Ochránit auto před škůdci pomůže obyčejný vonný stromeček. Triků proti kunám a hlodavcům je víc
Doba dovolených s autem v přírodě znamená často i starosti se zvířaty. Potvrdilo se to i při mém nedávném pobytu u řeky v jednom z otavských kempů. Majitel starší Mazdy 6 obíhal stany a prosil o pomoc s autem, které nestartovalo. Z původního předpokladu, že jde o vybitou baterii, se nakonec vyklubala nevítaná návštěva hlodavce v motorovém prostoru. Těmto překvapením se dá ale předejít. Jak?
Zima není pravidlo
Řidičské moudro, že kuny a hlodavci vyhledávají úkryt v motorovém prostoru hlavně v zimě, ani v mém případě neplatilo. Říká se, že se chtějí ohřát ze zbytkového tepla po jízdě a při té příležitosti ochutnávají kabely nebo izolace, aby zahnali hlad. Jenže u mě napadli hraboši Mazdu MX-5 loni v létě. Sežrali vzduchový filtr a do uvolněného prostoru natahali vlašské ořechy jako zásobu na zimu.
Další letní útok, tentokrát na mé Mitsubishi L200, jsem zažil asi před třemi lety. Nejspíš Kuna přehryzala několik kabelů a rozcupovala zvukovou izolaci motoru. Není náhoda, že ve všech třech popisovaných případech jde o japonská auta. Zvířátka jim dávají přednost před evropskými vozy, což ale rozhodně neznamená, že těm se vyhýbají. Jen jim použité asijské materiály chutnají o něco lépe než ty z Evropy.
Odpuzovací fígle
Asi nejspolehlivější ochranou před napadením auta kunou nebo hlodavcem na vlastním pozemku je pes. Takovým místům se zpravidla obloukem vyhýbají. Pro univerzální ochranu existují speciální páchnoucí spreje, které kunám, případně hlodavcům vadí. Tyto zvířátka ale odpuzují i klasické voňavky a velmi účinně i aromatické stromečky, které věší do motorového prostoru zkušení „offroaďáci“ pro expedice do divoké přírody. Někteří motoristé doporučují lidské vlasy či psí chlupy zabalené do punčochy, případně silně aromatické látky typu čpavek, ocet a podobně.
Na trhu seženete různé akustické a ultrazvukové rušičky připojené na autobaterii. Stejně jako u zahradních plašičů krtků s nimi mají jejich majitelé různé zkušenosti. Někteří tvrdí, že fungují skvěle, jiní zase nadávají, že vůbec. Vůbec nejlepší je ale auto parkovat v uzavřené garáži, kde je riziko napadení minimální.