Kdo má opici, má i na banány
Aby bylo jasno – každému přeji, aby ušetřil, a vůbec necítím nějakou závist či nevraživost, jen se při pohledu na schválený zákon a sazby nedokážu zbavit dojmu, že je to celé zase takové typicky české a v konečném důsledku moc nedávající smysl. Jak každý vlastník obytného auta ví, tohle není zrovna levný koníček. Pokud máte auto nad 3,5 tuny, platí to ještě víc. Pořizovací cena vysoká, náklady na provoz taktéž (spotřeba, pojistka, pneu…), zkrátka taková auta logicky provozují ti, kdo vědí, že když máš opici, musíš mít i na banány.
Kromě toho je drtivá většina těchto aut u nás registrována na firmu, takže i mýto jde "tak nějak" z firemní pokladny. Jasně, každá ušetřená kačka potěší, pravděpodobně ji pak stejně utratí někde po dojezdu v (chorvatské) restauraci, na druhou stranu jen co přejedou hranice (a že to zejména taková skupina dělá hodně často, protože jim je Česko samozřejmě malé), platba za mýto se stejně zase zásadně zvýší. A popravdě? Ono je to zase až tak nepálí.
Vím, že se obytná auta, jejich kategorizace, hmotnostní limity i poplatky řeší v rámci celé Evropy. Jedni říkají, že se jedná vlastně o osobní auta, která nepřevážejí zboží, tudíž nedává smysl, aby majitelé platili shodné mýto s náklaďáky, druzí argumentují tím, že jde vozy, které jsou leckdy víceméně stejné velké a těžké jako nákladní auto, tak proč by měly mít úlevu. Celoevropské zlevnění mýta by samozřejmě otevřelo cestu řadě majitelů přetížených 3,5 tun do legálnějších vod vyšší hmotnostní kategorie, ale je otázka, zdali k tomu v době, kdy se zdražuje a zdaňuje všechno možné, vůbec kdy dojde.