KOMENTÁŘ: Ceny elektromobilů a spalovacích aut se prý vyrovnají v roce 2027. Kdo to zaplatí?
Tržní komunismus
Zprávy jako je tato, je třeba brát s rezervou. Ne, že by nedocházelo k postupnému sbližování cen elektromobilů a hybridních aut se spalovacími motory, ale je dobré se na ně dívat v poněkud širším kontextu a pátrat, jak k dané situaci dojde.
Rozhodně totiž nejde o "neviditelnou ruku trhu". S vývojem technologií se ceny elektrických aut sice reálně snižují na přijatelnější úroveň, rozhodně ale ne dost na to, aby po nich každý prahnul. Celá "netržní" situace vychází z faktu, že dnes nejsou vyráběna auta co možná nejlepší dle dovednosti konstruktérů, ale taková, která je možné horko těžko stlačit pod platné normy.
Je jasné, že Evropa a celý svět musí řešit klima a ničení planety. Automobily ekologický dopad bez diskuze mají a je potřeba s tím něco dělat. S tím žádná značka nemá problém. Mají ale určitě problém s onou překotností, s jakou se zavádějí různá emise snižující pravidla. Ta vytvářejí evropské a státní instituce, které nejsou komerční a nepřemýšlí tedy o penězích tak jako firma, která musí peníze vydělat.
Auta mají svoji výrobní cenu, a pak cenu prodejní, a ta by už měla být věcí trhu. Ovšem pro automobilový průmysl není Evropa tak úplně volným trhem. Protože v tuto chvíli platí obrácená motivace – kdo bude prodávat "špinavé" motory, bude platit poplatek. EU dnes automobilkám reálně říká, v jakém poměru mají prodávat auta, což je dostává do značně paradoxní situace, kdy jsou nuceny prodávat auta, o která lidé nemají zájem. U některých značek chtějí lidé přesně ta auta, která musela značka ze svého portfolia vyřadit, zároveň ale tyto automobilky potřebují prodávat elektroauta, aby ztráty dorovnaly.
Celé je to velmi komplexní a složitý problém, ve kterém všechny značky mají do detailu propočítáno, co mohou a nemohou prodat, omezují nabídku, brzdí prodeje. Je také dané, kolik elektromobilů musí značka prodat, aby jimi pokryla náklady navíc za prodej "emisních" vozů.
Nejsou dotace jako dotace
Malý příklad z Francie, kde už dotační programy na elektroauta fungují: Základní cena nové elektrické Dacie Spring tam bude činit 12 403 eur, v přepočtu tedy asi 323 000 Kč. To je za elektromobil skutečně bezkonkurenční cifra. Jenže. Ve Francii je fyzická osoba kupující elektromobil automaticky odměněna státním bonusem ve výši 4587 eur, tj. cca 120 000 Kč, o čemž si český zákazník může zatím nechat jen zdát.
S dotacemi na elektroauta je to podobné jako třeba s dotacemi na výměnu uhelných kotlů v domácnostech za ekologičtější formy. Rozdíl je v tom, že se všichni shodnou na tom, že uhelný dým je opravdu velká ekologická zátěž. O prospěšnosti elektromobilů zatím taková shoda zdaleka nepanuje.
Za daného stavu by bylo ideálním řešením, kdyby EU určila pro všechny výrobce jednotné poplatky za větší limit CO2, pak by měla určit i jednotnou podporu alternativních pohonů. Je zcela legitimní chtít, aby ti, kteří volají po masivním zavádění elektromobility, na něm také finančně participovali. Pak by každý, kdo by si koupil elektroauto, dostal stejnou evropskou dotaci, lhostejno, zda by byl z Německa, Česka nebo Bulharska.
Stále se také jen málo komunikuje o prognózách cen elektrické energie. I když jednoho dne elektrická auta na krásně zlevní, o elektřině může platit přesný opak. Otázkou tedy zůstává, kolik z celého "elektroúsilí" směřuje k ochraně přírody a kolik k naplnění kapes zájmových skupin, které nemají s ochranou přírody reálně nic společného.