se snad náhodou stane, že vám zmrzne i zimní nafta, teda ta třídy "F", můžete ji podobně jako jiné výrobky reklamovat u toho, kdo vám ji prodal. "Jednoduchost" takové operace si ale jistě umíte sami představit...   

Diskuze

Filip - 14.11.2021 20:10:27
stara39ka naftovej trilotrvej sestirhnek ... zadna spesl nafta obyc tankono ****, auto ma 560 v tele vstriky a cerpadlo puvodni ... staci drzet plnou nadrz servisni intervali a auto slape jak hodiny
Radek - 19.12.2020 06:38:39
Aral Ultimate Diesel je dobra nafta. Nevýhoda je vysoka cena a momentalni nedostupnost, kdyz jsou hranice zavrene. Dale neni dostupnost Aralu vsude v Německu. Parkrat jsem vyzkoušel, nemuzu kritizovat. Ale cena a dostupnost je pro Aral minus.

Do nových škodovek není možné natankovat špatné palivo. Mají v nádrži speciální vychytávku

Pojistka v nádrži se začala dodávat do všech naftových škodovek od roku 2013
03.08.2020 06:32
|
16
Reklama

Když nafta přestane dávat smysl. Dva tisíce kilometrů s modernizovaným Volkswagenem Passat 2.0 TSI

Vymazlený manažerský auťák na dlouhé cesty s překvapivou lehkostí v zatáčkách. To je nový Pašík
21.11.2019 18:05
|
29

Drsná honička skončila úprkem. Zloděj mercedesu neujel policii, došlo mu palivo

Hned tři kradená auta policisté v uplynulých dnech vrátili jejich majitelům. I když ne bez šrámů
02.10.2019 15:07
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV