Reklama
Řidičův chleba

Místa, kde se měří rychlost, lze vyčíst z mapy. Policie prozradila, jak si je vybírá

Policisté nemohou měřit kdekoliv se jim zachce. Někdy dokonce řidičům prozradí i konkrétní lokaci
Zdroj: Policie ČR

Namátkové měření rychlosti stacionárním radarem není vlastně ve skutečnosti tak namátkové, jak se mnozí domnívají. Policista jednoduše nemůže vzít do ruky radar a stoupnout si s ním tam, kde se mu zrovna zachce. Přesná místa jsou samozřejmě odtajněna jen málokdy, ale indicie, kterými se musí policisté podle zákona při výběru řídit, nám prozradila jejich mluvčí. Kde tedy policisty s radarem očekávat a jak se dozvím jejich přesnou polohu?

Jsou tam, kde se bourá

Policie při stacionárním měření rychlosti musí vycházet z několika faktorů. „Především je to vyhodnocení rizikových míst na základě nehodových map. To znamená, že tam, kde je podle těchto map statisticky velké množství dopravních nehod zaviněných překročením rychlosti, Policie ČR měří rychlost,“ vysvětlila nám mluvčí policejního prezidia Violeta Siřišťová. Tato mapa je navíc přístupná nejen policii, ale i samotným řidičům (najdete ji zde).

S pomocí této mapy pak tedy není úplně těžké určit, kde by policie pravděpodobně mohla měřit. Každopádně těch míst je mnoho, takže je dobré znát i další faktory. K měření rychlosti obvykle dochází v obcích, kde je častý pohyb chodců, kteří by mohli být rychlými řidiči ohroženi. Zpravidla tedy mezi autobusovými zastávkami, u základní či mateřské školy či u volnočasového centra pro mládež.

Měří i městská policie

Rychlost může měřit také obecní policie, ovšem výhradně na místech určených státní policií. To proto, aby například neměřila na jednom místě současně právě s Policií ČR. Vozidla celní správy, která často stojí u krajnice na dálnici, rychlost měřit nesmí.

V neposlední řadě pak musí jít o místo, kde policie může zastavit, aniž by někoho omezovala a měla dostatek prostoru pro stacionární radar a následně pro odchyceného řidiče. „Důležité je také vhodné likvidační stanoviště, tak, aby byla zajištěna bezpečnost a plynulost silničního provozu. Vzhledem k tomu, že mnohdy taková stanoviště chybí, používá se k měření rychlosti rovněž civilních policejních vozidel, která měří rychlost v provozu,“ dodala Siřišťová.

To znamená, že pokud policie v úseku, ve kterém by chtěla měřit, nenajde vhodnou plochu, zapojí do akce civilní policejní hlídky, které umí měřit rychlost za jízdy. V minulosti to byly zpravidla Škody Octavie či Superb, ovšem od konce roku 2022 už české silnice střeží také kombíky BMW 540i xDrive Touring za přibližně 2,2 milionu korun. Pod kapotou mají šestiválcový benzinový motor s výkonem 333 koní a jsou vybaveny nejmodernějším radarem, který dokáže měřit rychlost až do 250 km/h.

Vysoké pokuty až zákaz řízení

U některých příležitostí pak dokonce policie přesnou polohu dopředu určí. Řeč je například o celoevropské dopravně-bezpečnostní akci Speed Marathon, která letos proběhla 19. dubna. Jen v Praze bylo takových míst okolo čtyřiceti, přičemž u každého policie uvedla, zda bude měřit z auta nebo stacionárním radarem podél silnic. I přesto však policie zaznamenala za jeden jediný den 2166 dopravních přestupků a rozdala pokuty ve výši 3,5 milionu korun.

Ony sankce za překročení rychlosti totiž rozhodně nepatří mezi ty nejnižší. Pokud překročíte rychlost o méně než 10 km/h, počítejte s pokutou na místě 1500 Kč nebo až pět tisíc korun ve správním řízení. Ve chvíli, kdy pojedete o víc než deset kilometrů v hodině rychleji, může pokuta dosáhnout také až 5000 Kč a dočkáte se i dvou trestných bodů. Pokud o víc než 20 km/h v obci (o 30 km/h mimo obec), už je to až 10 tisíc korun a čtyři body. No a o víc než 40 km/h v obci (o 50 km/h mimo obec) pak dokonce až 25 tisíc korun, šest bodů a zákaz řízení na šest až 18 měsíců.

Reklama

Diskuze

Ferda - 09.12.2024 14:29:37
Když se píše článek, jeho autor(ka) musí mít mimo jiné jasno v cizí slovech. Tady konkrétně ve "stacionárním", tedy "setrvalém, neměnném". Pokud tím autor myslel ony "trojnožky" s radarem, které si lze 20x za hodinu přemístit nebo odvézt, je úplně vedle.
Enigma - 08.12.2024 16:44:51
Já to spíš vidím tak, že ono se měří hlavně tam, kde je přehledný a rovný úsek, kde je třeba buď hypnotizovat rychloměr nebo si tu správnou rychlost nastavit na tempomatu.

Řidiči mířící do Rakouska by se měli připravit na ekologickou past. Jinak zaplatí přes 50 tisíc

Ekologické plakety jsou zrádné, protože řidiči na silnici nepoznají, kde ekologická zóna začíná
26.11.2024 13:31
|
13
Reklama

Minuta stání za 1000 Kč. Soukromá parkoviště ve velkém vydělávají na nic netušících řidičích

Stačí o chvíli překročit povolenou dobu stání a do schránky vám dorazí tučná pokuta. Často i po roce
20.11.2024 07:58
|
32

Buď oslňují, nebo nejsou vidět. Řidiči často nevědí, jak správně používat mlhovky

V mlze je pravděpodobnost vzniku dopravní nehody vyšší. Navíc bývají i následky kolize vážnější
13.10.2024 18:25
|
6

Stačilo se jen otočit a přišla pokuta na 30 tisíc korun. Soud rozhodl, že je to špatně

Rakousko vyzrálo na podvodná parkoviště. Řidiči teď nezaplatí nic, nebo jen zlomek z původní pokuty
21.01.2025 08:21
|
9

Některým řidičům za překročení rychlosti pokuty nehrozí. Musí pro to mít však dobré vysvětlení

Dopravní předpisy je v krajních případech možné porušit. Nedodržení podmínek by ale přišlo draho
16.01.2025 14:03
|
2
Reklama

Zvrat mezi nejprodávanějšími auty v Česku. Škodovka našla po dlouhé době svého přemožitele

V minulosti ohrozil nadvládu tuzemských modelů pouze Hyundai. Teď se však přidala další značka
14.01.2025 08:13
|
6

Za ohození chodce louží hrozí řidiči pokuta. Policie dokáže poznat, kdy to byl úmysl a kdy ne

Prokázat podobný přestupek je pro policisty nesmírně těžké, existují však metody, kterými to dokáží
09.01.2025 13:45
|
1
Reklama
Autosalon TV