Náhoda to není. Policista prozradil, jak si vybírá řidiče, které zastaví při silniční kontrole
Jak je možné, že někdo jezdí roky po silnicích, aniž by ho policisté při namátkové silniční kontrole zastavili, zatímco druhý už pomalu ani neschová doklady, protože je musí dokola ukazovat? Zdá se, jako by zastavování řidičů nebylo úplně namátkové. Že na tom opravdu něco je, to Autosalon zjistil od jednoho policisty. Ten se pod příslibem anonymity podělil o strategii, která se využívá při zastavování řidičů.
Červený hadr na policisty
Existuje několik detailů, které na policisty přímo volají, aby dotyčného řidiče zastavili. Jedním z nich jsou černé brýle, samozřejmě v počasí, které není až zas tak slunečné, nebo je dokonce tma. Lidé jimi totiž často zakrývají červené oči, které jsou typickým příznakem po požití alkoholu nebo marihuany.
„Jakmile vidíme řidiče s kapucí nebo brýlemi ve starém rozpadajícím se autě, máme úplně jasno,“ řekl Autosalonu policista, který si nepřál být jmenován. Redakce ale jeho totožnost zná. Nejčastěji prý zastavuje vozy rozšířených značek, jako jsou Škoda, Volkswagen nebo Peugeot.
Vraťme se ale ještě k oblečení řidičů. Podobným „červeným hadrem“ jako sluneční brýle je i kapuce přes hlavu. „Řidiči s kapucí na hlavě nás okamžitě zaujmou. Máme pocit, že se před námi chtějí ukrývat,“ prozradil policista.
Nové auto, méně problémů
Dalšími často zastavovanými vozy jsou ty evidentně plně naložené. „Mohou tam mít například věci, které pochází z trestné činnosti a nebo drogy. V takovém případě máme povolení prohledat celé vozidlo,“ nechal se slyšet policista. „A v poslední době nás trápí ještě řidiči skútrů, kteří rozváží jídlo. Mnohdy totiž nemají řidičské oprávnění a je jim to úplně jedno,“ dodal.
Policisté také na první pohled vidí, s jakým řidičem mají tu čest podle vozu. Je logické, že i když jde o namátkovou kontrolu, bude mít větší pravděpodobnost zastavení řidič „vesnického“ BMW z roku 1997 se zažloutlými světly oblečený v mikině, než třeba majitel zbrusu nového Audi A6 v obleku a kravatě. Samozřejmě jde o situaci běžné silniční kontroly, pokud by řidiči spáchali přestupek, jejich solventnost nerozhoduje.
Takovou vtipnou ukázkou toho, že policisté neměří při namátkových kontrolách všem úplně stejným metrem, je už poměrně klasické video ze Slovenska. Na něm se senior rozčiluje, že nemůže pořádně fouknout do přístroje na měření alkoholu v krvi. A že ho policisté neustále kontrolují, i když nepije. Proč tak dělají, je evidentní i díky vozu, který řídí: