Reklama
Řidičův chleba

Podle experta na e-koloběžky je současná legislativa zastaralá. Některé jezdí rychle jako auta

Někdo vnímá elektrokoloběžky jako hračky pro děti. Jiní v nich vidí budoucnost individuální dopravy
Zdroj: Tiskový servis Seat

Móda elektrokoloběžek stále sílí a ve velkých městech je potkáme snad na každém rohu. Je lehké je koupit, ještě snazší si je vypůjčit a navíc k jejich používání nejsou potřeba žádné velké zkušenosti. Jelikož jde o čím dál populárnější způsob dopravy, rozhodli jsme se oslovit Jána Urbančíka z Voltride / Max Blinker (největšího prodejce elektrických koloběžek ve Střední Evropě), který nám poodhalí fakta týkající se legislativy a rozsekne mýty, které ohledně e-koloběžek vznikají. Spousta lidí totiž stále neví, jak se na takovémto typu dopravního prostředku správně chovat a kvůli své neznalosti porušují zákon. 

Není koloběžka jako koloběžka

Na úvod si pojďme stručně shrnout, jak na e-koloběžky pohlíží zákon v České republice. I když se to pro někoho může zdát jako sci-fi, na trhu už dávno existují elektrické koloběžky, které dosahují maximální rychlosti přes 100 km/h a na jedno nabití hravě ujedou 150 až 200 kilometrů. Tento typ elektrokoloběžek se ale nedá srovnat s těmi, které využívají například sharingové společnosti, a zákon se tomu podřídil. 

Z pohledu legislativy je totiž mezi koloběžkou s výkonem elektromotoru 250 W a třeba 1000 W obrovský rozdíl. Na svých stránkách to uvádí Policie České republiky: „Pokud elektrokoloběžka splňuje předepsané legislativní požadavky (výkon elektromotoru není vyšší než 250 W a rychlost je omezena na 25 km/h), pak je na ní z hlediska zákona i vyhlášky pohlíženo jako na jízdní kolo. Uživatel takovéto elektrokoloběžky je cyklista, z pohledu zákona je řidičem nemotorového vozidla. V silničním provozu se na něj vztahují pravidla silničního provozu stanovená pro jízdní kola."

Na trhu ale existují i elektrické koloběžky s mnohem vyšším výkonem a maximální rychlostí. Tyto koloběžky jsou pak podle zákona považovány za moped - motorové vozidlo. Jejich šofér tak musí mít patřičné řidičské oprávnění, homologaci STK, registrační značku a zajištěné povinné ručení. Krom toho je povinen nosit "motorkářskou" přilbu a vhodným způsobem si za jízdy chránit zrak, například brýlemi nebo štítem. Za nedodržení těchto pravidel hrozí řidičům elektrokoloběžek vysoké sankce.

Maximální rychlost 25 km/h je z pravěku

To, co jste si teď přečetli, jsou fakta, která jsou všeobecně známá a měl by je dodržovat každý uživatel elektrické koloběžky. My jsme se ale do problematiky elektrických koloběžek chtěli ponořit víc, proto jsme se obrátili na experta z oboru - Jána Urbančíka z obchodního řetězce Voltride / Max Blinker, aby nám svět e-koloběžek přiblížil a vysvětlil jeho výhody a nevýhody.  

Jaký máte názor na legislativu omezující výkon elektromotoru na 250 W a maximální rychlost na 25 km/h?  

„Je třeba říci, že tyto parametry nesplňuje téměř žádná dnes prodávaná populární elektrická koloběžka, krom těch nejlevnějších a například těch sharingových. Je to tím, že výkon 250 W je takřka nedostatečný pro drtivou většinu uživatelů a reálně nestačí ani na to, aby dospělého člověka rozumně vyvezl na menší kopec. Takže i kdyby dospělému jezdci maximální rychlost 25 km/h stačila, 250wattový elektromotor by ho bez pomoci v podobně odrážení nedokázal plnohodnotně přepravit z dobu A do bodu B."

Ovšem na koloběžkách s vyšším výkonem musí mít jezdec nasazenou helmu, odpovídající řidičský průkaz, registrační značku a zaplacené povinné ručení.

„Záleží na výkladu zákona, ale existuje výjimka, která říká, že povinnost registrace a tedy i značky se nevztahuje na vozidla, která nejsou vybavena alespoň jedním místem k sezení. Tato výjimka se tedy vztahuje například na jednokolky a elektrické koloběžky, ale pozor, jen pokud nemají sedátko. Zda jde o řidičský průkaz, měl by stačit "řidičák" na auto nebo na moped, tedy skupiny B nebo jakékoliv "Ačko". Kdokoli jezdí po silnici, je nutné, aby znal a dodržoval pravidla silničního provozu, což se prokazuje složením zkoušek a tedy získáním řidičského oprávnění. Nepřijde mi to tedy od státu jako nelogický požadavek, zvláště když vezmeme v úvahu silnější stroje a jejich možnosti. 

Helma samozřejmě na hlavu patří, kromě zákona to vyžaduje i zdravý rozum. S povinným ručením je to zatím složitější, ale připravuje se úprava předpisů pro celou EU, která ručení předepisuje pro všechny silnější koloběžky. Tudíž by v tomto ohledu měl postupně vzniknout řád z iniciativy Evropské unie. Aktuálně sice některé pojišťovny takové pojištění nabízí, otázkou je ale samotné plnění v případě způsobené nehody, protože po prostudování obchodních podmínek jsem zjistil, že tento druh pojištění slouží spíše jako papír pro dopravní policii, než skutečná pojistka.

