Kolem záhadných čtverců na silnicích panuje řada mýtů. Někteří lidé se je už rozhodli ničit
Možná jste si jich na silnici také všimli. Dva spojené bílé čtverce namalované na vozovce v lidech vyvolávají různé pocity. Někteří spekulují o přistávacích značkách pro vesmírné lodě, jiní je spojují s válkou na Ukrajině. O nic takového ale pochopitelně nejde. Podle Ředitelství silnic a dálnic jde o jeden z typů geodetických bodů, takzvané vlícovací měřické body, pro pořízení státem zadaného mapového díla.
Olomoucký případ
Tyto body se objevují po celé republice, ale v Olomouckém kraji s nimi byly největší potíže. Objevily se tam totiž případy zamalovaných vlícovacích bodů ještě před jejich leteckým nebo pozemním zaměřením. Lidé, kteří to udělali, vůbec netušili, že to může být kvalifikováno i jako trestný čin. Přestože nejde o žádné oficiální vodorovné dopravní značení.
Značky malují geodeti v době, kdy není provoz na daném úseku silný. Nakreslení čtverců nemusí být schváleno žádným z úřadů, protože jde o technický detail projektu. Ať už máme na mysli snímkování ze vzduchu pro komerční účely nebo sběr snímků speciálním vozem. „Nejde jen o značky pro letecké snímání, v našem případě jezdí auto s laserem a panoramatickou kamerou s vysokou přesností, které pomáhají právě bílé čtverečky," přiblížil médiím sběr dat Jan Floriánek, výkonný ředitel jedné ze společnosti zabývajících se mapovými podklady.
Nejde o nic nového
Řidiči si těchto bodů začali v poslední době všímat více také v souvislosti se složitou mezinárodní situací. Dva spojené čtverečky se u nás ale objevují už léta. Například už v roce 2016 o nich psal Kladenský deník.
Ten tehdy citoval ředitele Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického Karla Radějů: „Jde o signalizační obrazec takzvaný výchozí bod sloužící potřebám leteckého měřického snímkování, případně potřebám leteckého laserového skenování, nebo byl tento bod instalován pro potřeby mobilního mapování. V České republice je více organizací, u kterých se dá letecké snímkování a práce mobilního mapování objednat a které obvykle provádí před snímkovým letem, nebo mapovací jízdou, signalizaci výchozích bodů.“
Časem samy zmizí
Tyto body umožňují udělat důkladnou mapu. Díky nim totiž navazují snímky s naprostou přesností na sebe. Zásluhou digitalizované technické mapy Česka pak mohou mít například správci silnic přehled o tom, jak přesně vypadají jejich úseky. „Body nám umožňují vytvořit 3D mapu, takže ověříme například převýšení daného úseku, šířku vozovky nebo třeba odbočky na polní cesty a podobně,“ doplnil Jan Floriánek.
Podle vyjádření Ředitelství silnic nemají vlícovací body žádnou spojitost s vodorovným dopravním značením dle vyhlášky č. 294/2015 Sb. „Vzhled a signalizace vlícovacích bodů vychází z návodů Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČUZK). Body na silnicích ve správě ŘSD jsou umisťovány, pokud možno, do krajnic tak, aby nemohlo dojít k jejich záměně, ale aby byly zároveň dobře viditelné a vyhodnotitelné. Současně jsou to body dočasné, určené právě pro toto plošné mapování.
Značky po využití geodety nemusí nikdo z komunikací odstraňovat. Čtverce jsou provedeny vodou ředitelnou barvou, takže postupně samy zmizí.