Bezpečnost se měřením nezvýší
Jak píše Policie České republiky na svých oficiálních stránkách, „cílem těchto preventivních akcí je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích.“ Bohužel, podobné akce jsou spíše o ukazování policistů ve veřejném prostoru a o vybírání peněz. Rozhodně se hromadným měřením maximální povolené rychlosti nenaplní cíle, které samotná policie zmiňuje. Proč? Protože kvůli nedodržení maximální povolené rychlosti se nehody dějí jen ve velmi malé míře.
Vyplývá to z policejních statistik nehodovosti, které policie pravidelně zveřejňuje na svých stránkách. Podle těch nejnovějších za období leden až březen 2024 je nejčastější příčinou nehod zaviněných řidiči nevěnování se řízení (23,5 %), následuje nesprávné otáčení nebo couvání (14 %) a nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky (11,6 %). Pokud jde o tragické nehody, nejčastější příčinou je opět nevěnování se řízení (22,1 %), přejetí do protisměru (14,0 %) a nepřizpůsobení rychlosti dopravně technickému stavu vozovky (11,6 %). Z devíti příčin tragických nehod uváděných v policejních statistikách je „překročení předepsané rychlosti stanovené pravidly“ na devátém místě.
Speed Marathon je celoevropská akce, takže se nebude hromadně měřit pouze na území ČR, ale také v zahraničí. Například v sousedním Německu probíhá měření rychlosti celý týden a vrcholem bude právě pátek 19. dubna. Jak ale píše německý ADAC, ne všechny spolkové země se této akce účastní. Některé části Německa vynechají týden měření a zapojí se pouze v pátek, jiné (například Berlín, Brémy, Sársko nebo Sasko) se nezapojí vůbec. Důvodem je kapacita nebo pochybnosti o užitečnosti celé této akce, uvádí ADAC.