Na úhradu škody po střetu se zvěří není vždy potřeba mít havarijní pojištění. Může pomoci hon
Možná si říkáte, že se vás to netýká. Jenže střety vozidel se zvířaty se u nás počítají v desetitisícových řádech. Například loni jen od ledna do října takových případů policie evidovala 12 268. Co byste měli vědět, pokud se vám něco podobného stane?
Pozor hlavně v noci
Rok 2023 sice přinesl ve stejném období snížení počtu nehod se zvířaty (pokles o 3 222 případů), i tak jsou čísla vysoká. A bohužel si tento typ karambolu letos vyžádal i dva lidské životy. Dřívější stmívání, úbytek zdrojů potravy i hony jsou kritické faktory, kvůli kterým se divoká zvířata častěji střetávají s auty. A podobné případy se odškodňují velmi složitě. Z běžného povinného ručení se totiž škody na autě nehradí.
Velká část větších tuzemských zvířat je aktivní až po setmění. Lišky, jezevci, vysoká zvěř i divočáci se za tmy vydávají za potravou. Se změnou letního času na zimní se pak situace ještě víc komplikuje, protože se prodlužuje doba bez denního světla. „Tím dochází ke střetům, které mohou skončit velmi ošklivě pro obě strany. U každé podobné bouračky je přitom za viníka považován řidič, který měl jet tak, aby ke střetu nedošlo. Zvířata z logiky věci žádné povinné ručení neplatí, takže škoda není kompenzována,“ vysvětluje expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.
Koho se týká odškodnění?
Střet se zvěří řeší pochopitelně havarijní pojištění. Pokud ale s ohledem na stáří auta máte uzavřeno jen povinné ručení, můžete se připojistit přímo na srážku se zvěří. „Tím ochráníte vozidlo. Co se týká zdraví, je nutné mít uzavřeno životní či úrazové pojištění, případně mít připojištěná sedadla řidiče i spolujezdců.“
Ještě ale existuje jedna možnost, která může znamenat odškodnění. „Pokud v okolí nehody aktuálně probíhal hon, je velmi pravděpodobné, že byla zvěř, která vám skočila před auto, vyplašena lovci. Pokud se to podaří prokázat, odškodnění vyplácí pojišťovna místního mysliveckého sdružení,“ doplňuje Tomáš Beck.
Bez policie nebude náhrada
I když jste pro případ střetu se zvěří dobře pojištěni, můžete o odškodnění snadno přijít. Zásadní podmínkou, aby pojišťovna plnila částku z havarijního pojištění, je totiž přítomnost policie. A to i v případě, že je škoda na autě malá a nikdo z lidské posádky se nezranil.
Pro zvíře často mívá střet vážné následky. Proto je potřeba neprodleně informovat také myslivce, což se dá po domluvě řešit i přes policii.