Reklama
Řidičův chleba

Majitelé elektromobilů Tesla podstoupí kurz řízení. Budou na ně dohlížet prodejci

Elon Musk má už vroubek u amerického úřadu. Bezpečnost Full Self-Drivingu není zřejmá
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Elon Musk si za technologií asistenčního systému Full Self-Driving (FSD) stojí, a proto v interních předpisech nově nařídil, že každý zákazník, který vlastní nebo si půjde pro novou Teslu, si bude moci samočinné řízení vyzkoušet v praxi pod dohledem zkušeného prodejce. Informace přinesla agentura Bloomberg.

Krok, který se nemusí vyplatit

Oznámení o novince přišlo v době, kdy výrobce čelí poklesu poptávek. I když se Tesla řadí k jedničce v prodejích elektrických automobilů na americkém trhu, ohrožuje ji čím dál víc například konkurence z Číny. Příliš výrobci nepomáhají ani stárnoucí modely, protože asijští producenti mohou nabídnout mnohem víc i za méně peněz.

Není proto divu, že hodnoty akcií Tesly šly za posledních pár měsíců dolů. Magazín Techopedia navíc uvádí, že kýžené zvýšení prodejů se po zlevnění modelů nekoná. Navýšení poptávky není tak vysoké, jak Musk předpokládal, spíš naopak.

Celá záležitost je trochu úsměvná, zejména v kontrastu s tím, že Muskova společnost čelí pádným obavám ze strany amerického Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu. Není to totiž tak dávno, kdy Tesla měla dvoumilionovou svolávací akci na aktualizaci softwaru systému Autopilot, který uživatelé zneužívali. Úřad se tedy obává, zda je tato funkce skutečně bezpečná a vhodná pro použití na veřejných komunikací.

Týká se nových i starých modelů

Nařízení platí zatím jen v USA. Každý, kdo si tedy půjde pro svou „Tesličku“, bude muset absolvovat krátkou jízdu s prodejcem, kde mu budou předvedeny všechny užitečné funkce FSD systému.

Podle Muska totiž lidé nevědí, jak s technologií Full Self-Driving správně zacházet a po této demonstraci ji budou moci aktivně a bezpečně využívat. Netýká se to ale pouze nových vozů, podle Bloomberg News budou jízdu absolvovat také majitelé starší modelů, se kterými přijedou do servisu.
Reklama

Diskuze

Doktor Q - 02.04.2024 08:37:24
podstoupí kurz řízení - tak Pichav šup šup do první řady.

Vylepšená Tesla Model 3 vyšlapává cestu do budoucna i slepé uličky. Řidiče neposlouchá a šikanuje ho

Z hlediska poměru ceny, výkonu a výbavy jde ale o skvělou nabídku
24.01.2024 19:44
|
7
Reklama

Nová Tesla za milion jezdí výborně. Vyzkoušeli jsme ji během opravdové české zimy

Tohle auto by mohlo přesvědčit řadu lidí k tomu, aby usedli za volant elektrického auta
23.01.2024 16:29
|
3

Model Y se stal nejprodávanějším autem v Evropě. Za Škodou ale Tesla hluboce zaostává

Vůbec poprvé se stal nejúspěšnějším vozem roku elektromobil. Tesla prodá tolik aut jako Citroën
22.01.2024 07:59
|
0

Tesla získala první evropské povolení pro využívání FSD. V Česku si řidiči musí ještě počkat

Zatím je možné si full-self driving koupit jednorázově. Tesla ale postupně zavede předplatné.
13.05.2026 16:00
|
0

Čínský plug-in hybridní model ujede až 1000 km. BYD Atto 2 má šanci zatopit konkurenci

Testovali jsme model v nejvyšší výbavě Boost. Žádné příplatky v konfigurátoru nenajdete.
07.05.2026 14:15
|
0
Reklama

Anketa Auto mého srdce má vítěze. Ženskou porotu nadchl přelomový elektromobil

O vítězném BMW iX3 rozhodly čtyři body. Oproti tomu lidový spalovák skončil až na bronzové příčce.
17.04.2026 16:00
|
1

Nový Opel Astra překvapí svítícím kompasem v přídi. Ani po faceliftu se nevzdává nafty

Uvnitř se model zbavil nepraktického materiálu, který se často poškrábal a byl plný otisků.
16.04.2026 16:00
|
0
Reklama
Autosalon TV