Reklama
Řidičův chleba

Audi snižuje emise tím, že v bruselské továrně přestavuje staré indické rikši na elektromobily

Navštívili jsme první emisně neutrální automobilovou továrnu na světě, která má skvělé nápady
Zdroj: Tiskový servis Audi

Když se ve světě řekne Brusel, všichni si ihned vybaví Evropskou unii, vafle, hranolky, Atomium nebo čurajícího chlapečka. Málokdo ale tuší, že v hlavním městě Belgie se nachází jedna z nejstarších fabrik německého koncernu Volkswagen, ve které se aktuálně vyrábí největší elektrický model značky Audi. To by samo o sobě nebylo tak zajímavé, kdyby se nejednalo o první emisně neutrální automobilovou továrnu na světě, která navíc umí šikovně recyklovat použité baterie z vozu Q8 e-tron.

Ze starého železa vznikla moderní továrna

Začneme samotnou historií fabriky v Bruselu. Ta se začala psát už v roce 1948, kdy si automobilka Volkswagen na okraji města postavila výrobní linku pro modely Beetle a Transporter. Následně se tu po dobu 60 let vyráběla auta značky VW a občas se ve výrobním procesu objevily i příbuzné koncernové vozy.

Větší změna přišla v roce 2010, kdy celou továrnu převzalo Audi a začalo zde produkovat svůj nejmenší model A1. Po zhruba osmi letech se německá automobilka rozhodla, že Brusel bude domovem prvního elektromobilu e-tron (Q8 e-tron). Z tohoto důvodu se musela celá výrobní linka zrekonstruovat a upravit tak, aby splňovala požadavky moderní „elektrifikované“ doby.

Díky tomu belgická továrna Audi patří mezi nejmodernější továrny, které jsme kdy navštívili, a to nejen vybavením, autonomními vozíky, či roboty, ale především svým vizionářským smýšlením v oblasti udržitelnosti a životního prostředí.

Uhlíková neutralita je budoucnost

Odborně řečeno, Audi Brusel je prvním certifikovaným velkosériovým výrobním závodem na světě s uhlíkově neutrální výrobou v prémiovém segmentu. To zjednodušeně znamená, že továrna do světa vypustí stejné množství emisí, jaké z naší planety odebírá. Neznamená to tedy, že by se Q8 e-tron vyráběl zcela bezemisně, ale společnost dokáže různými prostředky emise kompenzovat.

Bruselská pobočka má na to hned několik způsobů a projektů. Aby továrna dokázala dosáhnout neutrality, musí veškerou elektrickou energii čerpat z obnovitelných zdrojů. K tomu slouží gigantické pole solárních panelů na střeše budovy, které ročně vygeneruje až 10 GWh. Ani to ale na chod fabriky o rozloze 500 tisíc metrů čtverečních nestačí, proto Audi odebírá takzvanou „zelenou“ elektřinu, co vzniká v externích větrných či slunečných elektrárnách. Automobilka z Ingolstadtu také šetří emise pomocí vlakové dopravy, která produkuje méně CO2 než ta silniční.  

Audi staví elektrické rikši ze zbylých dílů

Nicméně při exkurzi v bruselském výrobním závodě jsme se dozvěděli o projektech, které nejen snižují emise, ale také dávají druhý život použitým bateriím a zbylým dílům, které by se jinak musely složitě zlikvidovat. Oddělení Audi Environmental Foundation se spojilo s německo-indickým start-upem Nunam a společnými silami přestavují staré rikši se spalovacím motorem na elektromobily. Při jejich renovaci používají pouze zbytkové materiály z výroby koncernu Volkswagen.

E-rikši jsou tak poháněny použitými bateriovými články z modelu Q8 e-tron, střechu mají vyrobenou z potahů na přístrojové desky, řadící páku berou z malých hatchbacků a třeba světla, tachometr a zpětná zrcátka jsou odebírána z motocyklů Ducati. Sice to zní, jako kdyby pejsek s kočičkou vařili dort, ale finální produkt je naprosto fascinující a to jak z enviromentálního tak designérského pohledu.

Stylová e-rikša dokáže z malého elektromotoru na zadní nápravě vymáčknout 3 kW (max 6,4 kW) a 11 Nm (max 35 Nm) točivého momentu. Díky tomu půl tuny vážící indická tříkolka může jet až 48 kilometrů za hodinu a na maximální rychlost dosáhne za 21,6 sekundy. To sice nejsou oslnivé hodnoty, ale poslání elektrických vozítek není překonávat rychlostní rekordy, ale zlepšovat životní prostředí tam, kde je to nejvíce potřeba - v Indii. Navíc tím automobilka efektivně nakládá se zbytkovými materiály.

Ovšem e-rikši jsou pouze jedním projektem z mnoha dalších. Audi například v okolí svých továren vysazuje dubové lesy, které čistí atmosféru nebo ze starých baterií staví velké powerbanky se solárními panely, jenž odesílá do míst, kde lidé nemají přístup k elektrické síti.
Reklama

Euro 7 se zdá nereálné a nejspíš se zmírní. Může zlikvidovat levná auta a dokonce ovlivnit cenu a kvalitu pneumatik

Nové evropské emisní normy by nemusely být podle nejnovějších informací tak přísné. S původním návrhem nesouhlasí automobilky, odborníci ani europoslanci.

Hlasování:

 ?x


Diskuze

Fr_von_Dr - 25.10.2023 14:16:20
Já snižuju emise tím, že jezdím s ropákem poblíž baterkových aut!
Marcel74 - 24.10.2023 20:03:24
Tomu říkám: ,,Vorsprung durch Technik" !

Buď zůstanou spalovací auta v prodeji, nebo EU hrozí závislost na jiných mocnostech, varují auditoři

Podle Evropského účetního dvora Evropa není schopná sama pokrýt poptávku po bateriích
27.06.2023 11:30
|
9
Reklama

Poslední test Audi R8 Spyder. Až budou auta jenom bzučet, bude nám šíleně chybět

Benzinový atmosférický desetiválec sice v otevřené verzi není moc vidět, o to víc ho ale slyšíte
04.05.2023 07:43
|
1

Chytrá světla Audi Q8 e-tron kreslí šipky na silnici, hlídají i vzdálenost. Svezli jsme se

Novinka vstoupila na český trh, s cenou začíná na 2 087 900 korunách. My měli mnohem dražší kus
30.03.2023 17:30
|
6

Má pár dětských nemocí a stojí jako byt v Praze. Přesto je Aston Martin DB12 automobilovým skvostem

Usedli jsme za volant nového Super „GTčka“ s výkonem 680 koní. Jak jezdí na českých silnicích?
21.11.2024 08:04
|
0

Úsporná, cenově dostupná a praktická. To jsou nejlevnější full-hybridní SUV v Česku. Která to jsou?

Podívejte se na přehled lidových SUV s hybridním pohonem, která se dají koupit do 600 tisíc Kč.
20.11.2024 13:51
|
1
Reklama

Tesla představila službu pro introverty. V Česku funguje také, ale pouze na jednom místě

Chtěli jsme vyzkoušet samoobslužnou testovací jízdu s Teslou. Bohužel to úplně nevyšlo
18.11.2024 14:15
|
3

Budíček pro evropské výrobce. Čínské MG stvořilo velké SUV, které má lidovou cenu a skvěle jezdí

Otestovali jsme nové MG HS s benzinovým motorem a manuální převodovkou. Stojí od 669 900 korun
14.11.2024 15:33
|
11
Reklama
Autosalon TV