Něco jako reverz?
Autosalon oslovil i některé další značky a zdá se, že by se v podobném případě zachovali stejně. „I zcela pojízdné vozidlo může být nezpůsobilé k provozu, a to zejména pokud se jedná o bezpečnostní jízdní asistenty a jejich nefunkčnost. V důsledku této nefunkčnosti vyplývá jasné bezpečnostní riziko a v závislosti na typu konkrétní chyby i možnost následného rozšíření poškození celého systému,“ řekla například mluvčí automobilky Toyota a značky Lexus Jitka Jechová. Připustila ale, že by bylo možné najít cestu. „Při jasné deklaraci nezpůsobilosti k provozu a nebezpečnosti vozidla by asi mohl zákazník podepsat něco jako reverz a vozidlo převzít, třeba na odtahovce,“ dodala.
Podobně ostražití by byli i u Renaultu. „Otázka je, o jaký bezpečnostní asistent se jedná, jde-li např. o nefunkční couvací senzory, takové auto se může předat, pokud zákazník potvrdí, že byl informován a že souhlasí. Pokud se jedná např. o active emergency braking system s detekcí chodců a cyklistů, tam je to ovšem jiné a vůz zůstává v servisu. Vůz nelze považovat za zcela pojízdný, pokud nejsou funkční všechny prvky zajišťující bezpečnost posádky a dalších účastníků silničního provozu,“ odpověděla Autosalonu mluvčí francouzské automobilky Jitka Skaličková.
Ta potvrdila i problematické dodávky dílů. „I společnosti Renault a Dacia se potýkají s nedostupností některých dílů, které vozidla skutečně imobilizují. Důvodů je řada, počínaje celosvětovou čipovou krizí, geopolitickou situací a celkově narušenou logistikou. Nemalou část problémů způsobuje také často nedostatečná kapacita výrobních linek dodavatelů,“ sdělila Skaličková s tím, že se nejpalčivějším tématem v rámci této problematiky je nedostatek relevantních informací.
„Nikdo dnes nedokáže s určitostí zodpovědět otázky data dostupnosti problematického dílu. Některé díly jsou a dále mohou být nedostupné ještě relativně dlouho,“ vysvětlila mluvčí.