Kdo bude platit?
Aby vůbec bylo možné mýtný systém v Praze, respektive kdekoliv v Česku zavést, bude dle Hlubočka potřeba upravit zákon o pozemních komunikacích a o daních a poplatcích. Mýto musí být do zákona zavedeno, jinak by Praha nemohla peníze za vjezd na své území vybírat. Zeptali jsme se Petra Hlubočka na to, jestli už má Praha představu o tom, kolik bude mýtný poplatek stát. Na to nám odpověděl: „To je v tuto chvíli předčasné řešit, bude tomu předcházet politická debata. Smyslem je však to, aby vysokoemisní vozidla platila poplatek v plné výši, nízkoemisní nebo bezemisní vozidla neplatila nic.“
Znamená to nejvyšší možný poplatek pro vozy starší, těžké a velké s vysokou spotřebou a emisemi. Například nákladní automobily a velká těžká SUV s benzinovými a naftovými motory. Naopak elektromobily, plug-in hybridy a další auta s nízkými deklarovanými emisemi by měly mít vjezd zdarma, nebo nízký poplatek.
Jde o tenký led. Pokud by byly ceny nastaveny příliš vysoko, může to mít negativní politické dopady. Řidiče to navíc může velmi rozčílit, protože Praha už řadu let není schopna dokončit okruh kolem města, který by sám o sobě dopravě v centru výrazně ulehčil. Petr Hluboček ale zmínil, že kromě zavedení mýta Praha plánuje právě i dostavbu okruhu a chce tak zřídit kompletní opatření, která by měla ovzduší pomoci.