Vysoká cena za rekord
Jenže i elektromobil má své specifické mouchy. Těžce zkoušená Gemmingenova Tesla je toho důkazem. Během její kariéry musel být třikrát vyměněn elektromotor. To není jistě levné, ale dražší opravou byla výměna akumulátorů. Vzhledem k vysokému počtu ujetých kilometrů v tak krátkém čase, je zřejmé, že majitel musel často využívat SuperCharger, tedy rychlé značkové nabíječky, které li-ion baterie nemají příliš rády.
První bateriový paket tedy musel vyměnit již po ujetí 300 000 kilometrů. A jelikož Tesla mu neuměla prodat nový, zapůjčila mu použité, ale stále funkční baterie. S nimi absolvoval Gemmingen dalších 200 000 km, po kterých dostal opět použité baterie. Tyto výměny pokryla Tesla v rámci záruky. Teprve potom mu automobilka dodala zcela nový paket, který využívá dodnes.
To znamená, že Gemmingen měnil baterie celkem třikrát, i když dvakrát za starší. Přitom tvrdí, že se akumulátory snažil šetřit nabíjením na maximálně 85% kapacity. Podle jeho průměrné spotřeby elektrické energie lze navíc usoudit, že nejel stylem brzda-plyn, což znamená, že šetřil i elektromotor. Přesto má ve své Tesle již třetí. Vyměněné musely být i poloosy a nápravy.
Kromě záručních oprav ho vyšly ty další na 14 000 eur. Samozřejmě, je to jen kapka v moři ve srovnání s cenou akumulátorů a elektromotorů. Pokud by je platil z vlastního, byla by to ekonomická sebevražda. Cena akumulátorů pro Tesly S P85 + se totiž odhaduje na 27 000 až 30 000 eur. Cenu elektromotoru neznáme. Nemluvě o tom, že pokud Gemmingen Teslu S prodá, dostane za ni jen drobné. Přitom ho před pěti lety stála 90 000 eur. Tomuto "teslamaniakovi" je to ale jedno. Živí ho obchod s cennými papíry a jezdění s Teslou je jeho životním koníčkem. Inu, kdo chce kam...