Mýtné pro starší auta za vjezd do centra Prahy bude až 2500 korun měsíčně, tvrdí ODS
Ostrý příspěvek na facebooku
Začátkem června zveřejnila pražská ODS na svém oficiálním facebookovém profilu dlouhý status týkající se řidičů, magistrátu a hlavně zavedení mýtného systému. Už je jasné, že se mu do budoucna nevyhneme, ovšem jeho přesná podoba a datum spuštění jsou zatím ještě ve hvězdách.
ODS už ale nějaké informace zřejmě má, protože v příspěvku je mimo jiné uvedeno: „Piráti a koalice vládnoucí na pražském magistrátu bude od Pražanů nově i po započtení slevy pro rezidenty vybírat mýtný poplatek od 1 250 do 1 500 korun měsíčně, ale jen za předpokladu, že jejich vozidla vjíždějící do nové mýtné zóny v hlavní městě splní nejpřísnější emisní normy Euro 5 a Euro 6. Řidiči se staršími vozy si budou muset sáhnout do kapsy ještě hlouběji, a to až 2500 korun měsíčně. Počítá s tím klimatický plán, jehož součástí je zavedení mýta, který si schválili Piráti a vládnoucí koalice na pražském magistrátu.“
Za každé překročení hranice 120 korun
Dále se v příspěvku pokračuje takto: „Podle zdrojů ODS koalice počítá s jednou ze tří variant pražského mýtného systému, která zahrnuje Prahu 1 a část Prahy 2 a Prahy 5. Součástí placené zóny má být i severojižní magistrála. Obyvatelé Prahy i mimopražští řidiči by za každé překročení hranice placené zóny platili mýtný poplatek v základní sazbě 120 korun, počítá se ale ještě s přirážkou podle emisní normy vozidla se spalovacím motorem. Podle toho, zda jsou řidiči rezidenty, či nikoliv, by pak měli nárok na slevu z poplatku. Ušetřeni od poplatků, ale nebudou ani vozidla na alternativní paliva. Na každodenní cestu do zaměstnání nebo školy v placené zóně tak při rozpočítání podle počtu pracovních dní ročně a po započtení slevy zaplatí 15 060 Kč až 18 072 korun za vjezd do zóny. Mimopražský řidič bude platit dvojnásobek.“
To jsou poměrně přesná čísla, která okamžitě vyvolala velké diskuze. Řada přispěvovatelů na facebooku psala, že je to právě ODS, která v posledních několika desítkách let nebyla schopná dostavět nebo alespoň začít stavět pořádný okruh kolem Prahy. Strana se ale dost ostře brání a neustále mluví jen o neschopnosti koalice a současného vedení Prahy.
Magistrát to vidí jinak
Na příspěvek ODS jsme se zeptali na pražském magistrátu a žádali potvrzení nebo vyvrácení oněch tvrzení. Odpovědí od tiskového mluvčího pražského magistrátu Tadeáše Provazníka byla věta: „Podle současné legislativy nemá město pravomoc zavést mýtné na svém území.“
To před nedávnem v tiskové konferenci potvrdili jak pražský primátor Zdeněk Hřib, tak jeho náměstek Petr Hlubuček. Mýtný systém má být součástí Klimatického plánu hlavního města Prahy, který metropoli zavazuje k tomu, že do roku 2030 klesne uhlíková zátěž o 45 %. V rámci tiskové konference, která k tomuto tématu byla, otevřel primátor Prahy i jeho náměstek také otázku mýta.
Petr Hlubuček k tomu řekl, že s mýtem se počítá, stejně tak s rozšiřováním modrých zón a výstavbou parkovacích domů a parkovišť typu P+R. Potvrdil také, že k mýtu má Praha už hotovou studii a zdůraznil, že mýto bude zavedeno v takzvaných nízkoemisních zónách. Dodal také, že je pravdou, že stará auta neplnící nejnovější euro normy, jako příklad uvedl trabant, to budou mít dražší. Zároveň ale vyvrátil to, že by platili i řidiči bezemisních aut. Ti by tedy podle něj měli mít vjezd bez poplatků.
Primátor Prahy Zdeněk Hřib pak dodal, že bez mýta nebude vůbec možné zkolaudovat pražský okruh, a proto bude nezbytně nutné, aby se Praha mýtu věnovala. Jedním dechem ale dodal, že v tuto chvíli na zavedení mýta nemá kvůli legislativnímu nastavení město žádnou pravomoc. Otázka mýta je tedy podle něj jen teoretická a je to téma spíše pro budoucnost.