Reklama
Řidičův chleba

Nečekaný zvrat v budoucnosti spalovacích motorů: Po roce 2035 mohou na silnicích zůstat dvoutakty

Motoristům odmítajícím totální elektromobilitu svitla nová naděje. Řešení se jmenuje Biopal
Zdroj: tiskový servis European Parliament

Nedávné definitivní schválení zákazu spalovacích motorů po roce 2035 udělalo vrásky na tvářích milionů evropských motoristů. Reálně hrozilo, že už beztak vysoké ceny aut dále porostou a na koupi použitelných elektromobilů obyčejní smrtelníci jednoduše nedosáhnou. Proč ten minulý čas? Dnes 1. dubna se totiž z Bruselu do evropských metropolí od Talinu po Sofii rozletěla zpráva, podle které by nemuselo být zase tak zle.

Návrat do 80. let?

Snad i ti nejmladší motoristé asi vědí, co to byl Trabant – z pryskřice a bavlny uhnětené východoněmecké vozítko, pod jehož kapotou zvesela zvonil dvoudobý vzduchem chlazený dvouválec. Průvodním jevem spalování směsi benzinu a oleje byla oblaka modrého štiplavého dýmu.

Ne, návrat těchto veteránů studené války opravdu není na pořadu dne, vědcům ze slovenského Ústavu pro výzkum destilace lihu a ropných výrobků (ÚVDLRP) se ovšem podařilo objevit způsob, kterým právě ve dvoudobém motoru spalovat ekologickou směs bez uhlíkové stopy. Receptura na nové biopalivo byla minulý týden zapsána u Evropského patentového úřadu v Lucemburku, který ji coby podnět ke změně legislativy postoupil evropskému komisariátu pro energetiku.

Zázračná receptura

Chemik Ing. Svetozár Pisoarovský z ÚVDLRP vysvětlil, jak se zázračnou směs pojmenovanou Biopal podařilo vyrobit: „Biopal je biopalivem tzv. 3,5té generace, vzniklé fermentací kuchyňských zbytků, tzv. Sutnarovo kvašení. Lze takto přeměnit zcela ekologicky třeba zbylé knedlíky od oběda, či shnilou brukev na kvalitní biolíh E100 s negativní uhlíkovou bilancí a ten pak s výhodou spalovat v běžném motoru. Vyznačuje se totiž vyšším ekvivalentem oktanového čísla až kolem 118.“

Ve druhé fázi vývoje se podle vědců plánuje zavádění tzv. mikrofermentačních jednotek, v nichž by si každý občan mohl doma vyrábět čistý biolíh, samozřejmě po registraci na příslušných úřadech a pravidelném přiznávání vyrobeného množství pro daňové účely. Jestliže cena jednoho litru hojně diskutovaného, tzv. syntetického benzinu, je dnes na úrovni deseti dolarů za litr, u biopalu jsou náklady zcela nepatrné.
Reklama

Jen pro dvoutakty

Drobný háček tkví v tom, že Biopal je použitelný pouze pro dnes už skoro zapomenuté dvoutaktní motory, protože pokud byste jej nalili do běžného čtyřtaktu, postihne jej něco jako rakovina, tedy ne náhlá smrt, ale rapidní ztráta kondice končící postupným rozkladem „organismu“.

„Nízká mazivost Biopalu způsobuje masívní opotřebení ventilových sedel, tzv. zatloukání ventilů, což po čase vede k totální destrukci motoru. Dvoutaktní motor žádné ventily nemá a skvěle se vyplachuje, potíže tedy odpadají,“ vyjmenovává pádné důvody Svetozár Pisoarovský.

Dvoutaktní motory nemají, jak známo, samostatnou olejovou náplň a olej je přimícháván přímo do paliva. „Jako mazivo lze použít běžný olej M2T, protože nově vyvíjené dvoudobé motory disponují dokonalými odlučovači olejového aerosolu, čili olej v motoru koluje a lze jej používat stále znovu aniž by to mělo jakýkoliv dopad na životní prostředí,“ popisuje Pisoarovský.

Výrobci reagují

Dobrou zprávou je, že spalování nového druhu paliva nevyžaduje žádné zásadní úpravy dvoudobých motorů, stačí přidat zmiňovaný aerosolový odlučovač. Na novou situaci už reagují jak výrobci automobilů, tak rafinérské společnosti a prodejci pohonných hmot. „Do roku 2027 chceme u našich čerpadel zavést prodej Biopalu. Nebude nutné budovat nové čerpací stojany, na stávajících se pouze vymění štítek plnící pistole, který nahradí Natural 100, jehož prodej bude v dohledné době ukončen,“ řekl Autosalonu.tv mluvčí sítě čerpacích stanic PNS Orel Vladimír Ješko.

Výrobu nové generace dvoutaktů avizovaly například také koncerny Volkswagen a Toyota. „Nepřítelem jsou emise, nikoliv technologie,“ zopakoval svůj oblíbený bonmot narážející na bruselskou elektrotlačenku šéf české Toyoty Martin Peleška. Volkswagen vlastnící ochrannou známku zaniklého Trabantu plánuje dvoutaktní modely prodávat právě pod tímto legendárním brandem.

Budoucnost spalovacích motorů tedy nelze vidět než optimisticky, neboť výhody nového typu paliva jsou tak drtivé, že bez přehánění rozmetají důvody pro další vývoj elektromotorů. Až si člověk říká: Škoda, že je to Apríl.
Reklama

Diskuze

Tomáš - 02.04.2023 19:50:54
Pro Cervajze: žádný motor nemá ventyly. A dvoutaktní nemá ani ventily. Sání a výfuk u něj nejsou otevírány ventily, ale pístem.
Zub - 02.04.2023 17:55:25
Já už vím dlouho, že můj exkluzivní investiční Trabi přežije. Projde vždy emisema, protože je z nich vyjmutý - moderní měřící přístroje nemají potřebný rozsah :) Jen ta bezpečnost jaksi chybí.

Nesouhlas se zákazem spalovacích motorů v EU roste. Do skupiny odpůrců se přidalo i Slovensko

Spalovací motor má v Evropské unii ještě naději. Řada států se ho totiž jen tak nechce vzdát
20.03.2023 07:30
|
4
Reklama

Zasáhněte proti zákazu spalovacích motorů, žádají vědci Fialu. Jinak bude doprava jen pro bohaté

Elektromobily nejsou tak ekologické, jak se zdá, upozorňují vědci v otevřeném dopise premiérovi
21.02.2023 12:30
|
29
Reklama

Komentář: Definitivní zákaz spalovacích motorů uvrhne lidi z paneláků do mobilní chudoby

Elektromobil je skvělá věc. Ale pouze v tom případě, že bydlíte v rodinném domě a máte kde nabíjet
15.02.2023 09:44
|
133

Euro 7 má potenciál naštvat nejen zákazníky z Česka. Zasáhne sedm z deseti nejprodávanějších aut

Největší problém s Euro 7 budou mít malé a levné vozy. Právě ty loni tvořily základ prodejů v Evropě
12.02.2023 18:56
|
1

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV