Reklama
Nová auta

KOMENTÁŘ: Ceny elektromobilů a spalovacích aut se prý vyrovnají v roce 2027. Kdo to zaplatí?

Kromě technických obtíží je hlavním problémem dnešních elektroaut vysoká cena
Zdroj: Bart Běhal

Vysoké ceny elektrických aut jsou dnes s cenami aut se spalovacími motory v ostrém kontrastu. Do roku 2027 se to podle evropské agentury Bloomberg New Energy Finance (BNEF) má změnit. Ceny elektromobilů se totiž prý vyrovnají klasickým autům a později je dokonce i podlezou. Je však třeba dodat, že z velké části i díky umělým legislativním zásahům, které elektromobily cenově zvýhodňují a autům se spalovacím motorem naopak házejí klacky pod nohy.

Tržní komunismus

Zprávy jako je tato, je třeba brát s rezervou. Ne, že by nedocházelo k postupnému sbližování cen elektromobilů a hybridních aut se spalovacími motory, ale je dobré se na ně dívat v poněkud širším kontextu a pátrat, jak k dané situaci dojde. 

Rozhodně totiž nejde o "neviditelnou ruku trhu". S vývojem technologií se ceny elektrických aut sice reálně snižují na přijatelnější úroveň, rozhodně ale ne dost na to, aby po nich každý prahnul. Celá "netržní" situace vychází z faktu, že dnes nejsou vyráběna auta co možná nejlepší dle dovednosti konstruktérů, ale taková, která je možné horko těžko stlačit pod platné normy.

Je jasné, že Evropa a celý svět musí řešit klima a ničení planety. Automobily ekologický dopad bez diskuze mají a je potřeba s tím něco dělat. S tím žádná značka nemá problém. Mají ale určitě problém s onou překotností, s jakou se zavádějí různá emise snižující pravidla. Ta vytvářejí evropské a státní instituce, které nejsou komerční a nepřemýšlí tedy o penězích tak jako firma, která musí peníze vydělat.   

Auta mají svoji výrobní cenu, a pak cenu prodejní, a ta by už měla být věcí trhu. Ovšem pro automobilový průmysl není Evropa tak úplně volným trhem. Protože v tuto chvíli platí obrácená motivace – kdo bude prodávat "špinavé" motory, bude platit poplatek. EU dnes automobilkám reálně říká, v jakém poměru mají prodávat auta, což je dostává do značně paradoxní situace, kdy jsou nuceny prodávat auta, o která lidé nemají zájem. U některých značek chtějí lidé přesně ta auta, která musela značka ze svého portfolia vyřadit, zároveň ale tyto automobilky potřebují prodávat elektroauta, aby ztráty dorovnaly. 

Celé je to velmi komplexní a složitý problém, ve kterém všechny značky mají do detailu propočítáno, co mohou a nemohou prodat, omezují nabídku, brzdí prodeje. Je také dané, kolik elektromobilů musí značka prodat, aby jimi pokryla náklady navíc za prodej "emisních" vozů.

Reklama

Nejsou dotace jako dotace

Podle agentury BNEF dojde v roce 2027 k cenovému vyrovnání elektromobilů a hybridních aut, později budou ryze elektrická vozidla dokonce cenově výhodnější. Kdo tuto nivelizaci cen zaplatí? Pochopitelně hlavně daňoví poplatníci bez ohledu na to, čím jezdí. 

Malý příklad z Francie, kde už dotační programy na elektroauta fungují: Základní cena nové elektrické Dacie Spring tam bude činit 12 403 eur, v přepočtu tedy asi 323 000 Kč. To je za elektromobil skutečně bezkonkurenční cifra. Jenže. Ve Francii je fyzická osoba kupující elektromobil automaticky odměněna státním bonusem ve výši 4587 eur, tj. cca 120 000 Kč, o čemž si český zákazník může zatím nechat jen zdát.

S dotacemi na elektroauta je to podobné jako třeba s dotacemi na výměnu uhelných kotlů v domácnostech za ekologičtější formy. Rozdíl je v tom, že se všichni shodnou na tom, že uhelný dým je opravdu velká ekologická zátěž. O prospěšnosti elektromobilů zatím taková shoda zdaleka nepanuje.

Za daného stavu by bylo ideálním řešením, kdyby EU určila pro všechny výrobce jednotné poplatky za větší limit CO2, pak by měla určit i jednotnou podporu alternativních pohonů. Je zcela legitimní chtít, aby ti, kteří volají po masivním zavádění elektromobility, na něm také finančně participovali. Pak by každý, kdo by si koupil elektroauto, dostal stejnou evropskou dotaci, lhostejno, zda by byl z Německa, Česka nebo Bulharska.

Stále se také jen málo komunikuje o prognózách cen elektrické energie. I když jednoho dne elektrická auta na krásně zlevní, o elektřině může platit přesný opak. Otázkou tedy zůstává, kolik z celého "elektroúsilí" směřuje k ochraně přírody a kolik k naplnění kapes zájmových skupin, které nemají s ochranou přírody reálně nic společného.

Diskuze

Robin Náročný - 27.05.2021 18:58:32
MaK - 25.05.2021 18:12:14 A že má elmobil 3-5x větší ekologickou zátěž při výrobě a splodiny se stejně valí kolem planety hlavně z Číny,ti nedojde,viď, Máku...:-D
Jarda - 27.05.2021 00:57:09
elektro auto nechci ani za 200 tisíc...potřebuji dojet na hory a k moři na jeden zátah 1000 km. I po ČR nechci řešit kdy musím ten krám dobít...

Požár elektromobilu může být peklo, varují hasiči. V kontejneru s vodou stráví i týden

Problém by mohl nastat s hašením vozu, který je připojený na nabíječku. A to i když se vypne proud
05.05.2021 16:22
|
2
Reklama

BMW vytasilo zbraň na Teslu Model 3. Elektromobil i4 vyvine až 530 koní a ujede 590 km na nabití

Mnichovský výrobce prémiových aut odhalil své elektrické gran coupé BMW i4
05.05.2021 10:14
|
0

Autosalon už ve středu zjistí, co za člověka vymění V8 za elektromobil a jestli umí herci řídit

Kromě toho také prozradí, proč je Suzuki Vitara jako starší dáma s přelivem. A motorky? Taky budou
26.04.2021 12:32
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV