Kšefty s letním palivem mohou přijít draho. Jeho vlastnosti se v porovnání se zimním zásadně liší
U piva člověk vyslechne ledacos. Třeba historku kamaráda, jak od jednoho „známého“ koupil levnější naftu. Odkud pocházela nevěděl, ale rozhodně nebyla určena pro teploty pod nulu. Výsledkem totiž byla oprava jeho staršího Fordu Mondeo TDCi za nemalý peníz. Takže z vytoužené úspory se stala významná ztráta.
Sezónní paliva
Protože Česká republika patří ke státům s rozmanitým počasím, u čerpacích stanic se tu prodávají takzvaná sezónní paliva. Teď v zimě musí všechny benzinky už od prosince nabízet jiné pohonné hmoty než v létě. Označeny jsou jako „zimní“.
„Málokdo ví, že například benziny prodávané na čerpacích stanicích v létě garantují optimální vlastnosti jen při kladných teplotách. Naopak benziny prodávané v zimě musí zajišťovat bezproblémové startování a chod motoru i při silných mrazech. Motorové nafty musí v zimě zůstat kapalné až do -20 stupňů Celsia,“ zdůrazňuje specialista na paliva ze společnosti OMV Petr Kozák.
Na jaře a na podzim natankujete na čerpačkách takzvaná „přechodová“ paliva. Jejich nízkoteplotní vlastnosti jsou kompromisem mezi letními a zimními pohonnými hmotami. Sváteční řidiči, kteří auto z garáže vytáhnou „dvakrát za rok“, by proto měli vědět, jaké palivo mají aktuálně v nádrži. Při zimní vyjížďce na letní palivo by totiž mohli dopadnout podobně jako můj kamarád. Při poloprázdné nádrži pochopitelně pomůže dotankování zimního paliva. Zároveň platí, že u v zimě stojících aut je lepší mít nádrže nejen z důvodů koroze plné.
Těkavost a krystalizace
U benzinu je základní vlastností potřebnou pro zážeh směsi ve válcích motoru těkavost. V létě stačí pro optimální chod motoru benziny s nižší těkavostí, které se také méně odpařují do ovzduší. Zimní benziny jsou naopak těkavější, snadno se odpařují i při nízkých teplotách a v zimě zlepšují startování motoru.
Nafta je mnohem méně těkavá kapalina. Obsahuje ale uhlovodíky (parafiny), které jsou z hlediska spalovacích vlastností cennou složkou paliva. Při kladných teplotách jsou parafiny zpravidla rozpuštěné v kapalných podílech nafty. Jejich nevýhodou ale je, že při nízkých teplotách dochází k jejich krystalizaci a tuhnutí. To může vést k ucpávání palivových cest, hlavně palivového filtru vozidla a zamezení přívodu paliva do motoru. Proto je třeba v zimě používat naftu, která buď tuhé parafiny neobsahuje nebo má jejich obsah nižší a je namíchána tak, aby byla snížena teplota jejich krystalizace.