Ovšem na koloběžkách s vyšším výkonem musí mít jezdec nasazenou helmu, odpovídající řidičský průkaz, registrační značku a zaplacené povinné ručení.
„Záleží na výkladu zákona, ale existuje výjimka, která říká, že povinnost registrace a tedy i značky se nevztahuje na vozidla, která nejsou vybavena alespoň jedním místem k sezení. Tato výjimka se tedy vztahuje například na jednokolky a elektrické koloběžky, ale pozor, jen pokud nemají sedátko. Zda jde o řidičský průkaz, měl by stačit "řidičák" na auto nebo na moped, tedy skupiny B nebo jakékoliv "Ačko". Kdokoli jezdí
po silnici, je nutné, aby znal a dodržoval pravidla silničního provozu, což se prokazuje složením zkoušek a tedy získáním řidičského oprávnění. Nepřijde mi to tedy od státu jako nelogický požadavek, zvláště když vezmeme v úvahu silnější stroje a jejich možnosti.
Helma samozřejmě na hlavu patří, kromě zákona to vyžaduje i zdravý rozum.
S povinným ručením je to zatím složitější, ale připravuje se úprava předpisů pro celou EU, která ručení předepisuje pro všechny silnější koloběžky. Tudíž by v tomto ohledu měl postupně vzniknout řád z iniciativy Evropské unie. Aktuálně sice některé pojišťovny takové pojištění nabízí, otázkou je ale samotné plnění v případě způsobené nehody, protože po prostudování obchodních podmínek jsem zjistil, že tento druh pojištění slouží spíše jako papír pro dopravní policii, než skutečná pojistka.
Podle mého názoru jsou předpisy v celé Evropské unii pozadu oproti realitě a státní instituce reagují velmi pomalu na nové možnosti, které osobní elektromobilita
přináší. Je zřejmé, že výkonnější elektrokoloběžky mají smysl. Jsou extrémně efektivní a ekologické."