Za jízdu na elektrokoloběžce nebo elektrokole můžete dostat vysokou pokutu. Nebo jít i do vězení

Elektrokoloběžky
Začněme tím nejkompaktnějším a například v Praze tím nejrozšířenějším elektrifikovaným dopravním prostředkem. Elektrokoloběžky se staly trendem nejen sharingových společností. A jejich služeb využívá velká skupina lidí. S koloběžkou s elektromotorem můžete jezdit po cyklostezkách nebo na silnicích. Pokud vozovka disponuje vyhrazenými cyklopruhy, musíte využívat je.
Můžete také jezdit na stezkách pro chodce, které dovolují vjezd cyklistům. Najdeme je například v centrech měst nebo na náplavkách. Zmiňovaná pravidla ale platí pouze pro elektrokoloběžky, jejichž výkon elektromotoru nepřesahuje 1 kW (v jiných evropských zemích je to 250 W) a maximální asistovaná rychlost je 25 km/h. Pokud máte koloběžku výkonnější či rychlejší, fakticky vlastníte moped a musíte tak mít patřičné řidičské oprávnění, homologaci STK, registrační značku a zajištěné povinné ručení. Pokud byste pravidla nedodrželi a náhodou zapříčinili nehodu či někoho zranili, hrozí vám pokuta nebo případně i soud.
Elektrokola
Abyste elektrokolo mohli řídit bez papírů na moped, nesmí jeho výkon motoru překročit 250 W (v případě bicyklu s dodatečně namontovaným elektromotorem je to 1000 W) a asistovaná rychlost nesmí být vyšší než 25 km/h. Pokud kolo tyto parametry nesplňuje, musíte mít opět řidičák, technickou prohlídku, registrační značku a povinné ručení.