Reklama
Bonusy k TV pořadu

Za jízdu na elektrokoloběžce nebo elektrokole můžete dostat vysokou pokutu. Nebo jít i do vězení

Poradíme, jak a kde můžete legálně jezdit s elektrovozítky. Která smí na silnici a jaká ne
Zdroj: Tiskový servis Seat

Móda elektrokoloběžek, elektrokol a elektroskútrů stále sílí a ve velkých městech je potkáme snad na každém rohu. Je lehké je koupit, ještě snazší si je vypůjčit a navíc k jejich používání nejsou potřeba žádné velké zkušenosti. Existují ale i elektrická vozítka, a platí to i pro elektrokoloběžky, na která je potřeba řidičské oprávnění, homologace STK či registrační značka. Jenomže o tom už ví málo lidí. Přitom za řízení některých elektrovozítek hrozí mastná pokuta a dokonce i vězení. Co, kde a za jakých podmítek tedy můžeme legálně používat? 

Elektrokoloběžky

Začněme tím nejkompaktnějším a například v Praze tím nejrozšířenějším elektrifikovaným dopravním prostředkem. Elektrokoloběžky se staly trendem nejen sharingových společností. A jejich služeb využívá velká skupina lidí. S koloběžkou s elektromotorem můžete jezdit po cyklostezkách nebo na silnicích. Pokud vozovka disponuje vyhrazenými cyklopruhy, musíte využívat je. 

Můžete také jezdit na stezkách pro chodce, které dovolují vjezd cyklistům. Najdeme je například v centrech měst nebo na náplavkách. Zmiňovaná pravidla ale platí pouze pro elektrokoloběžky, jejichž výkon elektromotoru nepřesahuje 1 kW (v jiných evropských zemích je to 250 W) a maximální asistovaná rychlost je 25 km/h. Pokud máte koloběžku výkonnější či rychlejší, fakticky vlastníte moped a musíte tak mít patřičné řidičské oprávnění, homologaci STK, registrační značku a zajištěné povinné ručení. Pokud byste pravidla nedodrželi a náhodou zapříčinili nehodu či někoho zranili, hrozí vám pokuta nebo případně i soud. 

Elektrokola

Pro kola využívající elektrický motor platí naprosto stejná pravidla, jako pro elektrokoloběžky. Můžete se s nimi vydat na silnice, cyklostezky či na stezky pro chodce s povoleným vjezdem kol. Po ostatních chodnících se jezdit nesmí a kolo na nich můžete jen vést, přičemž nesmíte ohrozit kolemjdoucí chodce. Pokud by vás při jízdě na chodníku chytila policie, hrozí vám pokuta až 2 000 korun.

Abyste elektrokolo mohli řídit bez papírů na moped, nesmí jeho výkon motoru překročit 250 W (v případě bicyklu s dodatečně namontovaným elektromotorem je to 1000 W) a asistovaná rychlost nesmí být vyšší než 25 km/h. Pokud kolo tyto parametry nesplňuje, musíte mít opět řidičák, technickou prohlídku, registrační značku a povinné ručení. 

Elektroskútr

A ještě si posvítíme na elektroskútry a jiná elektrická vozítka s vyšším výkonem. Existuje jich spousta, ale pravidla pro ně platí stále stejná. Mohou s nimi jezdit pouze ti, kteří mají řidičské oprávnění AM (automaticky při získání řidičáku na auto). S elektroskútry se smí jezdit jen na pozemních komunikacích, takže jakékoliv cyklostezky či chodníky jsou přísně zakázané. Prostě to není kolo, ale plnohodnotná motorka. Jako v případě výkonnější elektrokoloběžky nebo elektrokola musí moped či jiné elektrické vozítko splňovat několik věcí. Musí mít technickou prohlídku a povinné ručení. 
Reklama

Diskuze

Petr - 19.09.2024 09:04:34
Dlouho jsem se rozmýšlel zda si elektro koloběžku pořídit nebo ne. Nakonec se mi podařilo vybrat velmi pěkný kousek u els-moto. Koloběžka s úžasným výkonem, takže má perfektní rozjezdy. Je skladná, dostanu se s ní všude. Hodně mi to zjednodušilo cestování
Tomáš - 04.11.2022 13:07:04
Úžasné nejsem robot

KOMENTÁŘ: Ceny elektromobilů a spalovacích aut se prý vyrovnají v roce 2027. Kdo to zaplatí?

Kromě technických obtíží je hlavním problémem dnešních elektroaut vysoká cena
25.05.2021 17:29
|
8
Reklama

Cyklista zavinil nehodu, skončil v nemocnici a ještě bude platit. Je to logické, nemá povinné ručení

I jezdci na kolech musejí dodržovat pravidla silničního provozu. Občas to ale vůbec neřeší
14.05.2021 08:02
|
28

Přišel o řidičák a tak jezdil na elektrokoloběžce. Hrozí mu za to dva roky ve vězení

Elektrická koloběžka, na které muž jel, byla až příliš výkonná. Na takovou je potřeba řidičák
02.09.2020 12:03
|
91

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV