Značkové servisy stíhají
Situace ale není dramatická plošně a řada servisů stále dokáže držet obvyklé čekací lhůty. „Většinu servisních požadavků u našich 13 značek, které máme v nabídce, dokážeme vzhledem k navýšeným servisním kapacitám uspokojit do jednoho týdne," říká ředitel obchodu a marketingu servisních služeb Louda Auto Pavel Boháč. „Jen výjimečně se může doba opravy prodloužit kvůli nedostatku některých náhradních dílů v případě pojistných událostí.“
„V servisech Volkswagen aktuálně máme přes 95 procent náhradních dílů skladem,“ potvrzuje i mluvčí českého zastoupení David Valenta. „Objednací doba na mechanické práce je v průměru jeden týden, ale samozřejmě se mírně liší partner od partnera a region od regionu. Taková situace představuje dlouhodobý stav a nepozorujeme v tomto ohledu žádné dramatické změny. Kapacity pro karosářské práce jsou samozřejmě nižší, a tak i objednací doba je delší. V době nejvyššího vytížení může dosáhnout až 30 dnů. I zde jde však o stav, který se nijak zvlášť neliší od normálu.“
Za poslední měsíce se čekací doby na servis nijak zásadně nezměnily ani u značky Peugeot. V průměru se čeká od jednoho do tří týdnů. „Záleží na konkrétním dealerovi – podle regionu, počtu mechaniků atd. a určitým způsobem to ovlivňují i sezónní faktory jako doba dovolených, přezouvání pneumatik, jarní/podzimní prohlídky atd. Co se týče problémů s dodávkami dílů, ty přetrvávají už přibližně dva roky, podobně jako výpadky v dodávkách nových vozů,“ popisuje mluvčí Radka Matthey.
Podobné je to i u značky Hyundai, jak dodává její mluvčí David Pavlíček: „Neevidujeme vážnější problémy a standardně jsme schopni zákazníka objednat na termín do pěti pracovních dní. Samozřejmě může nastat případ, kdy je oprava složitější a čeká se na díl, který není běžně k dispozici, ale to se jedná spíše o vzácnější případy.“