Komentář: Kvůli miliardovým emisním pokutám automobilky nemyslí na lidi a koukají jen do tabulek
Jakoby těch problémů neměly automobilky samy dost, mílovými kroky se blíží další pohroma v podobě pokut za překročení flotilových emisí. Od příštího roku je EU dále razantně zpřísňuje a pro všechna nově prodaná auta v Evropě bude platiti hranice 93,6 g/km. Té je ovšem drtivá většina výrobců na hony vzdálena, a tak management v kancelářích žhaví kalkulačky a pracuje s tabulkami, aby zjistil, co je pro něj v nepříznivé situaci výhodnější. Má totiž vlastně jen dvě možnosti.
Buď zaplatí emisní pokuty...
Evropskou komisí stanovený způsob výpočtu pokut za překročení tzv. flotilových emisí je poměrně jednoduchý, avšak pro automobilky téměř likvidační. Obecně platí, že z celkových ročních prodejů nových aut dané značky vzejde průměr jejich emisí CO2 a za každý gram, který je přes stanovený limit značka zaplatí 95 euro za každé auto, které v daném roce prodala. To je samozřejmě finanční masakr, neboť průměrné flotilové emise u nově prodaných aut se aktuálně třeba v Německu pohybují nad hodnotou 120 g/km. Pokuty budou pro jednotlivé výrobce miliardové...
Daný systém měl výrobce přivést k tomu, aby výrazně preferovaly elektromobilitu, neboť prodaný elektromobil má v kolonce emisí CO2 hezkou kulatou nulu. To, že jeho provozní emisní stopa nulová ani zdaleka není, je na další diskuzi. Problém ovšem nastává v momentě, kdy lidé i firmy elektromobily zase tak moc nechtějí a státní kasy si zároveň uvědomily, že nelze tento způsob pohonu donekonečna dotovat z eráru. Výsledkem je letošní situace, kdy evropský trh elektromobilů zažívá značné ochlazení a výrobcům se v tabulkách ve sloupci POKUTA kumulují hrozivá čísla.
...nebo budou dotovat své elektromobily
Automobilky tak v současné situaci kalkulují se dvěma možnostmi. Buď akceptují prostý výpočet flotilových emisí a uhradí pokutu, nebo s penězi, které by jinak skončily v evropské kase začnou dotovat svou produkci elektromobilů a plug-in hybridů. Peníze na to povětšinou mají i z minulých let díky prodeji spalovacích aut. Tento krok povede podle všeho k tomu, že spalovací auta dále zdraží (což už se i děje - např. v Německu Volkswagen zdražil své benzinové a naftové vozy o více než 4 %) a naopak se výrobci budou z takto získaných peněz snažit co možná nejvíce snížit cenu elektrických vozů.
Experti dokonce nabádají k tomu, aby zájemci o elektromobil se svou koupí ještě vyčkali minimálně do přelomu roku, protože vše nasvědčuje tomu, že se tyto vozy z výše uvedených důvodů skutečně nuceně zlevní. Na první pohled se tak ceny spalovacích vozů a elektromobilů zase o něco přiblíží, už na ten druhý je však evidentní, že vzdorovat takto „na sílu“ trhu a zákazníkům znovu nepůjde do nekonečna. Zlevnění, které není dosaženo přirozenou cestou, má v delším časovém horizontu většinou více negativ než pozitiv. Kromě toho není cena u elektromobilu jediným faktorem pro jeho koupi, jakkoliv se samozřejmě řadí mezi ty nejdůležitější.
O tom, že jsou automobilky mezi nezáviděníhodnými mlýnskými kameny není pochyb a je smutný pohled na to, jak modelové portfolio ovlivňuje mnohem více excelová tabulka, než preference a přání zákazníků, kteří chtějí jen normální auto.