Podle mého názoru jsou předpisy v celé Evropské unii pozadu oproti realitě a státní instituce reagují velmi pomalu na nové možnosti, které osobní elektromobilita přináší. Je zřejmé, že výkonnější elektrokoloběžky mají smysl. Jsou extrémně efektivní a ekologické."

Proč jsou podle vás elektrické koloběžky jedním z nejefektivnějších a nejekologičtějších dopravních prostředků vůbec? 

„V tomto ohledu jsou e-koloběžky ještě mnohem lepší než elektromobil, které nyní úředníci tak výrazně protlačují. Nejde totiž jen o lokální emise, elektřina se samozřejmě také někde musí vyrobit, ale zejména o to, kolik té energie se použije na přesun jedné osoby. Pokud člověka převáží téměř dvoutunové auto, tak se kromě hmotnosti řidiče převážejí i tuny oceli, plastů a dalších komponentů auta. Šofér tak tvoří jen kolem 5% váhy, kterou je třeba přepravit z bodu A do bodu B.

Je jedno, že je to na elektřinu, pořád je to extrémně neefektivní. V rámci možností stejnou práci zvládne i elektrická koloběžka vážící 30 kg, jezdec pak tvoří namísto 5% až kolem 70% přepravované váhy. To je samozřejmě mnohonásobně efektivnější a spotřeba energie je logicky mnohem nižší než například u elektromobilu či elektroskútru."

Opravdu nejvýkonnější e-koloběžky na trhu dokáží jezdit přes 100 km/h a na jedno nabití ujedou klidně přes 150 kilometrů.

„Ano, i když se to pro někoho může zdát neuvěřitelné, už i takové elektorkoloběžky existují. V naší nabídce máme dokonce hned několik modelů s výkonem přes 10 tisíc W, maximální rychlostí 120 km/h a dojezdem třeba i 200 kilometrů. To jsou pro představu podobné hodnoty, kterých dosahuje nejlevnější elektromobil na trhu Dacia Spring. Podobně jako u aut a motorek, i elektrokoloběžky se neskutečně rychle vyvíjí a díky moderním technologiím jsou čím dál tím propracovanější, efektivnější a lepší. Nicméně většina zákazníků si nekupuje silnější a kvalitnější e-koloběžky kvůli maximální rychlosti, nýbrž kvůli pohodlí, zrychlení a především dojezdu na jedno nabití. Vyšší třídy koloběžek jsou totiž vybaveny mnohem větší baterií a podvozkem s plnohodnotným odpružením. Jízda na nich je tedy mnohem příjemnější a uživatel svůj stroj nemusí neustále dobíjet."

Když už jsme toto téma nakousli, tak jaké typy elektrokoloběžek se prodávají nejvíc? Modely s výkonem do 250 wattů nebo ty výkonnější?

„Pokud se nebavíme o hračkách pro děti, nebo o e-koloběžkách, které užívají hobbisté pro krátkou jízdu po rovině, nýbrž o reálně využitelných koloběžkách jako dopravním prostředku individuální přepravy, tak takových modelů s výkonem pod 250 W je na trhu přesně nula. Kdo to myslí s e-koloběžkováním vážně, třeba jako náhradu za MHD či auto, tomu 250wattové stroje stačit nebudou. Z tohoto důvodu se mnohem více prodávají silnější modely. My se soustředíme na segment kvalitních a prémiových značek, prodali jsme elektrické koloběžky za víc než 120 milionů korun a pouze jedno procento z prodejů tvořily elektrokoloběžky s výkonem do 250 W."

Jak se díváte na aktuální legislativu, která se týká provozu elektrických koloběžek?

„Přijde mi nelogické, aby stát házel takto efektivnímu způsobu cestování klacky pod nohy. Nic ekologičtějšího než e-koloběžka zatím pravděpodobně není, a to díky zmiňovanému poměru váhy mezi jezdcem a dopravním prostředkem. Úředníci by si měli uvědomit, že elektrokoloběžky přinášejí mnohem více řešení než problémů a neměli by zavádět nesmyslná omezení například v oblasti maximální rychlosti, jako je tomu třeba v Německu.

Koneckonců extrémní nárůst popularity elektrokoloběžek není náhodou a zdá se, že veřejnost jejich výhodám a efektivitě rozumí lépe, než stát samotný. Samozřejmě, zavést nějaká spravedlivá pravidla je naprosto v pořádku, mělo by se to však diskutovat i s námi koloběžkáři. Aby o předpisech rozhodoval nějaký úředník od stolu, který na pořádné elektrokoloběžce nikdy nestál, mi přejde nerozumné. Stát by nám neměl brát svobodu, ale měl by zavést spravedlivá pravidla. Motocyklům také nikdo neomezí maximální rychlost na 60 km/h, protože jsou nebezpečné. Tak proč by to měli dělat elektrickým koloběžkám?"
Reklama

Diskuze

tak - 04.07.2023 07:58:49
pubertak se pozna podle toho ze shani ojety bmv
sirelektro - 28.02.2023 21:57:26
Již dva roky můj starší syn jezdí na koloběžce 25km/h (32km/h) a motor 350W/500W a je mu 14let a kde má vzít ŘP když sám výrobce doporučí minimální věk. ( sencor one) Souhlasím s povinným ručením, ale bez SPZ - navětšinu strojů nelze.

Evropská unie rozhodla, že elektrokoloběžky budou muset mít povinné ručení

Záležet ale bude na tom, do jaké kategorie koloběžka patří. Platit budou majitelé těch rychlých
24.06.2021 15:22
|
25
Reklama

Za jízdu na elektrokoloběžce nebo elektrokole můžete dostat vysokou pokutu. Nebo jít i do vězení

Poradíme, jak a kde můžete legálně jezdit s elektrovozítky. Která smí na silnici a jaká ne
26.05.2021 14:35
|
55

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
91

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV