Reklama
Řidičův chleba

Náhrada škody při poškození auta v portálové myčce není jistá. Záleží na okolnostech

Odškodnění se odvíjí od příčiny poničení vozu. Za utrženou odnímací anténu na něj nemáte nárok
Zdroj: Tiskový servis Kärcher

Každý majitel auta ten pocit miluje. Vyjet z myčky s nablýskanou karoserií. Jenže občas se stane, že při mycím cyklu dojde k poškození vozu. V takovém případě se rozlišuje, jestli škoda vznikla kvůli nedbalosti řidiče nebo vinou technické závady na myčce. A od toho se odvíjí případné odškodnění.

Základní příčiny poškození

Poškození auta v kartáčové myčce se dá rozdělit na tři nejčastější příčiny. V prvním případě vzniká neodmontováním střešní antény nebo jiných částí vozů, které trčí z karoserie. Ty jsou podle provozovatelů myček nejčastější. Další variantou je závada na portálové myčce, která vozidlo poškodí. A třetím případem bývá nehoda přímo uvnitř myčky, když řidič nezvládne řízení a narazí do portálu.

U starších vozů s klasickými šroubovacími anténami na střeše platí, že byste je měli před vjezdem do myčky odstranit. Hrozí totiž jejich zlomení nebo vytržení roztočeným kartáčem případně sušícím větrákem.

Problémy mohou nastat i u členité karoserie pick-upů, které bývají ověšeny různými světlenými rampami, nosnými lištami a dalšími prvky. Jejich poškození patří při návštěvě portálové myčky k nejčastějším. Provozovatelé je proto často do svých myček nepouštějí.

Bez nároku na náhradu

Pravidla používání určuje Provozní řád myčky, který byste měli před vjezdem znát. „Podle mých dlouholetých zkušeností se škoda nejčastěji stane nepozorností řidiče. Ať už jde o neodmontovanou střešní anténu nebo třeba pootevřené boční okno,“ shrnul provozovatel čerpacích stanic Martin Mikulenčák.

U vlastního zavinění a neznalosti provozního řádu myčky platí, že řidič nemá na náhradu škody nárok. A to ani směrem k provozovateli čerpačky (odpovědnostní pojistka) ani z havarijního pojištění. „V tomto případě jde o pochybení řidiče, takže se na škodu nevztahuje havarijní pojištění,“ vyjádřil se k podobným případům mluvčí pojišťovny Generali Jan Marek.

Bez protokolu nebude odškodnění

Dějí se ale pochopitelně i případy, kdy selžou stroje. V takovém případě máte nárok na náhradu škody od provozovatele čerpací stanice, který je pro tyto události pojištěn.

„Důležité je s obsluhou či provozovatelem sepsat škodní událost pro pojišťovnu, přesně popsat, co se stalo, co bylo poškozeno a dobře škodu zdokumentovat. Provozovatel případ předá pojišťovně, která vás bude následně kontaktovat a škodu uhradí,“ doplnil Martin Mikulenčák.

Škoda z nepozornosti či nešikovnosti

Samostatnou kapitolou jsou pak nehody, které si řidič na autě způsobí jízdou v myčce. Například když nezvládne manévrování mezi sloupy portálu nebo si uvnitř myčky splete jedničku a zpátečku.

„Tyto škody je možné hradit z havarijního pojištění. Pokud dojde v myčce ke karambolu, platí stejná pravidla, jako při nehodě na silnici. Takže škodu můžete nárokovat z havarijního pojištění. Při poškození či rozbití skla při nehodě v myčce zaviněné řidičem se dá pojistná událost hradit i z připojištění autoskel,“ shrnul Jan Marek.

Při uvíznutí v myčce trubte

Pokud se vám nejen v případě poškození auta stane, že zůstanete v autě, portál se zasekl ale kartáče běží dál, nepanikařte. Z auta by měly být vidět instrukce, co v takovém případě dělat. Buď na nich bude mobilní číslo, na které máte zavolat nebo stačí zatroubit. Nové mycí systémy totiž na troubení zareagují a myčku úplně vyřadí z provozu.

„V myčkách jsou dnes navíc kamerové systémy a systém obsluze hlásí, že došlo k závadě nebo nestandardnímu chodu. Takže by obsluha měla co nejdříve dorazit,“ uzavřel Martin Mikulenčák.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


U odškodnění při nehodách v rally rozhoduje, jestli zemře jezdec nebo třetí osoba. Věc řeší policie

Tragická nehoda na Rally Šumava vyvolala otázky, jak se postupuje při nehodách na uzavřených tratích
22.04.2024 16:20
|
0
Reklama

Nahlásit škodu na pojišťovnu se doporučuje co nejdřív. Jinak hrozí nižší odškodnění

Mění se inflace i cena náhradních dílů. Čekat s nahlášením tak může být nevýhodné
07.07.2023 08:08
|
1

Nebyl viníkem nehody, přesto přijde o odškodnění. Jel na letních pneumatikách

Mladý muž nedostal na hlavní přednost a skončil v nemocnici. O peníze nejspíš přišel
10.03.2021 14:43
|
29

Kupovat nové stěrače je zbytečné. Existuje legální fígl, který může řidičům ušetřit tisíce

Německý autoklub ADAC doporučuje řešení, které ztrojnásobí životnost vašich stěračů
22.07.2024 08:00
|
19

Klimatizace nejčastěji vypoví službu v létě. Poradíme, jak poznat, že se blíží problém

Před cestou na dovolenou byste měli mít klimatizaci pod kontrolou. Víte, na co se zaměřit?
17.07.2024 17:23
|
0
Reklama

Střecha auta unese mnohem víc, než si lidé myslí. Často totiž nerozumí údaji o nosnosti

Střešních stanů se nebojte. Údaje se totiž týkají jedoucího vozu, stojící unese násobně víc
12.07.2024 16:25
|
1

Jíst za volantem nesmí jen někteří řidiči. Podobné je to i s kouřením

Zákon tyto činnosti plošně nezakazuje, i tak za ně můžete být potrestáni
10.07.2024 11:00
|
1
Reklama
Autosalon TV